10.02.2017 / Biznes
 

European Media Holding sprzedal akcje WP. Odkupili je właściciele spółki

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Przejęły je podmioty kontrolowane przez Jacka Świderskiego, Krzysztofa Sierotę i Marcina Brańskiego, właścicieli Grupy WP. Wyjście funduszu European Media Holding z tej inwestycji było zgodne z początkowymi założeniami.

-  Inwestycja w Wirtualną Polskę jest bardzo udana: w stosunkowo krótkim okresie, we współpracy ze znakomitym zespołem menedżerów, stworzyliśmy lidera polskiego rynku internetowego. Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja przełożyły się również na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Był to doskonały przykład inwestycji typu Platform+, której założeniami są akwizycja dwóch firm i ich konsolidacja bezpośrednio w momencie nabycia, efektywna realizacja synergii przychodowych i kosztowych oraz wdrożenie nowej struktury zarządzania - komentuje Magdalena Magnuszewska, Partner w Innova Capital, której udziałowcem jest European Media Holding.  

Fundusz Innova Capital w 2014 roku sfinansował zakup Wirtualnej Polski od Orange Polska i połączenie jej z Grupą o2. Celem transakcji o wartości 375 mln zł było skonsolidowanie rynku internetowego w Polsce i wprowadzenie grupy w segment e-commerce. Po połączeniu spółka przeszła proces intensywnej integracji, zmiany strategii oraz rebrandingu. Przejęła Sportowefakty.pl, serwisy e-commerce - Domodi.pl i Homebook.pl, portal o tematyce komputerowej Dobreprogramy.pl, a w listopadzie - niedługo po tym, jak Onet kupił NK - niezależny serwis ekonomiczny Money.pl, który miał być "fundamentem do dalszego rozwoju w obszarze finansowego e-commerce". 

Inwestycje - zarówno w ludzi, jak i podmioty internetowe - przełożyły się na poprawę wyników finansowych Grupy i 15 miesięcy od inwestycji Innova, spółka zadebiutowała na giełdzie. Zwiększając posiadany przez siebie pakiet jej akcje Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota, dają pozostałym akcjonariuszom wyraźny sygnał, że wierzą w sukces obranej przez spółkę strategii.

To ważne także dlatego, że informacja o wyjściu funduszu z inwestycji została podana na chwilę przed startem internetowej telewizji WP, która - jak zapowiadali właściciele - będzie rentowna dopiero za około dwa lata. 

-  Świderski, Brański, Sierota to tzw. insiderzy czyli osoby, które znają spółkę od środka, lepiej niż osoby bez dostępu do informacji niepublicznych. Fakt, że odkupują akcje od inwestorów pokazuje, że wierzą w spółkę i wzrost jej wartości w przyszłości - komentuje Marcin Majewski, prezes zarządu Aventis Capital. - Ponadto kupują oni akcje uprzywilejowane co do głosu. W ten sposób uda im się nieproporcjonalnie zwiększyć swój wpływ na decyzje podejmowane na walnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (np. powołanie zarządu) i będą lepiej mogli chronić się przed np. wrogim przejęciem.

Obecnie każdy z nich ma 18,83 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, co w sumie daje 56,5 proc.

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • AdPeak AdPeak

  AdPeak jest agencją, której główne kompetencje leżą w obszarach SEM (AdWords, Bing Ads, Yandex) oraz SEO...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.