Minimalizm, użyteczność, dobre zdjęcia i angażujące wideo – to przepis na sukces

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Barbara Chabior
 
© Julien Eichinger - Foolia
© Julien Eichinger - Foolia

Minimalistyczna prostota czy barokowa obfitość, odwaga w doborze kolorów czy estetyczna dyskrecja pozwalająca w skupieniu delektować się treścią, zaskakujący design czy tradycyjna, rzetelna stylistyka, responsywność, animacje, streamy, a może tylko i wyłącznie użytkowy aspekt? Co decyduje o tym, że niektóre strony stają się branżowym hitem i zawłaszczają najwyższe pozycje w światowych rankingach? To nie tylko moda, ale też technologia. Kto wie, jak zrobić z niej użytek, szybko wspina się na szczyty. I od razu będzie kopiowany.

„Jak zauważyła pewna mądra, lecz zapomniana osoba, każda książka, której jeszcze nie przeczytałeś, jest nową książką. Ze stronami www jest podobnie” - piszą redaktorzy działu technologii magazynu „Time” przedstawiając zestawienia pięćdziesięciu najważniejszych stron www. 

I tak faktycznie jest – nikt, dla kogo nie jest to zadaniem zawodowym, nie surfuje po internecie w poszukiwaniu najperfekcyjniej zaprojektowanych stron, choć bywa, że może wpaść w zachwyt odnajdując coś oryginalnego, czego nigdzie indziej nie widział. 

Polecenie ze strony „Time” ma swoją wartość i wagę, bowiem ten coroczny top 50 to jeden z najbardziej wyczekiwanych światowych rankingów – w przeglądzie znajdują się strony z dziesięciu różnych kategorii, między innymi z wiadomościami, wszelkimi serwisami, narzędziami, w tym również te poświęcone edukacji czy kierowane do miłośników gier.

Celem przyświecającym autorom tego wykazu, jest pokazanie czytelnikom stron www, które mogą okazać się dla nich zupełnym odkryciem – niezależnie od tego, czy witryny zaistniały w sieci zupełnie niedawno, czy po prostu dotąd nie doczekały się szerszego rozgłosu.  

W ostatnim czasie redaktorzy z prestiżowego pisma pochwalili na przykład feadly.com – interesujące narzędzie sieciowe służące do organizowania, czytania i dzielenia się najciekawszymi informacjami znalezionymi w sieci. Docenili także 5secondfilms.com, stronę w kategorii audio-video, dzięki której – jak stwierdzili typujący – można najpiękniej zmarnować 5 sekund swojego życia i, uzależniwszy się, powtarzać to po wielokroć.

Na wysokiej pozycji znalazł się nawet, w kategorii narzędzie sieciowe, pixir.com, dzięki któremu można szybko obrabiać pliki graficzne. Pixir editor zawiera wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, a nie wymaga instalowania aplikacji.

Kolejna strona z czołówki „Time” to także narzędzie sieciowe. Przez lata biurowy pakiet Office’a przegrywał z Google Docs, aż nagle okazało się, że Microsoft postanowił wytężyć wszystkie siły, by dać odpór tej okoliczność i stworzył Office Web Apps, świetne, intuicyjne narzędzie, które odszukać można pod adresemofice.microsoft.com/en-us/web-apps.

Kolejnym uhonorowanym przedsięwzięciem sieciowym jest strona eu.ted.com stworzona w oparciu o konferencje TED, edukacyjnych projektach polegających na zgromadzeniu krótkich, inspirujących wystąpień na całym świecie. Strona kompresuje wszystkie zorganizowane do tej pory spotkania, zawiera filmy z tych krótkich prelekcji, setki prezentacji, quizy z różnych dziedzin wiedzy.

Ulokowaną w pierwszej dziesiątce wyróżnionych wyszukiwarkę Kid-Rexa (www/kidrex.org) powinni zainstalować w swoich komputerach wszyscy rodzice: wyposażona jest ona w dziesiątki filtrów chroniących najmłodszych użytkowników przed dostępem do niewskazanych treści.

Polski akcent w tym rankingu to strona Good Old Games (www.gog.com) – serwis z grami stworzony przez polską firmę. Strona daje szansę na sentymentalną podróż do setek legendarnych gier, pozbawionych denerwujących zabezpieczeń.

Zagadkowe piękno

„Trudno jest ocenić piękno: piękno jest zagadką” – na te słowa Fiodora Dostojewskiego powołują się organizatorzy innego sieciowego przeglądu stron: Awwwards. Sami zresztą udowadniają, że mają pełne podstawy do ocen, bowiem również ich miejsce sieciowe (www.awwwards.com) wygląda na urządzone z wielkim smakiem i z dbałością zarówno o estetykę, jak i przyjemność i ergonomię użytkowania. Dla jury, które mamy szanse poznać wręcz z uśmiechniętych, budzących sympatię i zaufanie twarzy, liczą się w dużej mierze wartości estetyczne stron, ale – co widać po ostatnich zwycięzcach w rankingach – stawiają na błyskotliwość projektu. Za takie właśnie – efektowne, bardzo dopracowane plastycznie, po prostu piękne, uznać trzeba cantor-fine.art.com, portal zajmujący się promocją sztuki czy też stronę francuskiej agencji zajmującej się kreatywną gastronomią (agence-ebullition).

