
Prezentujemy, naszym zdaniem, najważniejsze wydarzenia e-commerce w kraju. W niektórych wyborach pomogło nam Polskie Badanie Internetu.
7. Władze Apple zorientowały się, że na mapie Europy jest Polska
W przypadku sklepu Apple musiało to potrwać aż 13 lat. Koncern z Cupertino otworzył we wrześniu swoje dwie ostatnie usługi - Apple Store i iTunes Music Store.
W przypadku tego drugiego, to obecnie największy pośrednik sprzedaży na świecie. Od początku działalności do ubiegłego czerwca - czyli w ciągu ośmiu lat - gigant sprzedał około 15 miliardów piosenek. Ostatnie kwartalne wyniki finansowe mówią, że przychód ze sprzedaży produktów i usług powiązanych z muzyką wzrósł o 29 procent do poziomu 1,57 miliarda dolarów. Ceny w polskim sklepie są niestety na światowym poziomie, czyli 0,99 euro za piosenkę.

Spore zamieszanie na rynku e-commerce może zrobić Apple Store. Ceny jeszcze nie mogą konkurować z tymi z SAD lub Cortland, ale to prawdopodobnie ukłon ze strony Apple. Z biegiem czasu firma rozszerzy bezpośredni udział na polskim rynku i ceny mogą spaść.
Polscy internauci mają tym samym dostęp do wszystkich kluczowych sklepów internetowych z jabłkiem w logo - iTunes Music Store, App Store oraz Apple Online Store.
6. Klauzule niedozwolone. Kancelaria zebrała żniwo
Polskim e-handlem wstrząsnął w lipcu radca prawny Tomasz Bilski. Tarnowska kancelaria prawna złożyła pozwy przeciwko właścicielom małych sklepów internetowych. Za wycofanie pism chciała od każdego pozwanego pieniądze. Sprawa dotyczyła stosowania w regulaminach niedozwolonych klauzul. Tylko za jedną Tomasz Bilski życzył sobie 360 złotych. Sklep, który miał ich w regulaminie na przykład cztery, mógł zapłacić 1440 złotych.
- To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w mijającym roku. Wiele opinii i badan wskazuje, że brak zaufania do sklepów i sprzedawców w sieci jest jedną z najpoważniejszych barier w rozwoju e-commerce w Polsce. Nie mamy za sobą kilkudziesięcioletniej tradycji zakupów z katalogów wysyłkowych. To, co zrobił radca prawny Tomasz Bilski przejdzie do historii polskiego internetu i handlu on-line - twierdzi Andrzej Garapich, prezes zarządu PBI.
Kancelara prawdopodobnie osiągnęła zamierzony cel, bo większość pozwów została umorzona na wniosek pełnomocnika Bilskiego.
- Sąd Okręgowy w Warszawie do końca listopada zamierza umorzyć około 1600 z dwóch tysięcy pozwów wniesionych przez pełnomocnika pana Bilskiego - powiedziała w październiku Interaktywnie.com Katarzyna Żuchowicz, kierownik Sekcji Prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie.
Na pozostałe 400 firm czeka sąd. Jednak jak powiedziała nam Katarzyna Żuchowicz, pierwsze sprawy ruszą dopiero w drugiej połowie 2012 roku.
- Prawnik wskazał na setki przypadków umieszczenia niedozwolonych klauzul w regulaminach sprzedaży sklepów internetowych, obnażając tym samym zarówno niską kulturę prawną ich właścicieli, ale także bierność i inercję urzędów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów. Lawina pozwów mecenasa Bilskiego szybciej wyeliminowała niezgodne z prawem zapisy, niż kontrole UOKiK-u - mówi nam Andrzej Garapich.
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
niezłe podsumowanie
Co nam przyniesie nowy rok :), dobre podsumowanie polskiego e-commerce!
Jest to jeden z najlepszych artykułów-podsumować roku polskiego e-commerce, bardzo miło się czyta, przejrzyste i kolejny raz utwierdza mnie w przekonaniu że warto mieć subskrypcję :) pozdrawiam...
Panie Macieju, dobry tekst
przyszły rok będzie miał 'grube' podsumowanie - amazon, google products, być może agito w rękach allegro...