Amerykański e-commerce w dużym dołku

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 

Po raz pierwszy w historii sprzedawcy internetowi w USA odnotowali rok do roku spadek sprzedaży. W poprzednich latach mieli dwucyfrowe wzrosty.

Według najnowszych danych firmy comScore w okresie świątecznym wartość obrotów handlu online spadła o 3 proc. Podobne wyniki zanotował także tradycyjny handel. Najnowsze badania ShopperTrack RCT Corp. z 50 tys. sklepów mówią o 2,3-proc. spadku obrotów.

Po raz pierwszy zanotowaliśmy spadek w czasie świątecznych zakupów, od czasu gdy zaczęliśmy monitorować e-handel w 2001 r. - stwierdził szef comScore Gian Fulgoni. Między 1 listopada a 23 grudnia 2008 r. amerykańscy konsumenci wydali na zakupy w internecie 25,5 mld dol., o 800 mln dol. mniej niż w 2007 r.

W całym czwartym kwartale obroty e-handlu spadły o 4 proc. - z 38,4 mld dol. w 2007 r. do 36,8 mld dol. Do tej pory obroty e-handlu rosły rok do roku w tempie dwucyfrowym (w 2007 r. zwiększyły się o 19 proc., a w 2006 o 25 proc.). Nawet w tym roku, pomimo pogłębiającego się kryzysu, analitycy przepowiadali kilkuprocentowy wzrost obrotów.

Według autorów badań na słabsze wyniki handlu online wpłynęło kilka czynników. Oprócz kryzysu gospodarczego, który paraliżował zapędy konsumentów, dużą rolę odegrał sam kalendarz - tegoroczny sezon zakupów był o pięć dni krótszy niż w 2007 r. Kryzysu nie odczuli jednak najwięksi sprzedawcy internetowi. Zwycięzcą sezonu okazał się Apple, który odnotował wzrost zainteresowania konsumentów o 19 proc., Amazon (7 proc.), Hewlett-Packard (28 proc.) i Wal-Mart (4 proc.). Wśród gigantów e-handlu spadek o 4 proc. (85,4 mln odwiedzin) odnotował natomiast portal aukcyjny eBay.

Prognozy na 2009 rok są zdecydowanie pesymistyczne. Gene Munster, analityk Piper Jaffray & Co., szacuje, że obroty sklepów internetowych spadną w ciągu najbliższych 12 miesięcy aż o 10 proc.

Źródło: Gazeta Wyborcza

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.