2.10.2014 / Trendy / Kampanie
 

Najlepsze kampanie na LinkedIn, czyli społecznościowe zbawienie dla B2B

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
archiwum własne
archiwum własne

Globalni gracze z rynków FMCG lub auto-moto już na dobre odkryli media społecznościowe - wszyscy są wszędzie: Facebook, YouTube, Pinterest, Twitter, Nasza Klasa, G plus, G minus, gdziekolwiek. Moim skromnym zdaniem obecność w kilku miejscach, z pokrywającymi się grupami docelowymi, w większości przypadków mija się z celem. Co robić w zamian?

Na swojej drodze napotykam dziesiątki firm z branży B2B jak finanse, konsulting, IT czy nieruchomości komercyjne, które mówią to samo: Mamy tego Facebooka, ale słabo to idzie. Próbowaliśmy coś tam w socialu, ale nie wyszło. Oczywiście można zakładać, że ktoś prowadził komunikację nieprofesjonalnie lub popełnił błędy na poziomie strategii. Moja hipoteza brzmi jednak inaczej: Facebook nie jestem miejscem dla 80 procent firm z branży B2B.

Pozostałe 20 procent to nasza branża, startupy, nowe technologie oraz wyjątki marek prowadzonych przez profesjonalnych community managerów. A przecież nie każdy ma tryliony petrodolarów na rozpoczęcie przygody z mediami społecznościowymi - i tak, Pani Marysia dostaje zadanie prowadzenia profilu na FB, coś tam skrobnie, pojedzie na szkolenie, dowie się jak zbierać lajki i komenty, a po roku jedyne, co można stwierdzić to social media nam nie idą.

Pytanie co stałoby się, gdyby tysiące firm z sektora B2B zamiast FB wybrały dwie inne, jakże piękne litery - In. LinkedIn - w teorii jeden z wielu serwisów poświęconych karierze, w praktyce genialne narzędzie do rozwoju biznesu i dotarcia z komunikatem reklamowym do sprecyzowanej grupy docelowej. Serwis, który nie ma w swojej naturze hejtowania, głupich komentarzy, fejkowych kont i całego zła, które niszczy rzeczową komunikację na Facebooku.

Na LinkedIn nie musimy starać się być fajni, wystarczy aby nasze komunikaty były wartościowe i dostosowane do grupy odbiorców. No właśnie, grupa odbiorców - LinkedIn to według mnie najmocniejsze (łatwo dostępne) narzędzie docierania do ekstremalnie wąskich grup. Reklama, która dotrze na przykład tylko do właścicieli firm biotechnologicznych, dyrektorów banków, szpitali lub partnerów w kancelariach - żaden problem. Gdy dobrze pozna się LinkedIn, jego możliwości potrafią zaskoczyć.

Jeżeli do tej pory sądziliście, że LinkedIn, to idealne miejsce by znaleźć pracę lub pracownika, to polecam poszerzyć perspektywę i pomyśleć o tym kanale komunikacji jako o narzędziu do efektywnej komunikacji marketingowej dla małych, średnich i dużych firm działających na rynku B2B. Fejsa zostawmy na informacje o padającym śniegu za oknem, mistrzostwie polskich siatkarzy czy setkom marek, które na FB chcą i mogą pokazać jakie są fajne.

Poniżej kilka przykładów, jak działa profesjonalna komunikacja:

CBRE - międzynarodowa firma świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości

 

DELL - producent sprzętu komputerowego

 

SAP - globalny dostawca oprogramowania biznesowego

Z drugiej strony reklamy na LinkedIn są nieziemsko drogie - kilka, a nawet kilkanaście złotych za klik to bardzo dużo. Ale coś za coś, dobić się do prezesów nie jest łatwo.

Jacek Redźko, creative director/partner w ASAP&ASAP Communication - designerski, kreatywny i reklamowy długodystansowiec - champion z nagrodami. Pierwsze sensowne strony i kampanie display'owe tworzył już pod koniec lat 90-™tych, ale nadal ogarnia i jara się. Od kilku lat realizuje się również w roli wykładowcy reklamy na Wydziale Psychologii UW. Od roku działa tylko na ASAPie i razem z Dominikiem Siadakiem rozwija swoją agencję, która może już pochwalić się takimi klientami jak: Biedronka, IFM, Benefit Systems oraz kilkoma markami obsługiwanymi w social mediach.

Poza pracą - żona i dwóch synów. Gotuje, słucha, czyta i grywa na pianinie.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Green Parrot Green Parrot

  Kompleksowe kampanie reklamowe, kreacja WWW, Social Media, performance marketing. Agencja kreatywna Green Parrot...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Donaldinho
1. Donaldinho, 87.206.156.*, 02.10.2014 / 22:22
Wszyscy powinni uciekać z facebucka
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom