8.09.2015 / Felieton - Moje WWW / Biznes
 

Z danych dostępnych każdemu, oni zrobili biznes

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Anna Lorek
 
Anna Lorek, Zjednoczenie.com
Anna Lorek, Zjednoczenie.com

Mało kto wie, że każdy z nas ma dostęp do ogromnych zbiorów danych udostępnianych przez instytucje publiczne. W całej tej masie informacji, które z pozoru mogą wydawać się nudne, możemy znaleźć mnóstwo interesujących faktów. Statystyki, dane gospodarcze, komunikacyjne, geograficzne, meteorologiczne, cyfrowe mapy, czy choćby zdigitalizowane książki.

Potencjał takich danych jest ogromny, a ich wykorzystanie w biznesie może być naprawdę szerokie. Powstaje coraz więcej stron internetowych i aplikacji, które opierają się na publicznych danych otwartych, analizują je i pokazują użytkownikowi w przystępnej i użytecznej formie. Każdy z nas może wymyślić nowy produkt informacyjny. Liczy się tylko dobry pomysł – jakie dane wykorzystać, jak je przetworzyć, zanalizować i zwizualizować.
Wybrałam kilka stron, które warto odwiedzić, by zobaczyć jak można wykorzystać publiczne dane otwarte.

1.    JakDojade.pl 

JakDojade.pl to wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej, która pomaga zaplanować optymalny przejazd. Pokazuje mapę połączeń, dobiera środki transportu – tramwaj, autobus, pociąg, czy metro. Wystarczy wpisać skąd i dokąd chcemy jechać, a aplikacja podpowie nam w jaki sposób możemy dojechać na miejsce.

2.    MojePanstwo.pl 

MojePaństwo.pl to zestaw aplikacji opracowany przez Fundację ePaństwo, działającą na rzecz otwierania różnych zasobów danych publicznych. W serwisie znajdziemy m.in. informacje o organizacjach pozarządowych, zamówieniach publicznych, sporo danych lokalnych z interesującej nas gminy. Jednak, i tak, najwięcej emocji budzą informacje dotyczące pracy sejmu oraz wydatków i podróży posłów.

MojePanstwo.pl

3.   Przeswietl.pl 

Serwis Przeswietl.pl pokazuje dane o ponad 4 milionach firm i prawie 2 milionach osób. Informacje są zbierane z różnych źródeł, m.in. udostępnianych przez KRS, CEIDG, GUS, KNF, UOKIK, PARP, czy Ministerstwo Sprawiedliwości. W serwisie oprócz pakietu danych o firmie możemy też obejrzeć wizualizację powiązań kapitałowych i personalnych. Wszystko podane jest w czytelny i przejrzysty sposób. Serwis jest płatny.

Przeswietl.pl

4.    Planer.info.pl

Planer.info.pl to otwarta baza wydarzeń kulturalnych rozwijana przez gdański Instytut Kultury Miejskiej. To nowy projekt, za który mocno trzymam kciuki. To kolejny dobry przykład, jak można wykorzystać otwarte dane. Planer automatycznie pobiera wydarzenia ze stron organizatorów – instytucji kulturalnych. Wydarzenia można przeglądać w różnych kategoriach, wspierając się kalendarzem i mapą miasta. Jednocześnie, z danych zebranych w Planerze, mogą skorzystać autorzy innych stron internetowych, zaciągając je do siebie i prezentując we własnych aplikacjach lub serwisach.

Planer.info.pl

Anna Lorek, account manager, agencja reklamowa zjednoczenie.com

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Aspagio
1. Aspagio, 89.72.187.*, 10.09.2015 / 13:35
Powstaje wątpliwość, czy podmiot prywatny, może pobierać za darmo dane, oraz sprzedawać je bez przetworzenia (w innej formie graficznej).

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.