Jednak, jeśli ocenia się przede wszystkim urodę, czyli zewnętrzny walor, wszelkie rankingi mogą budzić nieufność. Wszak to, czy kreacja www przemawia do odbiorcy, jest kwestią wrażliwości, zmysłu estetycznego i gustu, a z tymi się nie dyskutuje. Konkursy, topy, wskazania i wyróżnienia to przede wszystkim motor dla branży.

- Konkursy napędzają ją i inspirują kreatywność twórców, więc stale pojawiają się nowe rozwiązania – uważa Jakub Wolf, CEO/Director Grupy Me&My Friends. - Najnowsze trendy sprzyjają webdesignowi. Oprócz tego, że projektantom stron udało się wypracować sposób na połączenie nowoczesności z funkcjonalnością, to minimalizm stał się dla nich głównym kierunkiem w działaniu.

Inny Oskar dla Polski

Dla polskich projektantów niezwykle radosną wieścią była informacja o uzyskanej w tym roku wysokiej pozycji Warsaw Rising 1944, strony poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, w liczącym się na całym świecie konkursie Webby Awards. Nagrody przyznawane w tej prestiżowej imprezie bywają potocznie nazywane internetowymi Oskarami. O sukcesie tego historycznego portalu warsawrising.eu zadecydowały głosy internautów oraz głosy jury. Międzynarodowe jury składało się z dwóch tysięcy osób, najbardziej liczących się w świecie nowych technologii. W jego skład weszły takie znane osobistości, jak Vinton Gray Cerf – współtwórca Internetu, Biz Stone – twórca Twittera, Arianna Huffington – redaktor naczelna The Huffington oraz popularne gwiazdy filmu i muzyki, między innymi Kevin Spacey oraz zmarły niedawno David Bowie. 

Polskiej stronie przypadło w udziale wyróżnienie w kategorii „Instytucja kultury” oraz nagroda przyznawana w głosowaniu internautów. Wręczenie nagród nastąpiło w Nowym Jorku 18 maja, podczas uroczystej gali, organizowanej jak wielka oskarowa feta z błyszczącą, imponującą oprawą.

Najwięcej nagród w Webby Awards 2015 zdobyła amerykańska grupa internetowa Vice Media, będąca właścicielem serwisu Vice News. Jej udziałem stało się aż 10 nagród w tegorocznej edycji konkursu. Webby Awards otrzymały także m.in.: BBC (za profile w mediach społecznościowych), Buzzfeed (za mobilną aplikację newsową) oraz HBO (za serwis streamingowy).

Mniej szczęścia polskie produkcje miały w minionym czasie na innym ważnym przeglądzie, Cannes Lions, ale i tak, jak uważa Jakub Wolf, warto takie wydarzenia śledzić. 

- Projektanci rywalizują ze sobą w kolejnych konkursach, które dodatkowo napędzają świat agencji marketingowych. Wiele stron powstaje, by wyróżnić ich twórców, a w związku z tym nie brakuje nowych koncepcji w webdesignie – mówi Jakub Wolf. - Takie wydarzenie jak festiwal Cannes Lions śledzi branża na całym świecie, by odkryć kolejne inspiracje i rozwiązania. Warto też zagłębić się w temat i poszukać w miejscach, w których co miesiąc można odkryć coś nowego. Dobrze znane strony takie jak awwwards.com i thefwa.com pozwalają na odkrycie prawdziwych perełek.

Tymczasem, choć branża od kilku już lat chce nie tylko analizować to, co się już w dziedzinie projektowania witryn zdarzyło, ale również typować obowiązujące, faworyzowane tendencje, przewidywać najmodniejsze kolory, stylistykę i stosowane techniczne rozwiązania, w odkryciach, jak w realnym życiu, zdać się trzeba na przypadek skonfigurowany ze szczęściem i intuicją.  

- Wydawałoby się, że w projektowaniu interaktywnym wszystko już było i nic nowego nie da się zaproponować – podsumowuje Filip Iwański, CEO agencji IMAGINE. - Poniekąd to prawda, przecież nikt nie jest w stanie sprawdzić wszystkich stron, portali, serwisów, tak by ze stuprocentową pewnością znaleźć gdzieś nowe rzeczy. Podobnie można byłoby powiedzieć o innych dziedzinach – jak moda, projektowanie przedmiotów użytecznych czy samochodów. Web design, podobnie jak inne dyscypliny projektowania, jest w nieustannym cyklu zmieniających się trendów i poddaje się modzie. Ale akurat motywacje, dla których to się dzieje, nie muszą być takie same, jak to ma miejsce w przypadku innych obszarów. Głównym przyczynkiem do powstawania nowych trendów jest tu oczywiście zmieniająca się technologia – tak jak kilka lat temu Responsive Web Design wymusił na projektantach zmianę myślenia o projekcie.

W pełnej wersji raportu przeczytasz o najlepszych stronach, które wybrali nasi eksperci.
POBIERZ PDF

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom