Farmy fanów: Kto sprzedaje najwięcej na Allegro?

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
screen z serwisu Allegro.pl
screen z serwisu Allegro.pl

Jest popyt, jest podaż. Na Allegro można znaleźć setki aukcji oferujących fanów na Facebooku. Ceny zaczynają się już od siedmiu złotych za 100 użytkowników lubiących daną stronę. Nabywcy są, bowiem wciąż pokutuje przekonanie, że liczy się ilość, a nie jakość, choć w wielu przypadkach kupujący nie ma pewności, czy konta, za które płaci, nie są fałszywe.

Handel pojedynczymi fanami na Allegro kwitnie. Jak wyliczyli specjaliści z serwisu Manubia.pl, monitorującego największe serwisy aukcyjne w Polsce i za granicą, tylko w ciągu listopada i grudnia liczba sprzedanych fanów przekroczyła 1,3 miliona. W sumie w tym okresie wystawione zostały około 323 aukcje, a łączna wartość fanpage'y wyniosła 77 429 złotych.

TOP3 sprzedawców pod kątem liczby sprzedanych fanów
hubi_p 257 500 fanów
cann2 143 800 fanów
FBMediaMarketing 138 650 fanów

dane: Manubia.pl dla Interaktywnie.com

Jednak szacowane obroty dla najlepszych sprzedawców nie są bardzo imponujące. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2011 roku najwięcej zainkasował użytkownik FBMediaMarketing, którego przychód mógł wynieść niecałe 13 tysięcy złotych, przy liczbie 138 tysięcy sprzedanych fanów. To daje raptem 0,09 złotego za fana.

TOP3 sprzedawców pod kątem szacowanych przychodów
FBMediaMarketing 12 931 zł
hubi_p 12 442 zł
kupfana__pl 9 090 zł

dane: Manubia.pl dla Interaktywnie.com

Inną częścią jest sprzedaż całych fanpage'y. Oferowane są zazwyczaj bez ustawionego „vanity url” (wygodnego, skróconego adresu na Facebooku), jednak z nazwy profilowane są pod konkretne branże. W ciągu listopada i grudnia na Allegro nie została sprzedana żadna duża farma fanów.

Łączna liczba sprzedanych fanpage'y wyniosła 30, aukcji wystawiono 17. W sumie sprzedanych zostało ponad 98 tysięcy użytkowników Facebooka za kwotę 2 973 złotych - czyli 0,03 złote za fana.

TOP3 sprzedawców, którzy oferowali całe fanpage
Nazwa sprzedawcy Liczba wystawionych fanpage Liczba fanów Szacowany obrót
cann2 1 44 225 1 600 zł
vcs-j 1 20 000 405 zł
sklep6 7 13 540 223 zł

dane: Manubia.pl dla Interaktywnie.com

Poza fanami i całymi fanpage'ami, na Allegro można kupić również głosy w konkursach - "lajki". Sporo konkursów na Facebooku rozwiązywanych jest na podstawie liczby kliknięć "Lubię to", co nie jest zgodne z regulaminem serwisu. Co ciekawe, wiele aukcji oferuje głosy nie tylko na "Lubię to", ale także pod kątem konkursów w aplikacjach. Ciężko stwierdzić, jak wtedy wygląda kwestia uwierzytelnienia głosu, jednak z pewnością dużo prościej jest je weryfikować, niż po samych "lajkach".

W sumie w ciągu dwóch miesięcy na Allegro zostało sprzedanych 125 pakietów, zawierających łącznie 3 880 głosów. Ich koszt to 1 375 złotych. To daje średni wynik 0,35 złotych za jeden głos.

TOP3 sprzedawców pakietów
Nazwa sprzedawcy Liczba pakietów Liczba sprzedanych głosów
Szacowany obrót
bonek91 86 2 150 860 zł
Kikusz 23 945 293 zł
pawlo5x 12 750 180 zł

dane: Manubia.pl dla Interaktywnie.com

Kolejną gałęzią ekosystemu jest sprzedaż zaproszeń do wydarzenia. Z opisów wynika, że po zakupie zaproszenie na to wydarzenie otrzymuje określona liczba osób. Jednak czy są to osoby istniejące faktycznie i to czy takie dołączenie do wydarzenia faktycznie zareklamuje nas wśród ich znajomych – ciężko stwierdzić. Oferty zapewniają, że tak.

Łącznie sprzedano 57 pakietów, zawierających łącznie 473 500 zaproszeń, za łączną sumę 1 036 złotych.

