14.08.2014 / Trendy / Kampanie
 

Umów jazdę próbną z sąsiadem, czyli jak w Europie sprzedaje się samochody

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Artur Belka
 
archiwum własne
archiwum własne

O tym, jak połączyć on-line i off-line w branżach o wysokiej wartości pojedynczego produktu i zwiększyć skuteczność internetu w sprzedaży pisze Artur Belka z Bold Brand Commerce.

28 kwietnia firma Volkswagen of America opublikowała informację prasową o uruchomieniu nowej wersji konsumenckiej strony koncernu dla klientów w Stanach Zjednoczonych. Nowy serwis odbiega znacznie od konwencji, w ramach której realizowane były do tej pory strony konkurentów. Uproszczono user experience witryny. Nowa, bardziej przyjazna i mniej techniczna stylistyka strony ma zachęcać użytkowników, którzy obawiają się internetowych konfiguratorów modeli samochodów, ponieważ nie rozumieją znaczenia wybieranych opcji.

Największą zmianą w stosunku do utartej konwencji jest jednak próba skrócenia ścieżki zakupowej potencjalnego klienta. Jedną z bolączek, z jakimi spotykają się osoby pragnące kupić nowy samochód w pożądanej konfiguracji, jest bowiem dostępność wybranych przez nie modeli. Większość dealerów nie informuje online od pełnej gamie dostępnych konfiguracji oraz z góry o czasach ich realizacji.

Nowa witryna VW America jest nowatorsko nastawiona na shoppera i na realną konwersję. Wejście na stronę rozpoczyna się od wpisana swojego kodu pocztowego, dzięki czemu serwis identyfikuje dealerów dostępnych w okolicy oraz określa odległość, jaka dzieli od nich klienta. Po wybraniu pożądanej konfiguracji użytkownik otrzymuje mapę z listą dealerów, w których salonach może obejrzeć wybrany przez siebie model w określonej opcji.


media.vw.com/release/738/


media.vw.com/release/738/


media.vw.com/release/738/

Vinay Shahani (Brand Marketing, VW of America) pisze: Konsumenci, którzy przyjeżdżają do salonu po wybraniu swojej konfiguracji, by ją obejrzeć, statystycznie dokonują zakupu dwukrotnie częściej niż ci, którzy przyjeżdżają lecz nie są w stanie od razu zobaczyć wybranych przez siebie opcji. Serwis oferuje teraz potencjalnym klientom marki dostęp do portfolio 80 000 maszyn, stojących w salonach dealerskich na terenie Stanów Zjednoczonych. Nowa witryna została także wzbogacona o mini-strony poświęcone wybranym opcjom premium konfiguracji - na przykład systemowi audio klasy premium, sygnowanemu marką Fender. Serwis został przygotowany do przeglądania na tabletach.

Prov Min Hybrid!

Największy konkurent niemieckiego koncernu, japońska Toyota, także inwestuje w pomysłowe kampanie digital. Norweski oddział Toyoty zamówił w Saatchi & Saatchi Norway interaktywną kampanię wizerunkową swoich napędów hybrydowych. Efekt to kampania Prov Min Hybrid (Przetestuj moją hybrydę), która zebrała już kilka lokalnych nagród branżowych.

Insight jest następujący: dlaczego ludzie mają obawy przed kupnem samochodu z silnikiem hybrydowym? Ponieważ ich nie znają. Nie zawsze ufają jednak reklamie, katalogom i zapewnieniom sprzedawcy. Skontaktujmy ich w takim razie z innymi, zadowolonymi właścicielami naszych hybryd. Użytkownicy strony mogą wybrać swoje miasto, a następnie skontaktować się przez Facebooka z użytkownikami hybrydowych samochodów Toyoty, którzy wyrazili na to zgodę i umówić na pokazanie samochodu lub na jazdę próbną.


ProvMinHybrid.no/


ProvMinHybrid.no/


ProvMinHybrid.no/

Podsumowując, sukces amerykańskiego, internetowego oblicza VW może zwiastować globalne zmiany w UX i stylu on-line'u grupy Volkswagen. Zmiany na razie nie zostały wprowadzone na innych rynkach, na których działa koncern, jednak to, czy tak się stanie, będzie czytelnym sygnałem dla konkurentów oraz innych uczestników rynku e-commerce, że konwergencja kanałów on-line i off-line następuje zaskakująco szybko nawet w branżach o wysokiej wartości pojedynczego zakupu, które tradycyjnie uważa się za posiadające niski potencjał skutecznej konwersji w on-line, takich jak branża motoryzacyjna, lecz także na przykład nieruchomości i wyposażenie domu klasy premium.

Widzimy, że japońska konkurencja koncernu z Wolfsburgu także nie zasypuje gruszek w popiele. Mamy nadzieję że równie innowacyjne i sprawne komunikacyjne kampanie wejdą go globalnego portfolio komunikacyjnego obu marek.

Artur Belka, strategy advisor w Bold Brand Commerce Sp. z o. o. Zajmuje się doradztwem w zakresie strategii oraz user experience w planowaniu i projektowaniu rozwiązań ecommerce. Ma także doświadczenie w zarządzanu wdrożeniami projektów. Ceni podejście analityczne do procesów projektowania. Autor licznych artykułów w prasie branżowej. Bold Brand Commerce jest innowacyjną agencją e-commerce. Wyróżnia ją unikalne podejście do kreowania koncepcji i strategii marki, które jest fundamentem dobrego e-biznesu. Firma posiada 5-letnie doświadczenie w budowaniu skutecznych rozwiązań e-commerce ze szczególnym naciskiem na temat strategii retail oraz eMerchandisingu.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Artur Belka, Bold Brand Commerce


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Natywni.pl Natywni.pl

  Natywni.pl to pierwsza w Polsce sieć reklamy natywnej. Oferujemy kompleksowe usługi związane z content...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved. Created by Opcom