Orange i darmowe kody. Najbardziej aktywna marka w społecznościach

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zdarzyły się trzy sytuacje, które są ciekawe nie tylko z perspektywy marketingu w serwisach społecznościowych, ale również z perspektywy zjawisk - wynika z analizy Brand24. Jednocześnie widać, że Orange jest najbardziej aktywną marką w social media, jeśli chodzi o operatorów komórkowych.

Trzy wydarzenia wpłynęły na buzz marki w social mediach. Na początku września Orange wprowadziło darmowe kody, które pozwalały uzyskać doładowanie konta - to wywołało duże zaangażowanie internautów.

Kody Orange to promocja, która pozwala zgromadzić bonusowe minuty lub SMSy. Wystarczyło wysłać odpowiedni kod pod wybrany numer, by skorzystać z promocji. Akcją objęci byli klienci oferty pre-paid oraz mix.

Pojawił się film wirusowy „Adolf i faktura z Orange”, który uzyskał dobre parametry wyświetleń i stawiał markę Orange w negatywnym świetle. Opinie internautów pokazały też, że marka przynajmniej w tym kontekście jest odbierana negatywnie. Pojawiły się również przypadki brand hijacking i tworzenia fałszywych profili podszywających się pod akcje związane z kodami.

źródło: Brand24

źródło: Brand24

Pod względem liczby wpisów w społecznościach, zdecydowanie rządzi Orange. Porównując wyniki do wyników T-Mobile, pomarańczowa sieć ponad dwukrotnie przewyższyła rekordy różowego operatora. Zarówno we wrześniu, jak i w październiku. O ile jednak liczba wpisów o T-Mobile utrzymywała się na stabilnym poziomie, o tyle wiadomości na temat sieci Orange notowały już spore skoki. Głównie w temacie kodów, ale również po wypłynięciu do sieci filmiku viralowego z Adolfem. Uwaga, zawiera wulgaryzmy.

Orange jest marką o wiele bardziej angażującą internautów, niż T-Mobile. Zdecydowana większość wpisów pojawia się na Facebooku. Komunikacja T-Mobile w dużym stopniu wynika ze sponsoringu tytularnego polskiej Ekstraklasy. W sumie na Facebooku we wrześniu i październiku pojawiło się 22376 wpisów o Orange oraz 1049 wpisów o T-Mobile.

Pozostałe źródła: blogi, mikroblogi czy fora internetowe, kształtują się podobnie dla obu sieci. Największą przewagę T-Mobile ma nad Orange w publikacjach na serwisach www.

źródło: Brand24

Podczas promocji kody w Orange, liczba wpisów w społecznościach potrafiła dobić nawet do tysiąca dziennie. Tak było właśnie 7 września. W pozostałe dni liczba wpisów wahała się w granicach 500-800. Z kolei pod koniec września, gdy w sieci pojawił się filmik z Adolfem i fakturą z Orange, da się zauważyć wyraźny pik: 20 i 22 września.

źródło: Brand24

W październiku z kolei pojawił się temat fałszywych profili, które miały udostępniać użytkownikom kody promocyjne. Kody były fałszywe, choć fanpage, które w teorii miały je oferować, gromadziły tysiące fanów.

źródło: Brand24

Analiza powstała w oparciu o dane pochodzące z monitoringu internetu obejmującego treści zamieszczone w dniach od 1 września do 31 października 2011.

Dane pochodzą z systemu Brand24.pl.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Brand24, T-Mobile, buzz, marketing szeptany, orange, social media


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (2)
adimos
1. adimos, 95.108.69.*, 10.11.2011 / 18:58
Z tego co dobrze zrozumiałem to generowanie kodów przez Orange zgromadziło mu mnóstwo fanów. A to nie to samo co kupowanie fanów i like-ów? Przyznam się otwarcie, że akcji nie śledziłem bo mam wszędzie zasięg gdyż jestem w Play. Uważam za lekkie przegięcie w temacie filmików wirusowych używanie wizerunku Hitlera. Ciekaw jestem, która agencja wpadła na ten absurdalny pomysł. Sam tekst był zabawny ale używanie takich wzorców osobowych nie przynosi nic dobrego i tylko pokazuje brak szacunku do starszego społeczeństwa.

To na tyle moich wywodów:)
kroq
2. kroq, 89.73.161.*, 13.11.2011 / 18:34
te adimos - filmik nie wyszedl z zadnej agencji ani z samego orange...to zrobiony mix filmu plus dodany smieszny tekst przez jakiegos internautę ktory juz od przynajmniej pol roku jest w sieci
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.