Internet w Polsce. Oto najlepsze oferty

(RO, UKE)
 
fot. SXC.hu/ilco/CC
fot. SXC.hu/ilco/CC

UKE poddało analizie oferty dostawców internetu, których udział w liczbie aktywnych łączy lub liczbie abonentów wyniósł co najmniej 0,5 procent. Na tej podstawie wytypowano dziesięciu operatorów. Raport został stworzony w oparciu o cenniki pobrane ze stron internetowych operatorów wg stanu na 5 grudnia 2012 r.


Założenia analizy


Wartości podane w analizie określają średni miesięczny koszt dostępu do internetu dla użytkownika końcowego. W celu ustalenia tej wartości zsumowano wszystkie koszty ponoszone przez abonenta w okresie trwania umowy, a następnie podzielono je przez liczbę miesięcy trwania zobowiązania.

 

Który operator oferuje najlepsze ceny?


Z raportu wynika, iż korzystniejsze oferty są w stanie przedstawić operatorzy telewizji kablowych (TVK), oferujący usługi stacjonarne w oparciu o własne łącza. Inni operatorzy kablowi, którzy umożliwiają dostęp w oparciu o infrastrukturę Orange (d. Telekomunikacja Polska S.A.) z reguły oferują swoje usługi po wyższej cenie, wynika to między innymi z konieczności ponoszenia przez klienta comiesięcznej opłaty za utrzymanie łącza.Dostęp do ofert operatorów TVK nadal jest jednak utrudniony dla klientów z mniejszych miejscowości, dlatego też częściej korzystają oni z mniej atrakcyjnych cenowo usług pozostałych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Objęte analizą Prezesa UKE oferty dla biznesu dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw. Raport nie uwzględnia ofert dla klientów korporacyjnych, dla których oferty przygotowywane są w trybie indywidualnych negocjacji z operatorami.Z porównania cen ofert dostępnych dla firm i klienta indywidualnego wynika, że oferty dla firm są zdecydowanie mniej atrakcyjne cenowo. Wynika to z diametralnie innego profilu świadczonych usług, jak i konieczności zaoferowania szeregu usług dodatkowych - pakietów bezpieczeństwa i zagwarantowania wysokiej przepływności do i od klienta (łącza symetryczne).

Dla przedziału przepływności od 2 Mbps do 10 Mbps operatorzy oferują cztery prędkości dostępu oraz trzy warianty długości trwania umowy. Najniższy średni miesięczny koszt dla przepływności 2 Mbps oferuje TK Telekom przy umowie na 24 miesiące, T-mobile przy takich samych parametrach usługi przewiduje opłatę ponad 2 razy większą. Na wyższy koszt w przypadku T-mobile złożyła się zarówno wyższa oplata abonamentowa jak i comiesięczna opłata za korzystanie z łącza.Należy zauważyć, że dla przepływności 4 Mbps i 5 Mbps występuje tylko jeden dostawca – w przypadku 4 Mbps jest to TK Telekom Sp. z o,o, natomiast dla 5 Mbps – INEA. Powyższe wskazuje, że ww. dostawcy mają wyłączność na kształtowanie cen dla tych prędkości dostępu do sieci.

Wśród ofert o przepływności 6 Mbps najkorzystniej wypada oferta TOYA Sp. z o.o. przy umowie na 24 miesiące. Natomiast największy średni miesięczny koszt poniesie abonent sieci T-mobile – 99,22 zł przy umowie na 12 miesiące. Wyższa opłata abonamentowa jest wynikiem ponoszenia comiesięcznej opłaty za utrzymanie łącza przez abonenta T-mobile.

Najtańszy dostęp do Internetu o prędkości 2 Mbps oferuje T-mobile. Konkuruje w tym segmencie z Orange, który zapewnia dostęp w cenie niemal dwukrotnie wyższej. W obu przypadkach abonent ponosi dodatkową opłatę z tytułu utrzymania łącza. Ponadto Orange przewiduje dłuższą – 25 miesięczną – umowę.W przypadku łączy o przepływności 4 Mbps najkorzystniejszą ofertę przewiduje Netia w ofercie na 24 miesiące, największy średni miesięczny koszt poniesie abonent Orange. Prędkości 5 Mbps, 6 Mbps i 8 Mbps oferują pojedynczy operatorzy, dlatego ich porównanie jest tutaj niemożliwe.

Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Operatorzy, analiza, badania, internet, oferty, uke


Twoja firma w internecie
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • B-MIND B-MIND

  Tworzymy kreacje i budujemy wizerunek naszych klientów lecz przede wszystkim nadajemy każdej marce osobowość....

  Zobacz profil w katalogu firm
 • - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB

  Od ponad 10 lat tworzymy użyteczne serwisy internetowe, zachwycające kreacje graficzne i skuteczne strategie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • asper asper

  Asper to ponad osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. Przyświeca nam filozofia w myśl...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
Po dodaniu komentarza, Twój adres IP będzie widoczny obok nicka.
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
asper
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2016 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom