14.01.2016 / Biznes
 

W sieci wymieniamy już około 1/5 tego co w kantorach stacjonarnych

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
fot. apops Fotolia.com
fot. apops Fotolia.com

W sieci wymieniamy już około 1/5 tego co w kantorach stacjonarnych. Currency One szacuje, że obroty kantorów internetowych w następnym roku będą nadal rosnąć i zwiększą się o około 20 proc. Tym samym branża ta w 2016 r. może być warta około 38 mld zł.

Zeszły rok był dość trudny dla kantorów internetowych. Najpierw zawirowania na franku w styczniu 2015 r., potem obniżenie spreadów na tej walucie przez banki, następnie uruchamianie przez kilka banków platform wymiany walut -  to wszystko wpłynęło na branżę.  Kantory internetowe nie pozostały jednak bierne wobec tych działań.

- Zaufanie do nas jest podstawą, więc rozpoczęliśmy starania o licencję instytucji płatniczej KNF i otrzymaliśmy ją w lipcu zeszłego roku. Postawiliśmy także na nowe wersje serwisów, aplikacje mobilne, szersze funkcjonalności – wylicza Łukasz Olek z zarządu Currency One, odpowiedzialny za rozwój serwisów. - Co jednak najistotniejsze dla klientów, spready w sieci są nadal bardzo konkurencyjne wobec bankowych i kantorowych.

38 miliardów w sieci

Currency One SA, operator InternetowyKantor.pl i Walutomatu, szacuje, że kantory internetowe wciąż będą się rozwijać, ale tempo tego wzrostu może być nieco mniejsze niż w poprzednich 2-3 latach. Nie znaczy to jednak, że będzie małe.- Rynek kantorów internetowych ma już prawie 7 lat. Obserwujemy dokładnie coroczne wyniki branży i szacujemy, że obroty w 2016 roku mogą wynieść ok 38 mld zł, co stanowi wzrost o ok 20 proc. w stosunku do tego roku. Większość obrotów generują jednak największe firmy na rynku, z pierwszej piątki – mówi Ł. Olek.

Stacjonarne wciąż silne

Wg danych NBP obroty stacjonarnych kantorów internetowych w 2014 r. osiągnęły 158,1 mld zł. Rynek, który zagarnęły rok temu internetowe serwisy (ok. 33 mld w 2014r.) to więc około 20 proc. Szacunki Currency One pokazują, że liczba ta może się zwiększać z roku na rok.

Przykładowo w 2015 r. w serwisie Internetowykantor.pl liczba klientów wzrosła o 24 proc. i osiągnęła ponad 200 tys. W Walutomacie w 2015 r. przybyło aż 34 proc. wymieniających (obecnie 177 tys.). Roczne obroty obu serwisów były rekordowe i wyniosły 13 mld zł. Tym samym wzrosły o 25 proc. w stosunku do 2014 r.

Jaki będzie ten rok?

Nadchodzący rok nie powinien przynieść większych przełomów w branży, mówią eksperci. Mogą pojawić się kolejne platformy bankowe. Serwisy będą stawiały na rozwój funkcjonalności i atrakcyjność dla klienta, nie tylko cenową. Biznes ten będzie też na większą skalę wykraczał poza granice Polski. – My zdecydowaliśmy się już w zeszłym roku na rozwój międzynarodowy i uruchomiliśmy platformę Valuto.com, która umożliwia błyskawiczne i natychmiastowe płatności międzynarodowe. Wiemy, że inne czołowe kantory także chcą iść w tę stronę – mówi Ł. Olek.

Obecnie na rynku funkcjonuje ok 50 kantorów internetowych. Z roku na rok notują wzrost obrotów. Pojawili się też nowi gracze, ale nie zdołali się przebić do ścisłej czołówki, która już od lat jest taka sama. Wiodące firmy w minionym roku tylko umocniły swoją pozycję. Zapowiada się więc stabilizacja w branży.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (4)
totorek
1. totorek, 194.149.88.*, 14.01.2016 / 13:03
według mnie e-kanotry już dawno powinny zdominować ich stacjonarne odpowiedniki. Są tańsze i wygodne, a poza tym nie muszę bać się o fałszerstwa. Od dawna z nich korzystam i prawdopodobnie korzystać będę - bardzo często sprawdzam kursy na stronach porównywarek, takich jak http://kantorbox.pl
ciekawe
2. ciekawe, 82.177.93.*, 15.01.2016 / 10:36
na rynku jest miejsce i dla jednych i drugich. sama wymieniam mniejsze kwoty w stacjonarnych, a raty w internetowym
lady makbet
3. lady makbet, 85.11.108.*, 22.04.2016 / 12:07
jeszcze niedawno znajomi łapali się za głowy że korzystam z wymieniam walutę w kantorze elektronicznym. Nie sądziłam że rynek ten jest taki duży, raczej że świadomość korzyści jakie można odnieść wśród ludzi jest bardzo nieprzeciętnie niska
lady makbet
4. lady makbet, 85.11.108.*, 22.04.2016 / 12:09
wymieniałam w http://kantoronline.pl a więc jak widzę w czołówce
ciekawe czy inne kantory oferują coś poza atrakcyjnym kursem?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom