30.11.2016 / Zakup mediów
 

Rynek reklamy programmatic wzrośnie o 31% w 2017 roku

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
© Syda Productions - Fotolia
© Syda Productions - Fotolia

Tym samym dynamika jego wzrostu przewyższy wzrost wszystkich innych kanałów digital − wynika z raportu Programmatic Marketing Forecasts opublikowanego przez agencję mediową Zenith.

Według raportu, który obejmuje dane z 41 krajów, w tym z Polski, programmatic będzie rósł w szybszym tempie niż social media (wzrost o 25%) i online wideo (20%), a jednocześnie coraz większy procent pozostałych kanałów digital będzie kupowany w modelu programatycznym. W tym roku programmatic stanie się głównym sposobem zakupu reklamy display, stanowiąc 51% wydatków na ten segment reklamy, a już w 2017 ta proporcja wzrośnie do 58%.

Osiągnięcie dominującej pozycji zajęło reklamie programmatic zaledwie kilka lat. Jeszcze w 2012 w tym modelu kupowano tylko 13% reklamy display. Wydatki na programmatic wzrosły z poziomu 5 mld USD w 2012 do 39 mld USD w 2016, średnio o 71% rocznie. Ten wzrost spowalnia w miarę jak programmatic umacnia swoją dominującą pozycję w segmencie display. Według prognoz Zenith do 2018 roku wydatki na reklamę programatyczną będą rosły średnio o 28% rocznie, a na koniec 2018 roku ich wartość wyniesie 64 mld USD.

Zdecydowanie największym rynkiem programmatic są USA, gdzie wydatki na ten model zakupu sięgną w 2016 roku 24 mld USD i będą stanowiły 62% sumy globalnych wydatków na programmatic. Drugie miejsce dzieli od pierwszego duża różnica. Plasuje się na nim Wielka Brytania z rynkiem wartym 3,3 mld USD. Trzecie miejsce na świecie zajmują Chiny, gdzie wydatki na programmatic wynoszą 2,6 mld USD. W modelu programatycznym kupuje się 70% reklamy display w USA i Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Chinach tylko 23%, co daje duże pole do szybkiego wzrostu.

W Polsce, według szacunków Zenith, tegoroczne wydatki na programmatic są ponad 2-krotnie wyższe niż w 2015 roku i w kolejnych 2 latach można się spodziewać utrzymania tego tempa wzrostu. W 2016 roku wydatki na programmatic będą stanowiły 12% wszystkich wydatków na display, a kolejne lata przyniosą dalszy dynamiczny wzrost i w 2018 roku udział programmatic w wydatkach na reklamę display sięgnie 42%.

W tym roku na polskim rynku widać wyraźny zwrot w kierunku programmatic buying. Dzieje się tak dzięki rozwojowi i coraz szerszej implementacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednak kluczowe – i długo przez nas wyczekiwane – w tym procesie jest to, że wreszcie nasza gotowość merytoryczna i technologiczna spotkała się ze zmianą podejścia i większą otwartością wydawców, którzy w tym modelu udostępniają coraz więcej powierzchni premium. To znaczący krok w kierunku dalszego rozwoju rynku programmatic – powiedziała Agata Majecka, General Manager Zenith.

Dane przedstawione w raporcie dotyczą wyłącznie mediów digital, ale zakup w modelu programmatic zaczyna się już rozszerzać na "tradycyjne" media. Na niektórych światowych rynkach część stacji telewizyjnych i radiowych oraz platform digital OOH oferuje już zautomatyzowany, oparty na danych zakup swojego inventory. Zdaniem autorów raportu zajmie to lata, ale w przyszłości także zakup tradycyjnych mediów w modelu programmatic stanie się standardem.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom