4.03.2016 / Reklama internetowa
 

Jakie są trendy dotyczące spamu? Jest go mniej, jest bardziej agresywny i trudny do zwalczania?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Oceniając zjawisko spamu z perspektywy ostatniego półrocza nie sposób nie odnieść się do napawających optymizmem danych firmy Symantec, które wskazują, że w czerwcu tego roku, poziom niezamówionej korespondencji w skrzynkach użytkowników spadł poniżej 50 procent, pierwszy raz od 12 lat. Równie optymistyczne dane za I kwartał 2015 r. opublikował Kaspersky, według którego ilość spamu wysyłanego globalnie spadła o 6 proc. w stosunku do ostatniego kwartału 2014 r. Pozostaje pytanie, czy jest to stały trend i czy możemy oczekiwać, że śmieci w naszych skrzynkach będzie coraz mniej? Gdybym miała posłużyć się nomenklatura używaną przez adminów, odpowiedziałabym: wygraliśmy te bitwę, ale wojna wciąż trwa.

Lokalnie, na polskim podwórku, na pewno możemy wymienić kilka trendów, które obserwujemy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Po pierwsze, zmienił się sposób postrzegania spamu zarówno w rozumieniu prawa, jak i przez użytkowników. Zmiany prawne, choć wciąż pełne niuansów, dążą do ochrony konsumentów, czego jesteśmy coraz bardziej świadomi. Zaledwie kilka lat temu wiele sklepów internetowych czy serwisów społecznościowych korzystało z niezweryfikowanych baz mailingowych, praktycznie bez żadnych konsekwencji. Dzięki rosnącej świadomości użytkowników oraz zdecydowanym działaniom największych polskich providerów pocztowych, te praktyki zostały znacznie ukrócone. Co więcej, obecnie to nadawcy zależy, aby jego wysyłka trafiła tylko do tego odbiorcy, który ja zamówił. W przeciwnym wypadku naraża się na blokadę swoich serwerów, co w konsekwencji może przynieść spore straty finansowe.

Kolejnym wartym odnotowania trendem jest brak Polski wśród największych globalnych producentów spamu. W praktyce oznacza to, ze skrzynki polskich operatorów są rzadziej wykorzystywane do ataków spamerskich, a jeśli już to się dzieje, winni temu są rodzimi spamerzy, nie ich koledzy zza oceanu. Praktycznie zniknął problem peer2mailowców, którzy jeszcze parę lat temu skutecznie utrudniali życie administratorom pocztowym.KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT

Od kilku lat obserwujemy również systematyczny spadek liczby zawirusowanych maili, które dzięki coraz lepszym systemom antywirusowym nie stanowią obecnie już tak dużego problemu jak dawniej. Jednak w przypadku szkodliwego oprogramowania rozsyłanego przy pomocy e-poczty coraz częściej przedmiotem tego typu ataków są nie tylko klienci indywidualni, ale również korporacje.

W dalszym ciągu najczęstszym celem ataku phisherów są serwisy e-mail oraz wyszukiwarki, za nimi portale społecznościowe i instytucje finansowe. Wraz z intensywnym wzrostem dostępności urządzeń mobilnych na polskim rynku, atakiem spamerów coraz częściej stają się posiadacze smartfonów.

Wzrost świadomości wśród użytkowników, brak opieszałości u operatorów pocztowych w stosunku do spamerów oraz stały rozwój filtrów antyspamowych - te wszystkie zjawiska wpłynęły na ograniczenie ilości spamu, który codziennie przychodzi na nasze konta. Jednak dopóki ta forma reklamy będzie przynosiła korzyści, nie wyeliminujemy całkowicie niepożądanych wiadomości.

Małgorzata Koperek - product manager usług pocztowych, Grupa Interia.pl

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.