23.02.2015 / Biznes
 

YouTube vs Facebook - kto wygra walkę o wideo?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© Polat Alp - Fotolia.com
© Polat Alp - Fotolia.com

Do tej pory to serwis Google skupiał na sobie całą uwagę internautów, dla których jest synonimem wideo w sieci i dla marketerów, którzy nie mogli tego lekceważyć. Ale chętnych po swój kawałek tortu jest znacznie więcej. I nie chodzi o Vimeo, DailyMotion czy serwisy VOD. Liderowi dzisiaj ma szansę zagrozić tylko Facebook.

I nie jest to żart. Zuckerberg ledwie w październiku 2014 roku ogłosił, że wideo jest na czele listy jego priorytetów, a już w sierpniu Facebook zanotował więcej wyświetleń niż Google.

Jednorazowy skok? Być może. Z jednej strony w sierpniu w najlepsze trwał przecież szał związany z ALS Ice Bucket Challenge. Z drugiej - Zuckerberg nie rzuca słów na wiat. W lipcu 2014 kupił LiveRail, sieć reklamy wideo, która udostępnia także technologię pozwalająca na trafniejsze targetowanie kampanii; a w styczniu spółkę QuickFire Network, zajmującą się kompresją materiałów wideo. Nowy nabytek ma być jego bronią w walce o zatrzymanie internautów na Facebooku. Bo do tej pory, jeśli trafili na materiał wideo, byli przekierowywani do zewnętrznych serwisów, najczęściej na YouTube właśnie. W Menlo Park, gdzie od lat głowią się nad tym, jakby tu jeszcze zmonetyzować swój ruch, takie straty nie mogły dłużej pozostawać akceptowane.

Ale i YouTube nie próżnuje. Uznał jednak śmiało, że to tradycyjna telewizja jest jego prawdziwym rywalem i w ostatnim roku przeznaczył miliony na budowę dwóch profesjonalnych studiów nagraniowych dla swoich największych gwiazd. Gwiazd, które swoją pozycję zbudowały na atrakcyjnych treściach, a nie wysmakowanej formie, ale przecież trudno nie zauważyć, że serwis - za którym stoją coraz większe pieniądze - wyraźnie się profesjonalizuje.

Wytwórnie filmowe inwestują w YouTube

W 2013 roku DreamWorks, twórca między innymi Shreka, za 33 miliony dolarów w gotówce i 117 milionów w opcjach na akcje kupił sieć partnerską kanałów na YouTube - AwesomenessTV.

W marcu 2014 roku, w ślad z nią poszedł Disney, który zapłacił 500 milionów dolarów za przejęcie Maker Studio.

Kto wygra walkę o wideo w sieci? Na świecie - trudno o jednoznaczne sądy. Z jednej strony mamy YouTube z ugruntowaną pozycją, z drugiej aspirującego Facebooka, który wygrywa, jeśli chodzi o budowanie zaangażowania.

Swoją niszę usiłuje też znaleźć Twitter, który - za pośrednictwem serwisu Vine - umożliwia publikowanie krótkich, 6-sekundowych filmików. - Stawia na mobilność, przez co umożliwia publikowanie treści tylko i wyłącznie za pomocą urządzeń mobilnych. Uruchomiona została wersja webowa serwisu, ale służy ona jedynie do oglądania - mówi Jarosław Konstantynowicz z YT360.pl.

Wszystko to dzieje się jednak w USA. W Polsce krajobraz serwisów oferujących wideo w sieci jest zdecydowanie mniej urozmaicony.

- Najbardziej popularny jest YouTube i myślę, że jeszcze długo tak zostanie - mówi Barbara Sołtysińska z sieci LifeTube . - Facebook rozpoczął prace nad wzmocnieniem własnego playera, wideo coraz częściej pojawia się Instagramie oraz Vine, trend ten jest jednak nadal bardziej widoczny na zachodzie.

- Ostatnio Facebook przybrał na sile dzięki bezpośredniemu uploadowaniu filmów, ale w celu osiągnięcia przyzwoitych wyników, wideo najlepiej publikować równocześnie w obu tych serwisach - dodaje Gabriela Jakimik z TubeAD.

Specjaliści zgadzają się jednak co do tego, że polskie kampanie wideo coraz częściej dorównują zagranicznym - zarówno jeśli chodzi o strategię, jak i kreację. Które z tych zrealizowanych w 2014 roku, najbardziej zwróciły ich uwagę?

Źródło: Ankieta Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ

Barbara Sołtysińska, LifeTube

Udaną kampanią na Youtube w 2014 roku była akcja PZU Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym. Opierała się na działaniach na billboardach, w TV i współpracy z youtuberami oraz blogerami.

Gabriela Jakimi, TubeAD

Spoty z cyklu Lekcje zdrowego smaku emitowane jedynie na Facebooku i YouTube. Emocje, mimika, użyte słownictwo, porównania, które stosują dzieci, odgrywają tu zasadniczą rolę.

Ryan Socash, Mediakraft Networks

Kampanie zrealizowane dla marek MINI, EA Games oraz Lenovo.


Aleksandra Mikołajczyk, Moonmedia

Każdy z zaproszonych do akcji Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym zrealizował film w charakterystyczny dla siebie sposób, uświadamiając Polakom, jak powinni się zachowywać w trakcie prowadzenia samochodu. Jest i trochę nauki i trochę zabawy.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: YouTybe, facebook, serwisy społecznościowe, wideo w sieci


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (6)
Marek Cichy
1. Marek Cichy 04.03.2015 / 13:05
a ja kocham vimeo :)
Anna Nowak
2. Anna Nowak 06.03.2015 / 14:22
Dla mnie YT sam przez siebie wygrywa
Leszek Jordanowski
3. Leszek Jordanowski 07.03.2015 / 21:48
YT jest Google, a Google to potęga!
Ogrodnik Leszek
4. Ogrodnik Leszek 11.03.2015 / 10:21
Co raz częściej na facebook widuje filmy wrzucane przez moich znajomych. Wydaje mi się, że jest to prostsze niż wrzucanie filmiku na youtube, jeżeli oni to robią. Chyba sam spróbuję. Pozdrawiam. Ogrodnik Leszek
Mariusz Nowik
5. Mariusz Nowik 20.03.2015 / 23:08
Na Facebooku zwykle widuje jakieś krótkie filmiki znajomych, albo kompilacje, itp. Poważniejszych i dłuższych treści szukam na YT lub Vimeo, ale kto wie, może to się zmieni jak Facebook jeszcze powalczy.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.