
Wybór domeny internetowej, z którą zwykle wiąże się nazwa serwisu www, ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju biznesu w sieci. Warto jednak pamiętać, że dostępność domeny internetowej nie zawsze oznacza możliwość założenia pod nią własnego serwisu www o dowolnej treści. Dokonując zakupu domeny, przedsiębiorca musi uważać na pułapki prawne związane z ochroną znaków towarowych.
Czym charakteryzuje się znak towarowy?
Znak towarowy to każde oznaczenie, które daje się przedstawić w sposób graficzny i pozwala na odróżnienie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa, od towarów i usług innego przedsiębiorstwa. Przepisy zawierają przykłady tak rozumianych znaków towarowych, do których należą:
- wyrazy,
- rysunki,
- ornamenty,
- kompozycje kolorystyczne (np. w logo),
- forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania (np. butelka znanego napoju gazowanego),
- melodia lub inny sygnał dźwiękowy.
Z punktu widzenia nazwy serwisu internetowego, a zwłaszcza domeny, zasadnicze znaczenie mają tzw. słowne znaki towarowe, a zatem wyrazy i wyrażenia (kombinacje wyrazów, np. nazwy kilkuwyrazowe). Mogą one bowiem zwykle funkcjonować w postaci domen internetowych.
Ochrona znaków towarowych, a domeny internetowe
Przedsiębiorca dokonujący wyboru nazwy strony internetowej lub przeznaczonej dla niej domeny powinien sprawdzić, czy wymyślone przez niego wyrazy lub wyrażenia nie są już używane na rynku przez innych przedsiębiorców. Znaki towarowe podlegają bowiem ochronie prawnej zarówno na podstawie przepisów o własności przemysłowej, jak i przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Podstawowa ochrona znaku towarowego wiąże się z udzieleniem prawa ochronnego na taki znak. Uzyskanie takiego prawa daje przedsiębiorcy wyłączność na używanie danego znaku towarowego dla celów zarobkowych i zawodowych. Prawo ochronne na znak towarowy udzielane jest przez Urząd Patentowy na okres 10 lat. Aby jednak dany znak towarowy mógł zostać objęty takim prawem musi mieć tzw. dostateczne znamiona odróżniające. Znamion takich nie mają oznaczenia, które:
- nie nadają się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostały zgłoszone,
- składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności,
- weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych.
Przepisy wymieniają także inne liczne sytuacje, które stoją na przeszkodzie w udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy, takie jak np. naruszenie dóbr osobistych innej osoby przez znak towarowy, sprzeczność znaku z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami, czy zawarcie w znaku herbu, godła lub flagi innego państwa.
Dla zorientowania się, czy na dany znak towarowy udzielono prawa ochronnego, pomocną jest lektura Biuletynów Urzędu Patentowego RP. Bazy chronionych znaków towarowych są dostępne na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP pod adresem bazy.uprp.pl. Można w nich szybko i wygodnie wyszukać chronione znaki towarowe.
Ochrona znaku towarowego wynikająca z przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wiąże się z zawartym w tych przepisach zakazem oznaczenia towarów lub usług w sposób mogący wprowadzić klientów w błąd co do ich pochodzenia. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli np. nazwa serwisu internetowego nie pozwala na precyzyjne zidentyfikowanie przedsiębiorcy, który go prowadzi lub sugeruje, że jest w rzeczywistości prowadzony przez innego przedsiębiorcę. Wybór nazwy serwisu internetowego wywierającej taki skutek może być potraktowany jako czyn nieuczciwej konkurencji.
Przykład:
Przedsiębiorca chce założyć serwis informacyjny pod domeną e-onet.pl. Nie może jednak tego zrobić, ponieważ domena onet.pl jest zarejestrowanym znakiem towarowym i serwis e-onet.pl mógłby wprowadzać użytkowników (klientów) w błąd co do pochodzenia tego serwisu, a tym samym naruszać prawo ochronne znaku onet.pl.
Ochrona znaku towarowego wynikająca z przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest niezależna od ochrony wynikającej przepisów o własności przemysłowej. W praktyce ma ona jednak znaczenie w sytuacji, w której prawo takie nie jest udzielone.
Na drugiej stronie czytaj, jakie są sankcje za naruszenie znaku towarowego.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy nowoczesne dedykowane web aplikacje. Naszą domeną jest bezkompromisowa jakość kodu, bezpieczeństwo oraz...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
BIZZIT S.A. to Mistrz Polski w pozycjonowaniu stron internetowych już w 2008 roku (oraz nagrody i wyróżnienia)....
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
dih.pl to zespół specjalistów branży IT. Jako agencja e-commerce działamy od 12 lat. Od 7 lat jesteśmy...
Zobacz profil w katalogu firm »
Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...
Zobacz profil w katalogu firm »