
Gdy zaczynasz nowy projekt z programistami (niezależnie czy jest to firma czy freelancer) pojawia się naturalna obawa o to, w jaki sposób wyeliminować ryzyka wynikające z takiej współpracy. Problem staje się bardzo realny, gdy w Twoim zespole brak jest osób o kompetencjach pozwalających na weryfikację wszystkich efektów pracy zaangażowanych deweloperów.
Prawdopodobnie zawsze w takiej sytuacji będziesz miał do czynienia z mniejszym lub większym obszarem współpracy, którego kontrolować nie możesz. Musisz w tej sytuacji zaufać swoim programistom. Budowanie zaufania w tej sytuacji będzie utrudnione, jeżeli postawisz na standardowe środki kontroli wyników ich pracy. Wzmożona kontrola to nie rozwiązanie, gdyż (z racji braku wszystkich niezbędnych kompetencji) wszystkiego kontrolować nie możesz. Czy jest zatem jakieś rozwiązanie tego problemu?
Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, iż najskuteczniejszym sposobem na tego typu współpracę jest taki dobór metod, narzędzi komunikacji i organizacji pracy, aby naturalnie stworzyły się warunki wymuszające kooperację opierającą się na szczerości i zaufaniu. Nie wystarczy, że wszyscy sobie powiedzą, że na tym chcą tę współpracę budować. W trudnych momentach realizowanego projektu pojawią się pokusy prowadzenia nie do końca szczerej gry. Jedynym sposobem, aby tego uniknąć jest stworzenie struktury, która zawczasu to uniemożliwi.
Jak zbudować z programistami relację opartą na zaufaniu?
Poniżej znajdziesz receptę, którą osobiście zawsze stosuję. Zapoznaj się, zainspiruj i wykorzystaj w swoich projektach.
1. Zorganizuj komunikację w modelu Team vs. Team
Jeżeli rozpoczynasz pracę z software housem to jak ognia unikaj modelu komunikacji, w którym rozmawiasz bezpośrednio tylko z wyznaczonym Tobie project managerem lub account managerem. Stwórz warunki do tego aby każda osoba z Twojego zespołu mogła bezpośrednio kontaktować się z wszystkimi osobami zaangażowanymi po stronie Twojego podwykonawcy.
Najlepszym narzędziem do tego jest aplikacja Slack (www.slack.com), która stwarza idealne warunki do zespołowej komunikacji (także z Twoimi partnerami).
Takie rozwiązanie nie tylko drastycznie zwiększy efektywność i niezawodność komunikacji z zatrudnionym zespołem programistów, ale też naturalnie stworzy warunki do bardziej otwartej i szczerej komunikacji. Jest to kluczowy element Twojego ekosystemu zaufania.
2. Poznaj metodykę zarządzania i spróbuj znaleźć w niej dla siebie odpowiednią rolę
Poproś swoich programistów o to, aby opowiedzieli Ci o ich metodyce zarządzania projektem. Spróbuj znaleźć w niej dla siebie rolę. Dzięki temu wejdziesz głębiej w proces produkcji aplikacji lub strony, którą zamawiasz.
Jeżeli zatrudniony przez Ciebie zespół chce pracować zgodnie z metodą Scrum, to możesz wcielić się wtedy w rolę Product Ownera. Ma to ogromną zaletę, gdyż będziesz częścią procesu dziejącego się po stronie Twojego partnera. Ale musisz pamiętać o tym, że to też zobowiązanie i obowiązek pracy zgodnie z tą metodyką. Musisz być pewien, że jesteś na to gotowy i masz na to czas.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »