3.02.2017 / Biznes
 

Polskie FinTechy z powodzeniem konkurują z zachodnimi rozwiązaniami

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Denys Prykhodov - Fotolia.com
Denys Prykhodov - Fotolia.com

FinTech jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów technologii. Przewiduje się, że do 2020 roku inwestycje w firmy z tego sektora wzrosną do 46 mld dolarów, natomiast – według danych serwisu statista – już teraz globalny rynek inwestycji w FinTech szacowany jest na ponad 24 mld dolarów. Ze względu na wysoką innowacyjność, rozwiązania z Europy Centralno-Wschodniej, między innymi z Polski, cieszą się dużym zainteresowaniem w branży i są prezentowane na wielu międzynarodowych konferencjach.

Znaczące miejsce na globalnej mapie rozwoju innowacyjnych rozwiązań finansowych zajmuje Europa Środkowo-Wschodnia, z szacowaną wartością tego segmentu wynoszącą 2,2 mld euro. Polski rynek FinTech, który uchodzi za lidera w obszarze innowacji w bankowości oraz płatnościach elektronicznych, wyceniany jest natomiast na 860 mln (źródło: Raport Deloitte, FinTech in CEE, December 2016). 

Od lat, Wielka Brytania i Irlandia są środowiskami najbardziej sprzyjającymi rozwojowi startupów finansowych. Na wysokich miejscach, pod względem inwestycji w ten obszar biznesu, są również Niemcy, Holandia i – oczywiście – USA. Tym, co łączy wymienione rynki jest system bankowy z długimi tradycjami, często niedorównujący pod względem rozwoju polskiej bankowości, która miała swoje początki na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, dzięki czemu mogła startować z wyższego poziomu zaawansowania technologicznego. Z perspektywy wyżej wspomnianych rynków, polskie instytucje finansowe i banki same w sobie mogą uchodzić za FinTechy. Z kolei rodzime startupy finansowe w porównaniu z zagranicznymi odpowiednikami stają się często swoistą technologiczną podróżą w przyszłość.

Technologiczny krajobraz polskiej bankowości

- Część obecnych w naszym kraju banków zaczynała jako startupy – mBank czy Alior Bank, poza tym, na porządku dziennym dla większości użytkowników są płatności internetowe wykonywane poprzez niebankowe podmioty trzecie, np. PayU, PayPal czy Blue Media – tak przygotowany grunt daje mocne podstawy dla nowych rozwiązań – komentuje Jacek Ratajczak, Business Development Manager w intive, odpowiedzialny za rynek FinTech. – Jesteśmy rynkiem podatnym na nowościPolska była 2. krajem w Europie, a 6 na świecie, gdzie Google wprowadził swoją nową usługę płatności mobilnych Android Pay. Mówiąc o adaptacji bankowości mobilnej – aż 61 procent użytkowników telefonu używa aplikacji do obsługi swoich finansów. Jest to najwyższy wynik w Unii Europejskiej gdzie średnia wynosi 40 procent.

Na zaawansowanie technologiczne polskiej bankowości wskazuje też Artur Małek, Insight & Marketing Manager w Finanteq. – Przykładem, który wyróżnia polski rynek w skali światowej jest Blik. Transfer pieniędzy na konto w innym banku odbywa się błyskawicznie i za darmo, podczas gdy w USA trwa to od 3 do 5 dni – mówi Małek. – Dysproporcję widać również na przykładzie płatności. W Polsce ponad 60% użytkowników korzysta z płatności bezdotykowych, a z kolei czeki, które w wielu krajach zachodnich są standardowym środkiem zapłaty, w Polsce praktycznie nie istnieją.

Braki w systemie otwartą furtką dla FinTechów

Polskie FinTechy upatrują szansy na implementację i skalowanie swojego biznesu na takich rynkach jak Wielka Brytania czy USA, gdzie codzienne potrzeby użytkowników wykraczają poza oferowane przez banki rozwiązania.

- Pomysł na Azimo zrodził się de facto z niemożliwości przesyłania przelewów międzynarodowych w rozsądnych cenach, opłaty za takie operacje w banku czy Western Union wynosiły wówczas ok 10 procent wartości przesyłanej kwoty – mówi Marta Krupińska, GM & Co-Founder Azimo. - Po czterech rundach finansowania od międzynarodowych inwestorów oferujemy nasz produkt na 24 rynkach, a wysyłamy pieniądze do ponad 190 krajów. Niestety, nie wszystkie startupy finansowe oferujące rozwiązania, mają tyle determinacji i szczęścia, żeby wejść na globalny rynek.

