Internet połyka konkurencję. Raport Interaktywnie.com

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Jak wynika z badania „Obraz konsumpcji mediów w Polsce 2010”, przeprowadzonego przez Ipsos Marketing, internet zajmuje ostatnie miejsce wśród korzystania z mediów. Króluje telewizja. Póki co niewielką przewagę nad internetem ma jeszcze prasa, ale patrząc na statystyki ze świata – niedługo się to zmieni. Badania Ipsosu pokazują, że rośnie w Polsce pokolenie, dla którego to właśnie internet jest medium, któremu warto poświęcać najwięcej czasu.

35430_media-online.png

Pobierz raport
Media Online [pdf]

Polscy nastolatkowie już dziś przed monitorami spędzają średnio o pół godziny więcej czasu, niż przed telewizorami. Z kolei przeciętny Polak przed „trzydziestką” deklaruje, że to internet jest dla niego głównym źródłem informacji. Z kolei jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBI, ponad 90 procent użytkowników sieci czerpie z niej informacje o wydarzeniach regionie. W tym przypadku internet jest bezkonkurencyjny wobec prasy, a także telewizji.

Badania pokazują, że choć wideo w sieci ciągle jeszcze przegrywa z tradycyjną telewizją pod kątem ilości czasu przy nim spędzanego, to jednak ten czas się znacząco zwiększa. Optymistycznym jest również fakt, że internauci sami zauważają coraz istotniejszą rolę tego kanału w swoim życiu i coraz częściej deklarują, że będą z niego korzystać w coraz większym stopniu niż obecnie – twierdzi Michał Kidała, interactive media manager w agencji Hypermedia (Isobar Polska).

dane: Polskie Badania Internetu; w procentach

Branża jest przekonana, że przekaz wideo to przyszłość internetu i wraz z rosnącą przepustowością łączy, rosnąć będzie popularność internetowej telewizji.

Popularność zdobywają obecnie seriale oraz cykliczne programy internetowe. Nie wydaje mi się by teledyski i krótkie filmiki były tym, co zdominuje w dłuższym czasie rynek wideo w sieci. Wierzę w niszowe, wyspecjalizowane telewizje internetowe oraz dedykowane sieci seriale i programy – przewiduje Tomasz Karwatka, dyrektor zarządzający firmy Divante.

 

Reklamowy potencjał


Internet szturmem zdobywa nowych klientów. Z danych podsumowujących rynek reklamy internetowej za 2009 rok wynika, że mimo oznak spowolnienia gospodarczego, wydatki firm na taką formę promocji zanotowały dwucyfrowy wzrost. Kwota 1,373 mld zł stanowiąca wartość rynku brutto była o 11,1 procent większa od wyniku uzyskanego rok wcześniej. Rośnie także telewizja, natomiast prasa (zarówno dzienniki jak i magazyny) notuje spadek.

Kryzys odbił się przede wszystkim właśnie na prasie, pozostawiając wolne pole dużym internetowym graczom.

Portale są atrakcyjne dla reklamodawców, których interesuje szeroki zasięg kampanii. Reklama na stronach głównych popularnych serwisów ma walor wizerunkowy, który jest trudny do przecenienia. Stała obecność w takim miejscu, przybierając formę efektownego nośnika o dużej powierzchni, jest bardzo prestiżowa – w tym względzie portale są konkurencją dla tradycyjnej prasy, a taką reklamę można przyrównać np. do layotu reklamowego na okładce tygodnika opinii – podsumowuje Magda Niemcewicz, interactive senior media planner/buyer DiGi Media Store.

 

Pobierz najnowszy raport Media Online [pdf]

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • REDLINK REDLINK

  REDLINK to profesjonalny system do realizacji kompleksowych kampanii E-MAIL i SMS. Współpraca marki ze wszystkimi...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB

  Pracujemy na sukces naszych Klientów. Projektujemy zachwycające kreacje graficzne, użyteczne serwisy internetowe i...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (7)
Pawełek pjp
1. Pawełek pjp 15.10.2010 / 11:04
No cóż, takie czasy nastały, ze wszystko idzie do przodu. Pod względem nowych technologii internet jest pierwszy. Nie można mu tego dzisiaj zarzucić. Warto ponadto o tym cały czas pamiętać. Pewnie nieprędko się to zmieni. Byle do przodu
Grt Studio
2. Grt Studio, 78.8.88.*, 27.10.2010 / 08:05
Tak samo było kiedyś za sprawą telewizji, jak to pobijała radio i prasę - to naturalna kolej rzeczy, że tak się dzieje, a co za tym idzie również miejsce na reklamę się zmienia. Kiedyś terminem "Nowe media" określało się radio i tv, dziś praktycznie jest tylko jedno nowe medium - Internet :)
Frenek Maurer
3. Frenek Maurer 27.10.2010 / 13:11
Nie ma co się dziwić, internet rozwija się znacznie szybciej niż pozostałe media. Jest coraz bardziej powszechny i coraz więcej ludzi korzysta z internetu choćby przez telefony komórkowe.
Waldek Morawiec
4. Waldek Morawiec 27.10.2010 / 14:35
Internet coraz bardziej wciąga ludzi niektórzy ciągle siedzą na naszych-klasach czy innych fejsbukach i nie czytają wcale gazet, coraz mniej oglądając telewizji więc reklamodawcy muszą jakoś do nich dotrzeć.
Marian Słaby
5. Marian Słaby 30.10.2010 / 23:57
reklamy w naszym życiu są praktycznie wszędzie wystarczy rozejrzeć się po ulicach by zobaczyć bilborodowo-szyldowo-ulotkowy śmietnik więc i w internecie jest jej coraz więcej
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.