16.03.2017 / Prawo
 

Izba Gospodarki Elektronicznej powołała "Grupę roboczą e-medycyna"

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Członkami grupy są firmy zrzeszone w e-Izbie specjalizujące się w działaniach związanych z sektorem e-medycyny i e-zdrowia. Celem powstania grupy jest tworzenie kompleksowych rozwiązań: edukacyjnych, doradczych i usługowych dla sektora medycznego w Polsce. Ponadto grupa będzie zajmowała się także niwelowaniem barier legislacyjnych oraz rekomendacją rozwiązań dla e-pacjenta.

- Działania e-Izby takie jak - wsparcie legislacyjne, badawcze oraz edukacyjne – to istotne aktywności, które zamierzamy konsekwentnie wdrażać i promować. Liczymy na owocną współpracę z CSIOZ jako kompetentną jednostką w zakresie cyfryzacji w branży medycznej oraz posiadającą zaangażowany zespół ekspertów - mówi Patrycja Sass – Staniszewska, Prezes Zarządu, Izby Gospodarki Elektronicznej.

W ramach grupy Izby Gospodarki Elektronicznej działają:

 • Kancelarie prawne specjalizujące się w e-prawie
 • Firmy specjalizujące się w edukacji cyfrowej i posiadające doświadczenie w cyfryzacji medycznej również placówek zagranicznych
 • Ambasadorzy e-medycyny – osoby specjalizujące się zarówno w medycynie jak i cyfryzacji.
 • Reprezentanci świata nauki 

W ramach aktywności zaplanowanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej grupa będzie realizować:

a) Badania cyfrowe w zakresie medycyny

b) Edukację cyfrową – współpraca z uczelniami wyższymi medycznymi 

c) Niwelowanie barier legislacyjnych, z którymi boryka się e-medycyna:

 

 • elektroniczna dokumentacja medyczna, 
 • forma zgody na przetwarzanie danych osobowych,
 • dyrektywa antyfałszywkowa, 
 • bezpieczeństwo przepływu informacji

Te zagadnienia legislacyjne zostaną włączone do 2 wydania Czarnej Księgi Izby Gospodarki Elektronicznej dotyczącej barier prawnych w legislacji utrudniających rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. 

Ponadto e-Izba zaplanowała również dwa duże wydarzenia poświęcone e-medycynie: 

 • 9 listopada 2017 r.  w trakcie Forum Gospodarki Cyfrowej  w dedykowanym bloku poświęconym e-medycynie odbędzie się cykl konferencji kompleksowo poruszających temat e-zdrowia. Nad program tego bloku będą pracować eksperci grupy e-medycyna działającej w e-Izbie przy współpracy z CSIOZ
 • W grudniu br. na Śląsku zaplanowana jest ogólnopolska konferencja zatytułowana: „Cyfryzacja branży medycznej”. Możliwości i perspektywy rozwoju działalności medycznej na lata 2018/2019” dla przedstawicieli branży medycznej oraz instytucji .CSIOZ włączy się również jako partner merytoryczny w organizację tej konferencji 

W ramach działań grupy e-Izby ds. e-medycyny odbyło się spotkanie z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Celem spotkania było omówienie pól współpracy przy pracach zarówno e-Izby w zakresie e-medycyny jak również działaniach realizowanych przez CSIOZ.

- Misją Centrum jest realizacja zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego. W naszej działalności podejmujemy dialog z różnymi grupami interesariuszy, w tym m.in. z Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Izbą Aptekarską, Fundacją My Pacjenci czy Stowarzyszeniem Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, w celu lepszego wypracowania rozwiązań informatycznych, które umożliwiają wdrażanie e-usług w służbie zdrowia. Jesteśmy przekonani, że współpraca z ekspertami e-Izby wpłynie pozytywnie na proces wypracowania norm prawnych i standardów  dla skutecznej wymiany informacji w systemie ochrony zdrowia – podkreśla Wojciech Górnik, Zastępca Dyrektora ds. Informacji i Współpracy z Regionami, CSIOZ

W trakcie spotkania omówiono obszary aktywności, w których e-Izba będzie współpracować z CSIOZ. 

Dotyczą one głównie obszaru związanego z legislacją i badaniami oraz z działaniami edukacyjnymi pod kątem cyfryzacji opieki medycznej,  a także wypracowania dobrych praktyk w tym obszarze z myślą o pacjentach.  

W zakresie legislacji omówiono główne tematy, z którymi boryka się e-medycyna.  

Bardzo ważny jest sposób dystrybucji i komunikacji aktywności oraz materiałów, które  powstaną w ramach współpracy. e-Izba i CSIOZ zaplanowały komunikację do szpitali na poziomie administracji samorządowej: województw, powiatów i gmin. 

„Grupa robocza e-medycyna” będzie współpracować z “Grupą roboczą Taskforce to take Health and Digital” działającą przy Komisji Europejskiej.

 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.