Raport Interaktywnie.com: Ranking agencji interaktywnych 2017

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Raport
Raport "Agencje Interaktywne 2017"

Interaktywnie.com po raz siódmy przygląda się przychodom, zyskom i stratom rodzimych agencji interaktywnych. Ale nie tylko... W najnowszym raporcie "Agencje interaktywnie 2017" eksperci z branży typują trendy, które mają szansę zdominować rynek w tym roku i wskazują kampanie, które zdominowały go w minionym. Bo oprócz Allegro, które w świetnym stylu zamykało 2016 rok, działo się sporo, nawet jeśli z ogłaszaniem "rewolucji" nikt się już nie wychylał. 

Tych, w poprzednich latach było aż nadto. Snapchat miał "pozamiatać" Facebooka, Facebook dogonić YouTube'a, internet przegonić telewizję, a telewizja... przenieść się do internetu, ale na razie na takie przetasowania przyjdzie nam poczekać. Na niektóre niedługo, ale eksperci z branży są dzisiaj zdecydowanie bardziej ostrożni w wieszczeniu kolejnych przełomów niż byli jeszcze kilka lat temu. 

Dzisiaj nie o przełomy zresztą chodzi tylko o skuteczność, a tę w internecie można mierzyć wzdłuż i wszerz. Minął bowiem czas zakupów, kiedy to wielkie, sieciowe najczęściej, agencje reklamowe, "poszerzały swoje cyfrowe kompetencje" przejmując lokalne, interaktywne firmy. Nadszedł taki, w którym muszą udowodnić, że zrobiły to z głową, bo klienci nie szukają poklasku na branżowych konkursach, tylko efektów, a agencje, które przez lata przekonywały, by nie dzielić świata na offline i online, muszą teraz dowozić je na wszystkich frontach. A to oznacza konieczność przemodelowania struktur tak, by hasło 360º przestało być  fasadowym wabikiem na klientów, a stało - zasadą działania. 

Nie jest to łatwe w świecie, w którym z jednej strony reklama automatyzuje się w szalonym tempie, wymaga coraz większych kompetencji analitycznych i operuje na gigantycznej liczbie danych, a z drugiej - największe zasięgi zdobywają kampanie oparte na bardzo prostych konceptach, które zamiast najnowszych technologii odwołują się do najczystszych emocji. Dzisiaj, by reklama działała, mad meni muszą nauczyć się współpracować z math menami i odwrotnie, bo - wbrew kasandrycznym przepowiedniom - automat nie zastąpi człowieka, a jedynie dostarczy mu odpowiednich narzędzi i informacji. 

- Zarówno w biznesie tradycyjnym jak i internetowym od zawsze sukces odnosiły firmy, które potrafiły nie tylko zdobyć wartościowe informacje, ale wyciągnąć z nich właściwe wnioski, a na koniec podjąć realne działania w obranym kierunku. Podobnie jest w temacie twardych kompetencji IT i kreatywności – ocenia Mateusz Żółkiewicz, CEO agencji Proformat. - Sukces osiągną te firmy, w których programiści będą umieli współpracować z osobami kreatywnymi. Pozwoli to z jednej strony na uzyskanie wartościowych informacji, a z drugiej na niesztampowe ich opracowanie. Wynikiem tego będzie materiał reklamowy trafiający do konkretnego odbiorcy, dopasowany do indywidualnych potrzeb i jednocześnie ciekawy.

O przyszłość mogą być spokojni i kreatywni, i specjaliści od IT, bo powodzenie kampanii, jak jeszcze nigdy wcześniej, zależeć będzie od ich wzajemnej współpracy. Kompetencje agencji będą się jednak zmieniać w odpowiedzi na rosnące znaczenie mediów społecznościowych, programmatiku i wideo marketingu, które pochłaniają coraz to większe budżety przeznaczane na internet i zmieniają sposób, w jaki z sieci korzystają użytkownicy, reklamują się w niej marki i zarabiają na niej wydawcy.

Przykład Facebooka, który nie tylko nie ulega Snapchatowi, ale i wyprzedza go o kilka długości dobitnie to pokazuje. - (...) jest obecny właściwie w większości kluczowych obszarów związanych z najnowszymi trendami: VR, wideo 360, live streaming. W zeszłym roku, idąc w ślad za chińskim gigantem WeChat, zainwestował w Messengera, a dokładnie w rozwój chatbotów – tłumaczy Jakub Polakowski, dyrektor strategii w K2 Media. - Niektórzy mogą traktować to rozwiązanie jako ciekawostkę, ale są obszary, w których chatboty już zmieniają modele biznesowe i sposób komunikacji np. e-commerce, finanse czy obsługa klienta. 

Tak jak programmatic, który dzisiaj przykuwa coraz większą uwagę reklamodawców oczekujących konkretnych rezultatów. - Przed programmatic buying stoi świetlana przyszłość, ale i sporo wyzwań. Najważniejszym jest zarządzanie i wykorzystanie danych. Ich poprawność, integracja (mobile vs. cookies, różne ich źródła) i właściwe ustrukturyzowanie są kluczem do osiągnięcia możliwe największych benefitów. Rynek już odczuwa niedobór specjalistów w tym zakresie.mów - Maciej Konopka, performance manager, zjednoczenie.com. - Wyzwaniem jest też tzw. garbage inventory, czyli udostępnianie powierzchni niskiej jakości do programatiku, choć to powoli się zmienia. Nie można też zapominać o fraudach (url masking) i zmianach, jakie muszą nastąpić w relacji z klientem. Jeśli nie przenosi on działań in-house, większa transparentność, dzielenie się wiedzą i danymi na partnerskich zasadach będą niezbędne.

 

... WIĘCEJ O RYNKU AGENCJI INTERAKTYWNYCH PRZECZYTASZ W RAPORCIE INTERAKTYWNIE.COM

>>>KLIKNIJ I POBIERZ PDF<<<

 

 

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: media społecznościowe, mobile, programmatic, wideo online


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (5)
ujgrhhh
1. ujgrhhh, 89.78.221.*, 30.01.2017 / 22:47
Fantastyczne opracowanie. Dzięki. No i więcej takich poproszę.
edrryte
2. edrryte, 78.8.3.*, 31.01.2017 / 15:29
bardzo zmienił się rynke na przestrzeni ostatnich lat. Facebook zmienił swiat takze w biznesie, a niewiele firm potrafilo sie przystosowac. Najgorsze jest to, ze agencje pr wcinaja sie w bizes agencji interaktywnych, i go psuja. Jest masakra. jak wizdze studenciakow, ktore zakladaja biznes pr-owy i nacinaja klientow, to mi sie noz otwiera w kieszeni.
pppo
3. pppo, 83.26.39.*, 31.01.2017 / 16:46
Warto też porównać z raportem z minionego roku: http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-interaktywnie-com-ranking-agencji-interaktywnych-2016-252434
Życzliwy Piotr
4. Życzliwy Piotr, 94.254.147.*, 01.02.2017 / 13:56
Me & My Friends (http://mamfgroup.com) gratulujemy wypracowanego zysku, dynamika straty aż 390%.
Arek Wawrzeńczak
5. Arek Wawrzeńczak 10.02.2017 / 18:31
Dzięki za włożony trud.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.