Wideo, mobile i Big Data zdecydują o wzrostach w reklamie online

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 

Reklama internetowa nadal będzie rosła kosztem tradycyjnych mediów. O ile jednak papierowa prasa w opinii specjalistów nieuchronnie odchodzi do lamusa, o tyle telewizja ma jeszcze szansę przystosować się do nowych czasów.

Eksperci poproszeni przez Interaktywnie.com o prognozę dotyczącą reklamy online nie mają wątpliwości, że w 2014 roku, tak jak i w latach poprzednich, ten segment rynku będzie rósł, co jednak nie znaczy, że spodziewają się wielkiego odbicia. W naszym raporcie Reklama w internecie prognozowali, że na koniec 2013 roku reklama online zgarnie 23,3 procent rynku. W tym średnia średnia ich szacunków wskazuje, że będzie to 28,2 procent. Ostrożne estymacje wskazują, że reklama internetowa znalazła się w stabilnej fazie rozwoju i nie ma co liczyć na rewolucję w tym zakresie.

Nawet w mobile'u, choć kanał ten będzie nabierał coraz większego znaczenia, nie wydarzy się raczej nic spektakularnego. Liczba smartfonów będzie nadal rosła, marketerzy będą to coraz umiejętniej wykorzystywać, ale to tylko kontynuacja trendów, jakie doskonale widać już dzisiaj.

- Skoro miliony Polaków patrzą w małe ekrany zamiast lub równocześnie z telewizyjnym to... no właśnie. Trzeba tam być i jestem przekonany, że marketerzy już o tym wiedzą - mówi Wacław Wykrytowicz z Przeagencji.

Udział reklamy online w polskim rynku reklamowym w 2014 roku
(średnia z prognoz ekspertów)

28,2%

Ciekawiej mają się sprawy z telewizją, która w przyszłości być może wcale nie będzie musiała konkurować z internetem. Inteligentne telewizory, w których korzystanie z video on demand jest proste i przyjemne to dla niej szansa, by znowu stać się centrum domowej rozrywki.

- Zjawisko przenikania się i integrowania różnych mediów zmusi ostatecznie branżę marketingową do przewartościowania dotychczasowych modeli dotarcia do grup docelowych - sądzi Norbert Piotrowski z GoldenSubmarine.

Nadal będzie rosło znaczenie mediów społecznościowych - nie tylko Facebooka, który za reklamę coraz więcej każe sobie płacić. Choć pozycji serwisu Zuckerberga wciąż nic jeszcze nie zagrozi, marketerzy będą coraz łaskawszym okiem spoglądać w kierunku Instagrama, Snapchata czy Vine.

Dominującą pozycję, dzięki rozwiniętym narzędziom analitycznym (Big Data) utrzyma display. Zmieni się jednak sposób jego zakupu. RTB (real time bidding), czyli aukcyjny model sprzedaży reklam może w istotny sposób wpłynąć na rynek, na którym do tej pory niepodzielnie rządzili najwięksi internetowi wydawcy. Być może już niebawem to nie miejsce, a konkretny, zainteresowany zakupami, użytkownik będzie w cenie.

 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

Ile wyniesie udział reklamy online w polskim rynku reklamowym
w 2014 roku?

PROGNOZA
[%]

Piotr Bombol z działu DDB Socials agencji DDB Warszawa

Najważniejsze determinanty wzrostu to mniejsze wydatki na media tradycyjne, innowacyjne rozwiązania w reklamie online i otoczenie sprzyjające wydawaniu pieniędzy na marketing.

24,5

Magdalena Szmidt, MOSQI.TO

Reklamy wyświetlane w aktualnościach na Facebooku mają kilkanaście razy większą skuteczność od standardowych reklam internetowych oraz 49 razy większą skuteczność od reklam po prawej stronie serwisu.

25

Michał Szynal, dyrektor działu agencyjnego IDMnet

Procentowo większą niż cały rynek tendencję wzrostową utrzyma na pewno reklama mobilna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że baza wyjściowa przychodów jest tutaj niestety cały czas bardzo niska.

28

Olgierd Cygan, CEO/Managing Partner agencji Digital One

Zmiany wprowadzane przez gigantów takich jak Facebook oraz Google, także będą skutkowały większymi budżetami, szczególnie jeżeli chcemy aby nasze posty widziało więcej niż 5% osób, które śledzą profil.

28

Tomasz Bonek, redaktor naczelny Money.pl:

Obserwujemy odchodzenie reklamodawców od zwykłych banerów. Bardziej liczy się to, ile osób dzięki kampanii kupi samochód, wypełni ankietę, albo zamówi wycieczkę. Mało kogo obchodzą już wyświetlenia.

29


Bartłomiej Wyszyński, wiceprezes agencji artegence:

Stary, wysłużony baner nadal będzie miał się dobrze, ale rynek wzbogaci się o coraz istotniejsze narzędzia walczące o udział na rynku pod wspólnym sztandarem Big Data.

 

29


Justyna Krawczyk-Sokołowska, strategy & creation director w Grupie Me & My Friends SA


Reklama internetowa będzie nadal najszybciej rozwijającym się segmentem rynku, choć pozostanie w tyle za telewizją. Jednocześnie widoczny będzie postępujący od dłuższego czasu spadek dynamiki jej wzrostu.

 

30


Wacław Wykrytowicz
Chief Business Development Officer, Przeagencja

2014 będzie rokiem częściowych przesunięć budżetów ATL do serwisów serwujących wideo online. Nie wróżę jednak końca telewizji. Uważam, że aktualny stan jest przejściowy, a docelowo to telewizory będą znów centrum multimedialnym domu.

 

30


Norbert Piotrowski, strategic planner Golden Submarine

Warto zwrócić uwagę na rosnącą rolę wideo on-line, co już teraz zwiastować może zmianę strategii w przyszłości – tworzenia formatów uniwersalnych, które sprawdzą się zarówno w tradycyjnej ramówce telewizyjnej, jak i w formie in-stream.

 

30

Źródło: Interaktywnie.com

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Mobile Marketing, reklama, social media, wideo w internecie


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.