TOP3 sprzedawców zaproszeń na wydarzenia
Nazwa sprzedawcy Liczba pakietów Liczba sprzedanych zaproszeń Szacowany obrót
mcdonald85 13 65 000 260 zł
pawlo5x 9 285 000 233 zł
cann2 15 37 500 165 zł

dane: Manubia.pl dla Interaktywnie.com

- W danym okresie na Allegro pojawiło się blisko 1000 aukcji ze słowem „Facebook”. Niestety nie ma jeszcze kategorii „Facebook” i podkategorii „sprzedam fanów”. Dlatego musieliśmy przejrzeć wyniki ręcznie. Jak się okazało ekostyem handlowy FB to nie tylko lajki czy farmy fanów, ale na przykład reklama, kupony na reklamę, futerały z logo FB, papier toaletowy z nadrukowaną tablicą czy rozmaite skrypty - komentuje Konrad Latkowski z Manubia.pl.

W analizie pominięte zostały aukcje z ofertami reklam na fanpage'ach, sprzedaży kodów doładowujących FBAds i skryptów. Jednak liczby sprzedanych fanów są dość spore, co może tłumaczyć, dlaczego niektóre polskie strony mają niską aktywność użytkowników.

- Takie działania sprawdzają się na krótką metę. Można pochwalić się szefostwu szybko zdobytą znaczną liczbą fanów, ale nie będą oni zbyt aktywni. Z doświadczenia swojego i znajomych zawsze okazywało się, że takie pakiety fanów to w większości „martwe dusze” lub osoby przypadkowo „złapane” na naszą stronę - mówi Łukasz Dębski, strategy manager z agencji Socializer. - To, co na początku mogło okazać się okazją, prędzej czy później może być problemem – będziemy mieli na swojej stronie kilkaset nieaktywnych fanów lub liczba ich po jakimś czasie mocno zmaleje, bo osoby „odfanują” się a na naszej stronie i nie będzie żadnej interakcji.

 

Analiza została przygotowana ręcznie na podstawie pliku XLS wygenerowanego przez system Manubia.pl. Może się zdarzyć, że w poniższych kategoriach osoby przygotowujące raport omylnie pominęły jakieś oferty. Jednak dołożonych zostało wiele starań aby raport był możliwe najpełniejszy.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Allegro.pl, Manubia.pl, facebook, farmy fanów, sprzedaż fanów


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (9)
socializak
1. socializak, 91.216.115.*, 09.01.2012 / 10:37
Czy zatem warto kupowac na allegro? - jak chcesz byc później obiektem analiz tak ;) Mądrość guru od socialmarketingu to jedno - ja gdybym miała kupować kupowałabym likersów co miesiąc - z tego co widać to nie są duże pieniądze - a na pewno mnie niż zatrudnienie "specjalistów" - ile specjalista - czyli firma bierze za jednego likersa?

Po co to wszystko? ruch, kliki itp - zatem trzeba zacząć od strony - musi by coraz lepsza - nie ważne czy sprzedaje produkty clickbank'a, adsense czy jest strona produktową - z czasem jeśli temu poświęcisz czas nie będziesz już musiał kupować...
Security Awareness
2. Security Awareness 09.01.2012 / 10:39
Na problem można też spojrzeć z perspektywy potencjalnego "fana" - tu polecam ciekawy wywiad: http://antyweb.pl/jak-sie-zarabia-w-polsce-na-farmach-fanow-i-spamie-na-facebooku-wywiad/
Borys Łącki
3. Borys Łącki, 81.190.213.*, 09.01.2012 / 15:58
Już w 2010 tego typu usługi klikały po świecie i jak widać w Polsce zostały pozytywnie przyjęte ;]:

http://bothunters.pl/2010/09/22/kup-sobie-fanow-w-serwisie-facebook-za-paredziesiat-zlotych/
gonzalez
4. gonzalez, 46.113.82.*, 09.01.2012 / 18:49
Spam.Face sie robi powoli obciachowy.
Jerzy Kwiatkowski
5. Jerzy Kwiatkowski, 77.236.26.*, 09.01.2012 / 23:50
No i tutaj rozróżnić należy "kupowanie fanów" od "pozyskiwania fanów". Pierwsze bazuje na autosurfie z masowo rejestrowanych kont-widm, drugie - na kontrolowanym dodawaniu stargetowanych, prawdziwych fanów, z których ludzie polubią coś, bo interesują się daną tematyką. W tym drugim rządzi w Polsce FacePlus - http://www.faceplus.pl
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.