20.04.2017 / E-commerce
 

Personalizowany retargeting w działaniach OLX

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

OLX to globalna marka z blisko 260 mln aktywnych użytkowników i ponad 19 mld odsłon miesięcznie. Wirtualna platforma jest miejscem, gdzie sprzedający mogą wystawić na sprzedaż różne przedmioty, a kupujący znaleźć potrzebne produkty w przystępnych cenach.

Każdego dnia miliony użytkowników korzystają z portali takich jak OLX, gdzie mogą znaleźć unikatowe ubrania, meble, a nawet propozycje pracy. Zdarza się jednak, że część konsumentów waha się tuż przed dokonaniem zakupu lub zapomina o możliwości powrotu do przeglądanej wcześniej oferty. Odpowiedzią na zjawisko porzucania koszyka zakupowego jest retargeting personalizowany – narzędzie, dzięki któremu reklamy dostosowane są do zachowania i indywidualnych preferencji użytkownika. 

OLX musi przede wszystkim dopasowywać swoją ofertę do upodobań użytkowników w różnych krajach, a więc jego założenia biznesowe i strategiczne są różne na poszczególnych rynkach. 

Wyzwanie: Stworzenie personalizowanej kampanii retargetingowej było elementem realizacji jednego z wewnętrznych celów rumuńskiego oddziału OLX – zwiększenia liczby komunikatów wymienianych między kupującymi i sprzedającymi online. Komunikacja między użytkownikami była monitorowana w różny sposób, w zależności od urządzenia, z którego korzystali. Celem RTB House było podzielenie kampanii reklamowej na dwa kanały: mobilny oraz desktopowy.

Użytkownicy serwisu OLX korzystają zarówno z urządzeń mobilnych, jak i desktopowych. Szukaliśmy rozwiązania, dzięki któremu dotrzemy do wszystkich konsumentów, bez względu na to, czy korzystają z telefonu, tabletu czy komputera. Potrzebowaliśmy elastycznego rozwiązania, które będzie dostosowane do zachowań naszych odbiorców, a także w kompleksowy sposób wesprze cele biznesowe firmy. Dobre wyniki osiągnięte przez RTB House potwierdziły słuszność naszej decyzji. Zaawansowane i rozwiązaniai elastyczne podejście pomogły nam osiągnąć założone cele i dostarczyć naszym użytkownikom bannery dostosowane do ich potrzeb i upodobań – komentuje Razvan Accent, Europa CLM Expert Group Lead w OLX.

Rozwiązanie: Firma zarekomendowała wykorzystanie spersonalizowanego narzędzia retargetingowego, dedykowanego dużym graczom e-commerce. Mechanizm personalizacji, to narzędzie, które pozwala na wyświetlanie reklam dostosowanych do preferencji zakupowych poszczególnych użytkowników sieci. Dzięki retargetingowi osoba, która oglądała daną rzecz, ale nie zdecydowała się na jej zakup, zobaczy wyświetlone reklamy przypominające o produkcie oraz podobne oferty z tej samej kategorii. W ten sposób treści zostają dopasowane do potencjalnego klienta, a prawdopodobieństwo finalizacji transakcji wzrasta. W przypadku OLX.ro, zaimplementowano równie proste rozwiązanie: użytkownicy odwiedzali stronę szukając interesujących ich produktów.

Nie mieli jednak w zwyczaju kontaktowania się ze sprzedawcą w celu dopytania o szczegóły oferty. Wielu z nich w efekcie opuszczało stronę, nie finalizując transakcji. Kiedy kupujący nie zdecydował się na kontakt ze sprzedawcą, krótko po jego wizycie na stronie OLX.ro, wyświetlany był unikalny, spersonalizowany baner, przedstawiający wcześniej oglądany produkt. Po kliknięciu w baner reklamowy, użytkownik był przekierowywany na stronę, gdzie mógł skontaktować się ze sprzedawcą, uzyskać dodatkowe informacje i sfinalizować zakup. 

W retargetingu personalizowanym, by precyzyjnie dobierać komunikat do zainteresowań i preferencji internautów, wykorzystywane są anonimowe dane z plików cookie, klasy adresów ip, log files i website beacons.

Wyniki: Kampania OLX jest przykładem na to, jak owocna może być współpraca, gdy kreacja reklamowa zostanie odpowiednio dostosowana do potrzeb i oczekiwań klienta. Spójna komunikacja z klientem i elastyczność naszego rozwiązania pozwoliły na przetestowanie wachlarza scenariuszy retargetingowych i dostosowania ich do potrzeb klienta. W ciągu 10 miesięcy, udało nam się wygenerować ponad 1,7 miliona kliknięć pochodzących z urządzeń desktopowych i ponad 550 000 kliknięć przez kanały mobilne. Banery OLX były wyświetlane blisko 155 milionów razy na komputerach stacjonarnych i ponad 41 milionów razy na telefonach czy tabletach. Współpraca z OLX pokazuje jak duży wpływ na wynik końcowy ma indywidualne podejście do oczekiwań klienta, zarówno na etapie ustaleń biznesowych, jak i obsługi klienta – komentuje Adrian Banea, Key Account Manager, RTB House.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.