Facebook i Twitter pod lupą cyberprzestępców

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
fot. SXC.hu/OeilDeNuit/CC
fot. SXC.hu/OeilDeNuit/CC

Cyberprzestępcy wykorzystują popularność portali społecznościowych za pomocą nowych rodzajów oszustw. Przykładem może być nowy rodzaj ataku na Facebooku - Likejacking. Pojawił się wraz z funkcją “Like”, przy pomocy której posiadacze kont mogli stworzyć listy obiektów, które lubią. Po kliknięciu atrakcyjnego odsyłacza użytkownik jest przenoszony na stronę, która zawiera JavaScript - kliknięcie dowolnego miejsca na stronie aktywuje funkcję "Like", wysyłając odsyłacz do strony każdej osobie na liście przyjaciół użytkownika. To oznacza, że liczba odwiedzin tej strony zwiększy się lawinowo, a firma reklamowa zapłaci cyberprzestępcom za zwiększenie ruchu. 

Jak dotąd jednak dzięki tego typu atakom nie rozprzestrzeniało się szkodliwe oprogramowanie, a serwisom zależało jedynie na liczbie odwiedzin.

Kolejną innowacją w drugim kwartale było stworzenie i zarządzanie botnetami za pośrednictwem kont na Twitterze. Hakerzy zdołali opublikować polecenia botnetu w formie tekstu na stronie konta. Administratorzy Twittera szybko wykryli ten problem i zablokowali wszystkie zainfekowane konta.     

Skuteczność wysyłek spamowych za pośrednictwem portali społecznościowych potwierdzają liczby. W zaledwie jednym ataku spamowym za pośrednictwem Twittera w ciągu tylko jednej godziny ponad 2000 użytkowników kliknęło przesłany im odsyłacz.

źródło: Kaspersky Lab

Wśród pięciu najbardziej rozpowszechnionych rodzajów szkodliwego oprogramowania w internecie znajdują się trojany, exploity oraz oprogramowanie adware, z czego prawie połowę (48 procent) stanowią trojany. Z kolei 57 procent trojanów to szkodliwe skrypty "wstrzyknięte" przez cyberprzestępców do różnych stron internetowych, łącznie z legalnymi stronami odwiedzanymi przez tysiące, a nawet miliony użytkowników.

Oprogramowanie adware stanowi ponad 7 procent wszystkich wykrytych programów. W pierwszym kwartale 70 procent wszystkich wykrytych programów adware należało do rodziny Zwangi i Boran. W drugim kwartale szkodniki te ustąpiły miejsca rodzinom Shopper (26,06 procent) i FunWeb (22,81 procent), które łącznie stanowiły 49 procent wykrytych programów adware.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Kaspersky Lab, bezpieczeństwo, facebook, twitter, wirusy, zagrożenia


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
malik
1. malik, 195.22.98.*, 12.09.2010 / 18:20
POruszanie sie po sieci nastrecza coraz wiecej problemow, zwlaszcza ze w poratalach typu nk i tym podobne ujawniamy swoje tozsamosci, Dobre zabezpieczenie komputera i dopiero wtedy mozna pracowac, ja aktualnie mam PC tools antywirusa z spyware, dobre polaczenie za rozsadna cene
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.