3.09.2010 / Biznes
 

DST zrezygnowało z Naszej Klasy, teraz zainwestuje w Twittera?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
źródło: Nasza-Klasa
źródło: Nasza-Klasa

Techcrunch podaje, że DST liczy na wycenę w wysokości 6 miliardów dolarów. Póki co jednak szczegóły są nieznane, ale zagraniczne media podejrzewają, że debiut giełdowy miałby nastąpić w drugiej połowie 2011 roku - podał rosyjski dziennik Wiedomosti jeszcze w sierpniu tego roku. Dlatego też Digital Sky Technologies "oddał" udziały Naszej-Klasy, w zamian za pełną kontrolę nad serwisem Odnoklassniki.ru.

25 sierpnia The Moscow Times opisał wstępne plany transakcji, podając jako powód właśnie giełdowy debiut. Odnotował również koniec negocjacji w sprawie sprzedaży Odnoklassników, które w 2009 roku zanotowały przychód na poziomie 4 milionów dolarów. Moscow Times szacuje, że serwis może być wart około 70-80 milionów dolarów. Dziennie Odnoklassniki notują 10 milionów unikalnych użytkowników i w sumie mają 45 milionów zarejestrowanych kont.Udziały NK otrzymali byli współudziałowcy Forticomu, przez który wcześniej DST miał kontrolę nad polskim serwisem. Teraz kontrolę utracił, na rzecz zarejestrowanej na Cyprze spółki Excolimp. Najprawdopodobniej spółkę tę tworzą fundusz Tiger Global (mający w Polsce udziały w Grupie Pracuj) oraz firma Gild Bankers.

Rzecznik DST, James Melville-Ross, odmówił komentarza na pytanie, czy zdaniem funduszu Nasza Klasa nie jest już warta inwestycji, ani czy jej przychody za 2009 rok nie były satysfakcjonujące. Odmówił również odpowiedzi na pytanie o skupianie się tylko na rosyjskojęzycznym rynku.

Nasza Klasa nie potwierdza doniesień o tym, kto wchodzi w skład Excolimpu. Również Grupa Pracuj nie potwierdza, że mają z NK wspólnego inwestora. Jednocześnie nie chce komentować ewentualnych przyczyn wyjścia DST.

Formułowanie opinii na temat możliwych przyczyn zmian w strukturze właścicielskiej serwisu nk.pl, biorąc pod uwagę naszą ograniczoną wiedzę na ten temat, wydaje się nam nieuzasadnione. Z zasady nie wykluczamy żadnej współpracy, która może przynieść korzyści biznesowe naszej firmie - to właśnie wspólna korzyść, a nie wspólny udziałowiec, mogłaby zachęcić obie strony do rozpoczęcia ewentualnych rozmów. Fundusz Tiger Global jest udziałowcem Grupy Pracuj, nic nam natomiast nie wiadomo o jego zaangażowaniu w serwis nk.pl - mówi Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj.

Serwis wyborcza.biz z kolei przypuszcza, że jednym z powodów porządkowania portfela DST jest brak wiary w potencjał Naszej Klasy i coraz szybszy wzrost popularności Facebooka w Polsce. Podobną tezę wysnuwa CNBC Magazine twierdząc, że celem DST jest skupianie się wyłącznie na serwisach będących na dobrej drodze do dużych zysków. Wśród liderów wymienia Facebooka, Zyngę i Groupon, dodając jednocześnie, że wśród planów funduszu może być również uderzenie do Twittera i Foursquare.

Nasza Klasa jest jednak przekonana, że zmiana właściciela podziała na korzyść serwisu. Już teraz Dominik Kaznowski zapowiada rozwój produktowy, a także zupełnie nowe usługi, między innymi geolokalizację.

Jeśli chodzi o samą transakcję, to trudno oceniać dlaczego Forticom sprzedał udziały do Excolimp (co to właściwie za spółka, nie wiemy o niej nic więcej poza tym, że tworzą ją byli udziałowcy Forticom). Nie bazowałbym wyłącznie na informacjach prasowych, równie dobrze może to być sposób na rozliczenia pomiędzy dawnymi i obecnymi partnerami biznesowymi lub rodzaj optymalizacji podatkowej. Nie zdziwiłbym się gdyby za kilka miesięcy ktoś duży odkupił udziały od Excolimp - komentuje Arkadiusz Osiak, prezes grupy Money.pl. - Nie uważam, aby w większym stopniu wpłynęło to na plany rozwojowe NK. Zmiany struktury właścicielskiej nie przekładają się bezpośrednio na strategię samych spółek. Tutaj wszystko zależy od zarządu, a zarząd się nie zmienia. Już spekulacje, że NK w rękach Naspersa (poprzez DST, czyli poprzez Forticom) to możliwa mocniejsza współpraca (czy jak niektórzy sugerowali połączenie) z GG okazały się tylko szukaniem sensacji. Inwestor, niezależnie kto nim jest, będzie zawsze oczekiwał od spółki przede wszystkim dobrych wyników finansowych i umacniania wartości spółki, a te założenia póki co zarząd NK realizuje. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: DST, NK, digital sky technologies, nasza-klasa


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Łukasz
1. Łukasz, 78.30.106.*, 04.09.2010 / 17:09
Ktoś z DST usiadł, wziął kalkulator do ręki (taki stary CASIO ;> ) policzył, że zarobią tyle i tyle, a chce więcej zarobić - decyzja krótka i przemyślana w/g mnie. To jest biznes za bardzo duże pieniądze, a inwestorzy oczekują wyników.
Adam Stercz
2. Adam Stercz 04.09.2010 / 22:31
dokładnie, tutaj wybiera się to, na czym można lepiej zarobić. Prosta sprawa.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.