7.07.2017 / Biznes
 

Polska liderem wzrostów wydatków na IT. Coraz więcej inwestujemy w chmurę

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

W tym roku wydatki na chmurę prywatną i publiczną wyniosą 594 mln dolarów - wynika z danych IDC. W 2020 r. wzrosną do 876 mln dolarów. Dla porównania, wydatki na chmurę w Europie Zachodniej wzrosną w tym czasie z 6,19 mld dolarów do 9,11 mld dolarów. Do końca 2017 roku aż 80 proc. globalnych firm zainicjuje projekty w zakresie cyfrowej transformacji. 

Rosnącą popularność chmury obliczeniowej w regionie potwierdzają dane firmy analitycznej IDC. Wyłaniają się z niego dwa ważne wnioski: po pierwsze, wartość rynku IT w ciągu najbliższych 4 lat będzie systematycznie rosła, choć nie wszędzie w takim samym tempie. IDC prognozuje, że wzrost wydatków na IT w latach 2016-17 w największym stopniu odczuwalny jest w Polsce i wyniesie 3,7 proc. Dla porównania, w Czechach nie przekroczy on 1,9 proc. a w Rosji odczuwalny będzie nawet spadek o ponad 2 proc.

O ile w 2016 r. wartość rynku IT w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 38 miliardów dolarów, o tyle w 2020 r. wyniesie już 44 mld dolarów. Ale nie wzrost nakładów jest tutaj najbardziej istotny. Ciekawszy jest drugi wniosek - o ile udział outsourcingu IT w 2016 r. wyniósł 38 proc., o tyle w 2020 r. wzrośnie on już do 44 proc. W tym samym czasie udział tradycyjnych usług IT spadnie z 63 proc. do 57 proc. Największy wzrost będzie udziałem outsourcingu infrastruktury (wzrost z 10 do 14 proc., w tym niemal dwukrotny wzrost wartości usług w chmurze – z 2,6 proc. do 4,6 proc.). W największym stopniu spadną natomiast nakłady na infrastrukturę klienta – z 23 proc. do 20 proc. w ciągu 4 najbliższych lat.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Oracle wynika, że obecnie już 40 proc. firm z regionu, zatrudniających od 250 do 1000 pracowników korzysta z chmury. Niemal połowa firm zatrudniających ponad 2500 osób i 41 proc. przedsiębiorstw posiadających od 1000 do 2500 pracowników planuje wdrożenie usług w chmurze lub ocenia możliwość ich zastosowania.

- Oceniamy, że za kilka lat usługi chmury publicznej staną się tak powszechne, jak internet. Doświadczenia pokazują bowiem, że chmura daje ogromne korzyści, w postaci nie tylko mniejszych kosztów, ale też szybkości wdrożenia czy większego bezpieczeństwa danych - komentuje Janusz Naklicki, szef regionu Oracle CEE & CIS.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
NuOrder
6ix
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.