
Spółka z Redmond została założona 4 kwietnia 1975 roku przez dwóch studentów Harvardu - Billa Gatesa i Paula Allena. Dziś to jedna z największych firm branży informatycznej na świecie. Szacuje się, że system od Microsoftu został zainstalowany w 9 na 10 komputerach. Pierwszą wersję flagowego produktu - Windows - programiści napisali dopiero dziesięć lat po założeniu firmy.
Pierwszy sukces firma osiągnęła w 1980 roku wypuszczając system operacyjny MS-DOS. Program nie został stworzony od zera - Gates kupił kod od Seattle Computers, a następnie go zmodyfikował. Pierwotna nazwa sprzedawanego przez trzynaście lat systemu była nieco inna – QDOS (Quick and Dirty Operating System) czyli w skrócie napisany szybko i na brudno system operacyjny.
Pięć lat później firma zaprezentowała nakładkę graficzną na MS-DOS – Windowsa 3.1. Przez pierwsza dwa tygodnie sprzedało się 100 tysięcy egzemplarzy programu. Microsoft tym samym skończył hegemonię Macintosha, ATARI i Amigi na rynku systemów operacyjnych. Windows 3.1 był również pierwszym OSem przetłumaczonym na język polski.
Działalność firmy Billa Gatesa to nie tylko pasmo sukcesów. Spółka była kilkukrotnie oskarżana o praktyki monopolowe. W 1993 roku proces wytoczył amerykański Departament Sprawiedliwości. Microsoft był oskarżany o namawianie producentów komputerów aby nie sprzedawali swoich produktów bez zainstalowanych systemów Windows. Po rocznym procesie doszło do ugody stron.
Cztery lata później ten sam departament zarzucał spółce Gatesa inną praktykę monopolową - Microsoft do każdej kopii swojego systemu dodawał Internet Explorera. Przeglądarka nie mogła być całkowicie odinstalowana bez utraty funkcjonalności OSa. W 2000 roku sąd nakazał firmie podział. Jedna część miała zajmować się tylko systemami operacyjnymi, a druga każdą inną działalnością. Firma uniknęła podziału dzięki wyrokowi sądu apelacyjnego.
Jubileusz Microsoftu zbiega się z premierą książki Idea man Paula Allena, która w USA ukaże się w drugiej połowie miesiąca. W lekturze, Allen opisuje wczesne lata działalności firmy i swoją współpracę z Billem Gatesem.
BIZZIT S.A. to Mistrz Polski w pozycjonowaniu stron internetowych już w 2008 roku (oraz nagrody i wyróżnienia)....
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy nowoczesne dedykowane web aplikacje. Naszą domeną jest bezkompromisowa jakość kodu, bezpieczeństwo oraz...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
BZDURA. Windows 3.1 miał premierę w roku.1992. W roku 1985 powstała pierwsza wersja Windowsa - 1.0.