4.08.2017 / Biznes / Inne
 

FinTech podbija rynek usług finansowych na całym świecie. Co czeka nas w przyszłości?

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
Fot. Petar Neychev, Fotolia.com
Fot. Petar Neychev, Fotolia.com

Intensywny rozwój branży FinTech sprawia, że w perspektywie najbliższych kilku lat rynek usług finansowych zmieni się nie do poznania. Z raportu EY FinTech Adoption Index 2017 wynika, że konsumentami branży było 33% badanych (dane z 20 krajów). Oznacza to ponad dwukrotny wzrost  w porównaniu z rokiem 2015. Wśród rynków, na których usługi fintechów są najbardziej rozpowszechnione znalazły się Chiny (69%), Indie (52%) oraz Wielka Brytania (42%) – zdecydowany lider tej branży w Europie. Co czeka nas w przyszłości? Autorzy wspomnianego raporty przewidują,  że w ciągu roku z produktów oferowanych przez fintechy będzie korzystał co drugi z nas i pewnie są bliscy prawdy. 

Już teraz firmy z branży FinTech są obecne w niemal każdym obszarze w ramach szeroko rozumianego rynku usług finansowych. Idąc tym tropem możemy dokonać próby ich klasyfikacji pod względem specjalizacji, i tak wyróżniamy: 

BankTech – firmy specjalizujące się w technologiach stricte bankowych.

Najczęściej dzieli się je jeszcze ze względu na odbiorców końcowych ich usług tj. firmy oferujące rozwiązania dla klientów detalicznych lub dla sektora MŚP. Przykładem mogą być np. FacePhi lub marketplace’s takie jak Bazaar.

InsurTech – firmy związane z rynkiem ubezpieczeniowym, rozwijają m.in. usługi z zakresu telematyki i zakupów grupowych.

Ciekawym przykładem jest irlandzki startup WeSavvy. Jego aplikacja mobilna monitoruje styl życia użytkownika w oparciu o jego aktywność fizyczną (spacer, bieganie, jazda na rowerze). W ten sposób powstaje profil klienta, który ubezpieczyciel może wykorzystać do przygotowania zindywidualizowanej oferty – np. zniżka na polisę dla osób prowadzących zdrowy tryb życia. Na naszym rynku ten kierunek wybrał ostatnio Janosik.

WealthTech – firmy specjalizujące się w zarządzaniu produktami inwestycyjnymi, w ramach których dużą podkategorię stanowią Robo-Advisors czyli robo-doradcy.

Liderzy branży tacy jak: Betterment czy Wealthfront za pośrednictwem robo-doradców wykorzystujących algorytmy, tworzą portfele inwestycyjne dla klientów dopasowane do ich wieku, poziomu dochodów i akceptowanego ryzyka.

PayTech –  firmy oferujące usługi związane z płatnościami (online, przelewy na jeden klik).

Jest to prawdopodobnie najszersza grupa fintechów, która w dodatku bardzo intensywnie się rozwija. Najbardziej znani dostawcy to globalni gracze tacy jak: PayU, Ant Financial czy PayPal. 

ChallengerBanks – firmy, które zmierzają do zbudowania od podstaw nowego banku (z pełną licencją, spełniającego wymogi regulacyjne) opartego na najnowszych rozwiązaniach technologicznych.

Przykładem takiej firmy jest Atom Bank - pierwsza instytucja dającą dostęp do usług bankowych bez oddziałów, tylko za pośrednictwem aplikacji mobilnej , która uzyskała brytyjską licencję bankową. 

Lending – firmy działające w obszarze udzielania pożyczek (online, w modelu peer-to-peer) – np. Lending Club, Prosper, Upstart.

Czasem współpracują z bankami w celu ulepszenia istniejących procesów (np. algorytmy do oceny ryzyka kredytowego) –  np. FinAi®, który pracuje nad uproszczeniem i automatyzacją procesu kredytowego. 

Remit – firmy specjalizujące się w usługach międzynarodowych transferów pieniędzy. Presję z ich strony odczuwają banki i najwięksi nie bankowi gracze - Western Union, MoneyGram.  

Zainteresowanie oferowanymi przez nie rozwiązaniami jest coraz większe z uwagi na rosnącą liczbę emigrantów oraz wysokie koszty wymiany walut i przelewów międzynarodowych. Przykładem fintechu z tej branży jest firma TransferWise założona w Wielkiej Brytanii przez dwóch Estończyków. Przyjęty przez nią model biznesowy zakłada, że wpłacane przez klientów pieniądze nie opuszczają kraju nadania. TransferWise wysyła kwotę transferu korzystając ze środków zgromadzonych na swoim koncie w kraju adresata. Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie kosztów przelewów międzynarodowych. 

Infra and RegTech – kategoria firm, które wspomagają banki w wymianie istniejącej infrastruktury teleinformatycznej, w tym rozwiązań z zakresu zarządzania ryzykiem, jak również we wdrażaniu nowych wymogów regulacyjnych.

Działania te wiążą się z wysokimi nakładami po stronie banków, dlatego jest to obszar wzmożonego zainteresowania fintechów. Rozwiązania z zakresu RegTech najdynamiczniej rozwijają się w Wielkiej Brytanii. Na przykład firma Trustev wykorzystując narzędzia analityczne do identyfikacji użytkowników, oferuje automatyczne systemy antyfraudowe dla branż takich jak: bankowość, ubezpieczenia, e-commerce, czy linie lotnicze. 

 

Łukasz Dziekan, Chief Technology Officer w FinAi®


 

 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
6ix
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.