- FinTechami w Polsce są banki. Ich wysoki rozwój technologiczny chłodzi nastroje na tworzenie innowacji w kraju. Powstają oczywiście niezależne od banków firmy, które oferują innowacyjne i zaskakujące rozwiązania, natomiast, co chciałbym podkreślić, nie ma ich zbyt wiele. Nijak nam równać się do USA czy UK, gdzie średnio raz w tygodniu słyszę o nowym, interesującym pomyśle. Barierą jest na pewno niższe finansowanie, na które startupy FinTech mogą liczyć. Nie widać w Polsce tych grubych milionów dolarów, które inwestowane są w młode spółki za granicą - tłumaczy Artur Małek.

Co polskie Fintechy mogą zaoferować zagranicznym inwestorom i partnerom? 

Wiodącym kierunkiem rozwoju polskiego FinTechu są płatności elektroniczne oraz platformy finansowe, do mocnych stron należy również obszar analizy danych, uczenie maszynowe oraz rozwój kanałów sprzedaży. Rodzime FinTechy nastawione są w większości na współpracę z bankami, dostrzegając w tym korzyści wynikające dla obu stron – tłumaczy dr Paweł Widawski, Prezes Fundacji FinTech Poland.   

- Zagraniczni inwestorzy i partnerzy biznesowi, w szczególności z Wielkiej Brytanii czy USA, zdają sobie sprawę z wysokich umiejętności technicznych oraz bogatego zaplecza cenionych specjalistów z Polski. Duża kreatywność i tworzenie wizjonerskich projektów przemawia na naszą korzyść, jednak rynek nie jest jeszcze w pełni gotowy na wszystkie innowacyjne rozwiązania, które jesteśmy w stanie dostarczyć - wskazuje Łukasz Dyląg, CEO&Founder VoicePIN.com

Czy rynek dojrzał do przyjęcia rozwiązań wykraczających w przyszłość?

- W VoicePIN.com działamy na rynkach zagranicznych – Brazylia, Chile, USA jak również Afryka i powoli Azja – jednak największą barierą implementacji tego typu rozwiązań jest z jednej strony niewystarczająco duża świadomość klientów na temat biometrii głosowej, która jest de facto jedną z najtrudniejszych rodzajów biometrii do stworzenia. Z drugiej strony – trwające latami negocjacje i ustalenia, jak również przekonywanie o bezpieczeństwie, walorach i niezawodności rozwiązania. Myślę, że z podobnymi problemami spotykają się inne startupy, które oferują wyjątkowo innowacyjne, przyszłościowe technologie, daleko wykraczające poza możliwości adaptacji przez obecny rynek - komentuje Łukasz Dyląg. 

Polskie rozwiązania stałymi gośćmi na Finovate

O sukcesie rozwiązań pochodzących z naszego kraju może świadczyć obecność polskich FinTechów na branżowych wydarzeniach i zainteresowanie nimi podczas rozmaitych konferencji, a także nagrody zdobywane przez nie w międzynarodowych konkursach. 

W zeszłym roku w Londynie zaprezentowano rozwiązanie oparte na biometrycznej identyfikowaniu głosu, stosowane m.in. do identyfikacji tożsamości i potwierdzania transakcji. Z kolei, serwis Valuto, stworzony przez firmę Currency One, zdobył główną nagrodę Best of Show w 2016 r. na tej samej edycji wydarzenia. Tą samą nagrodą, ale przyznanej w nowojorskiej edycji Finovate, może się poszczycić firma Finanteq, która przedstawiła wówczas aplikację superwallet, wirtualną portmonetkę integrującą różne funkcjonalności płatności mobilnych. Warto również wspomnieć o startupie Atsora i stworzonym przez niego rozwiązaniu Momentum, który zakwalifikował się do wąskiego grona najlepszych startupów wspieranych przez program akceleracyjny Fin Tech Innovation Lab London w 2015 roku. 

Na tegorocznej konferencji Finovate w Londynie, która jest jednym z ważniejszych wydarzeń branży finansowej, również nie zabraknie firm z Polski. Wezmą w niej udział BankUP, Efigence oraz ING z produktem Moje ING, stworzonym przy współpracy firmą intive. Miejmy nadzieję, że tak samo jak w ubiegłych latach, rodzime przedsiębiorstwa zaprezentują wartościowe, innowacyjne rozwiązania.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
6ix
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom