21.10.2015 / Portale / Oceny serwisów
 

Jak Polsatnews.pl wypada na tle konkurencji? Jest tak poprawnie, że aż nudno

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
polsatnews.pl
polsatnews.pl

Serwis Grupy Polsat, który wystartował w niedzielę wieczorem, jest poprawny, choć przewidywalny. To może być za mało, bo Polsat wprowadzajac do sieci serwis newsowy z wieloletnim opóźnieniem musi nie tylko przyciągnąć użytkowników, ale i - a może przede wszystkim - odciągnąć ich od konkurencji, do której zdążyli się już przyzwyczaić.

- Pierwsze wrażenie jest mieszane - z jednej strony przejrzyste treści, łatwa nawigacja, a także zgrabne kategorie, które od razu są widoczne na stronie i przesuwają się w miarę scrollowania, ale z drugiej - trochę wieje nudą - ocenia Tomek Soluch, creative director z MOSQI.TO. Bo faktycznie Polsat nie stara się na siłę zabawiać publiczności, prezentując treści newsowe i multimedialne, ale nie tabloidowe. Tradycyjny układ treści z wyraźnym podziałem na te dwie kategorie nie powinien więc dziwić.

Tomasz SoluchTomek Soluch, creative director, MOSQI.TO:

Polsatnews.pl  to podręcznikowo skonstruowany portal informacyjny. Pierwsze wrażenie jest mieszane – z jednej strony przejrzyste treści, łatwa nawigacja, a także zgrabne kategorie, które od razu są widoczne na stronie i przesuwają się w miarę scrollowania, ale z drugiej - trochę wieje nudą. Strona nieskażona jest jeszcze reklamami, co zwiększa jej czytelność. Gdyby ktoś czepiał się sidebaru po lewej – może go jednym kliknięciem zmienić. To fajny gadżet dla osób, które przyzwyczajone są do klasycznego układu kolumn. Poza tym, mam wrażenie, że opcja przesyłania newsów do redakcji jest mało wyeksponowana – utrudnione jest również znalezienie tych materiałów na stronie.

Dziwić może jednak to, że Polsat dopiero teraz zdecydował się wejść do internetu z własnymi treściami. O tym, że wideo zdominuje rynek reklamy online wiadomo nie od dzisiaj, a nawet jeśli włodarze stacji byli co do tego nieprzekonani - przekonać mogła ich strategia głównego konkurenta. A Tvn24.pl w sieci jest od dawna. Grupie Polsat przez wiele lat wystarczała jedynie IPLA, która jednak - jako typowy serwis VOD - grała w zupełnie innej lidze.

A jednak (wreszcie) stało się. Tylko czy było na co czekać? Specjaliści z agencji interaktywnych, którzy specjalnie dla Interaktywnie.com ocenili UX serwisu są ostrożni w sądach. Niby wszystko jest poprawnie, czytelnie i przejrzyście, ale to jednak powinien być w dzisisejszych czasach standard. Czy Polsat oferuje coś więcej, co usprawiedliwiałoby tak długą zwłokę? Niestety, nie. - Wszystko jest poprawne, ale przewidywalne - mówi Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający Biura Podróży Reklamy.

Robert SosnowskiRobert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:

Polsatnews.pl na tyle dobrze, że jest powód, żeby obok Tvn24.pl, który zawsze był moim pierwszym wyborem w tej kategorii (zajął tę pozycję już wiele lat temu, kiedy nie miał konkuretna), dla odmiany włączyć inny serwis newsowy, dobrze zaopatrzony w kontent wideo.
Wszystko jest poprawne, ale przewidywalne. Trochę ciąży mi duża ilość drobnego typo w lewej kolumnie siatki modułów. Ale w sumie całość wygląda dobrze, choć brakuje w niej indywidualnego charakteru. Rewolucję wprowadził jedynie Natemat.pl, który odmienił obliczę polskich wydawców. Od tamtej pory na wycieczkę w kierunku indywidualności, niewielu wydawców było stać, niewielu więc udało się znaleźć własny charakter w świecie zdominowanym przez RWD i treści. Jednym z nielicznych przykładów takiego sukcesu jest Vumag.pl.

Nie znaczy to jednak, że Grupa Polsat poległa w internetowym świecie. Niewykluczone, że Polsatnews.pl, choć rzeczywiście przewidywalny, a może nawet nudny, znajdzie swoją grupę odbiorców, tak jak zaplanował - wśród użytkowników mobilnych. To będzie oczywiście trudne, bo dzisiaj o wideo w sieci walczą już wszyscy od YouTube'a i Google na świecie poczynając, a na polskich WP i Onecie kończąc. Oba portale mocno ostatnio promują swoje multimedialne treści, ale w tym segmencie Polsatnews - jest przecież weteranem.

Problem w tym, że - po pierwsze - wideo w sieci rządzi się jednak innymi zasadami niż w tradycyjnej telewizji. A po drugie? Opierając się na dwóch - trendach, które według wszelkich danych zdominują reklamę online, czyli wideo i mobile - łatwo można przedobrzyć. Bo o ile w branży interaktywnej dominacja ta od dawna jest wyraźna, o tyle dla typowego internauty sprawa może nie być taka oczywista. A to on zdecyduje o biznesowym powodzeniu całego przedsięwzięcia.

Tomasz Mazurek, ImagineTomasz Mazurek, strategy manager, Imagine:

Portal dla News Polsat nie wyważa żadnych drzwi, jak to zrobiło ostatnio o2.pl.

Można powiedzieć, że wpisuje się całkowicie w obecny trend portali informacyjnych z dużymi zdjęciami obrazującymi poszczególne materiały i boksowym układem. W tego typu układzie można zadawać pytanie, na ile projektanci zaszaleli i czy linki tekstowe są w kolumnie po prawej czy po lewej stronie. Ale są też pewne elementy, które działają na korzyść i które mogą przy długofalowym odbiorze przez użytkowników działać na plus nowego layotu.

Po pierwsze układ boksów, który z reguły wskazuje responsywność strony, a w przypadku portalu Polsat News w rzeczywistości dobrze się skaluje na różnych rodzajach urządzeń. Konkurencja w wielu przypadkach nie skorzystała z tego rozwiązania z wielu przyczyn, ale to na pewno działa na korzyść portalu informacyjnego Polsatu.

Druga rzecz to brak boksów reklamowych, co również zdecydowanie poprawia przejrzystość całej strony.  W przypadku portali serwisów informacyjnych to pewien standard, ale już w konfrontacji z serwisami ogólnoinformacyjnymi to zdecydowany atut dla końcowego użytkownika.

Podsumowując:  treści są uporządkowane, pokazane w przejrzysty sposób, całość ma bardzo poprawny układ.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
ASPER SOFTWARE HOUSE
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom