23.05.2016 / Raporty i badania
 

Niemal co druga aplikacja zdrowotna na świecie wspierana jest przez firmy farmaceutyczne

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
© ra2 studio - Fotolia
© ra2 studio - Fotolia

Na światowym rynku działa co najmniej kilkadziesiąt tysięcy aplikacji, które mają wspierać pacjentów w procesie leczenia oraz dbać o prawidłowy stan zdrowia. Szacuje się, że już niemal co druga aplikacja tego typu na świecie wspierana jest przez firmy farmaceutyczne. 

Ponad dwie trzecie wszystkich aplikacji farmaceutycznych związanych jest z prowadzeniem aktywnego i zdrowego stylu życia, a co czwarta dotyczy terapii przewlekłej choroby lub schorzenia – wynika z ubiegłorocznego raportu IMS Institute for Healthcare Informatics. 

 59977_1.png

Źródło: mHealth Apps by Category, IMS Insitute for Healthcare Informatics, sierpień 2015

Aplikacje powiązane z procesem leczenia, w tym z przyjmowaniem leków, coraz częściej tworzą firmy farmaceutyczne.

- Oczywistą rolą firm branży farmaceutycznej jest prowadzenie badań, opracowywanie nowych leków i ich produkcja. Producenci dbają także o to, aby leki przyjmowane były odpowiedzialnie i prawidłowo, tak aby pacjenci mogli w pełni korzystać z ich skuteczności. Z tego powodu tworzą wspierające pacjentów aplikacje mobilne - zauważa Jarosław Sosiński z White Paper Agency, agencji wyspecjalizowanej w prowadzaniu komunikacji podmiotów z branży farmaceutycznej. - Własne aplikacje, powiązane albo bezpośrednio z lekami albo z terapią danego schorzenia, mają na swoim koncie zarówno globalni liderzy rynku, tacy jak AstraZeneca, Bayer, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, Merck, Novartis, Pfizer, Roche czy Sanofi-Aventis, jak i polscy czołowi producenci farmaceutyczni jak Aflofarm czy Polpharma.

Według danych firmy analitycznej Statista w ubiegłym roku wśród 10 najpopularniejszych w Europie aplikacji farmaceutycznych na czołowych miejscach znalazły się te sygnowane przez duże koncerny. Są to przede wszystkim aplikacje dla diabetyków, cukrzyków, alergików oraz osób stale przyjmujących dane leki.

59978_2.png 

Źródło: „Leading pharmaceutical apps downloaded in Europe in 2015”, Statista 2016

Sanofi-Aventis jako pierwsza przetarła szlaki dla innych koncernów, tworząc już kilka lat temu aplikację GoMeals, do tej pory stale rozwijaną. Aplikacja opracowana została z myślą o osobach chorych na cukrzycę. W prosty sposób określa wartości odżywcze spożywanych posiłków, a także zlicza i monitoruje dzienne dawki dostarczanych organizmowi produktów. 

Z kolei Bayer stoi za najpopularniejszą w Europie aplikacją dla alergików Clarityn’s UK pollen forecast, stworzoną na potrzeby brytyjskiego rynku. W Polsce analogiczna aplikacja funkcjonuje pod nazwą Prognoza pylenia. Aplikacja – wprost powiązana z lekiem antyalergicznym Clarityn (w Polsce znanym jako Claritine) - prezentuje prognozę pogody i pylenia na danym obszarze, alarmuje o wysokim poziomie danych pyłków oraz zawiera porady, jak radzić sobie z alergiami. 

Na niemiecki rynku popularnością cieszy się Pill Reminder – Denk an mich, aplikacja kontrolująca przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, za którą również stoi Sanofi-Aventis. Oprócz oczywistej funkcji przypominania o przyjęciu tabletki czy rozpoczęcia nowego opakowania, aplikacja służy do monitorowania prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego.

W Polsce też można znaleźć przykłady udanych realizacji. Aflofarm z sukcesem wprowadził na rynek aplikację Desmoxan ułatwiającą rzucenie palenia, a Polpharma aplikację Odetchnij spokojnie dla osób cierpiących na astmę i alergie.

- W 2014 r. analitycy research2guidance wskazywali, że każda z wielu firm technologicznych działających w obszarze mHealth wypuszcza średnio 1-2 aplikacje farmaceutyczne miesięcznie. Tymczasem w 2014 r. na jeden duży koncern farmaceutyczny przypadało średnio jedynie po 60 dostępnych do pobrania aplikacji. Wniosek był taki, że firmy farmaceutyczne pozostają w tyle za nowymi podmiotami z szybko rozwijającej się branży mHealth (czyli ochrony zdrowia z wykorzystaniem urządzeń mobilnych). Przez ostatnie dwa-trzy lata wiele koncernów wzięło sobie te uwagi do serca i nadrobiło zaległości – podsumowuje Jarosław Sosiński z White Paper Agency. 

 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o.

  Kompleksowo realizujemy projekty internetowe - od strategii, poprzez wdrożenie witryny, do pozyskiwania...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.