
Najnowsza edycja tego zestawienia ujawniła, że na postrzeganie firm z tej branży korzystnie wpływa moda na noszenie ubrań sportowych na co dzień.
Nike zachowuje status najcenniejszej odzieżowej marki świata w rankingu BrandZ. Najnowsza edycja tego zestawienia ujawniła również, że na postrzeganie firm z tej branży korzystnie wpływa moda na noszenie ubrań sportowych na co dzień. Najszybciej zyskującą na wartości firmą w rankingu jest Lululemon, a do zestawienia powrócił Levi's.
Innowacyjne, nowe tkaniny i wzory w ubraniach pełniących podwójną rolę - sportową i rekreacyjną, przyczyniły się do zwiększenia wartości marek odzieżowych w rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ™ Top 100 za rok 2019, ogłoszonym przez WPP i Kantar. Wycena przedstawiona w zestawieniu bazuje na połączeniu analizy wyników finansowych przedsiębiorstw z opiniami milionów konsumentów badanych na ponad 50 rynkach całego świata.
Nike, marka dla sportowców i modowych trendsetterów, już drugi rok z rzędu została najcenniejszą marką odzieżową, a jej wartość osiągnęła 47,4 mld USD. Dzięki konsekwentnej komunikacji i opowiadaniu historii w różnych kanałach przekazu - w tym kampanii reklamowej z udziałem zawodnika futbolu amerykańskiego Colina Kaepernicka, która wywołała narodową debatę społeczną - Nike wzmocniła swoją wiodącą pozycję pomimo początkowych negatywnych reakcji wśród niektórych konsumentów. W ciągu ostatnich sześciu lat stale rosną wyniki Nike w pomiarach rankingu BrandZ na wymiarach takich jak zaufanie, opowiadanie się za wartościami, uczciwość i odpowiedzialność.
Adidas, marka odzieżowa nr 3, odnotowała wzrost o 13% do 13,4 mld USD. Zarówno Adidas, jak i Nike wprowadziły drogie, limitowane kolekcje we współpracy z luksusowymi markami odzieżowymi. Adidas stworzył kolekcje z Alexandrem Wangiem, a marka Nike współpracowała m.in. z Ronnie Fiegiem - projektantem z Nowego Jorku, specjalizującym się w obuwiu sportowym i odzieży typu streetwear. Dzięki tym działaniom obie marki wygenerowały dodatkowe przychody, ale również stworzyły „efekt halo”, który dobrze wpłynął na tę część oferty produktowej, która sprzedawana jest po standardowych cenach.
Ranking BrandZ 10 najcenniejszych marek odzieżowych 2019 roku
1. Nike - 47 360 mln USD
2. Zara - 22 581 mln USD
3. Adidas - 13 355 mln USD
4. Uniqlo - 9 828 mln USD
5. Lululemon - 6 921 mln USD
6. H&M 6 380 mln USD
7. Under Armour - 3 938 mln USD
8. The North Face - 2 861 mln USD
9. Levi's - 2 411 mln USD
10. Ralph Lauren - 2 401 mln USD
Przy wzroście swojej wartości do poziomu 6,9 mld USD marka Lululemon (nr 5 w rankingu Top 10) odnotowała jeden z największych wzrostów wśród wszystkich marek detalicznych w tym roku. Lululemon, specjalizujący się w ubraniach do jogi sprzedawanych w cenach premium, osiąga wysokie wyniki, ponieważ jest postrzegany jako odmienny od konkurencji, a ponadto stworzył społeczność wokół marki, uwzględniając pomysły klientów w procesie rozwoju produktu oraz wykorzystując fizyczne lokalizacje do sprzedaży odzieży w połączeniu z zajęciami z jogi oraz innymi wydarzeniami ze sfery z fitnessu.
Na funkcjonowanie marek detalicznych w branży modowej coraz większy wpływ zaczyna wywierać rosnąca świadomość konsumentów na temat kosztów „szybkiej mody” (fast fashion) dla środowiska naturalnego. Zara (-10%, spadek do poziomu 22,6 mld USD) oraz H&M (-39%, spadek do 6,4 mld USD) odczuły rosnące zaniepokojenie konsumentów kosztami produkcji, transportu i sprzedaży produktów jednorazowego użytku.
Levi’s, legendarna marka dżinsów, weszła do rankingu marek odzieżowych na miejsce nr 9, osiągając wartość 2,4 mld USD przed swoim tegorocznym debiutem giełdowym. Ponieważ od wielu lat kobiety wybierają spodnie do jogi zamiast jeansów, w ciągu ostatnich kilku lat Levi’s odnowił swoje pozycjonowanie wśród klienteli kobiecej, co przyniosło tej marce znaczny wzrost na nowych rynkach, w tym we Włoszech i w Chinach.
- Zmiana wartości cenionych przez konsumentów i coraz częstsze zwracanie uwagi na kwestie zrównoważonego rozwoju sprawiają, że trudno jest zachęcać ludzi do kupowania większej ilości odzieży. Wartość marek odzieżowych wzrosła jednak w tym roku o 1% do 118 mld USD dzięki sile marek sportowo-rekreacyjnych (segment athleisure), które są postrzegane jako marki z charakterem, działające w duchu odpowiedzialności społecznej i ekologicznej. Detaliści, którzy dążą do osiągnięcia zerowego wpływu na środowisko, znajdują się wśród najbardziej ulubionych marek, ponieważ konsumentów pociągają marki podejmujące ryzyko i oferujące coś odmiennego i szczególnego - zauważa Graham Staplehurst, Global Strategy Director rankingu BrandZ.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»