13.01.2016 / Mobile
 

Ma być prosto, łatwo i przyjemnie - jesteśmy świadkami przełomu w płatnościach

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Barbara Chabior
 
Denys Prykhodov - Fotolia.com
Denys Prykhodov - Fotolia.com

Wciąż jest wiele miejsc, gdzie bez gotówki niczego nie nabędziemy. Jednak na drugim biegunie panoszy się świat płatności mobilnych – bez użycia kart. Wystarczy smartfon. Zresztą, to urządzenie zapewni nam nawet przetrwanie w miejscach bez terminali płatniczych – za jego pomocą wypłacimy pieniądze w bankomacie.

RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: MARKETING MOBILNY DO POBRANIA TUTAJ (PDF)

W wielu miastach wystarczy nam odpowiednia aplikacja, aby zapłacić za parkowanie, przejazdy komunikacją miejską, podmiejską. Każdy też może kupić bilet na pociąg dalekobieżny. Najdłużej zapewne poczekamy na dowód osobisty i prawo jazdy w smartfonie. Od zeszłego roku w dziedzinie zbliżeniowych płatności mobilnych nowość goni nowość. Przełomowe kroki poczynił w 2014 roku Bank Pekao wprowadzając jako pierwszy w Polsce mobilne płatności zbliżeniowe telefonem w technologii HCE. I choć uiszczenie rachunku może się odbyć tylko przy użyciu smartfona i tylko w terminalach z funkcją zbliżeniową MasterCard PayPass, to ogromny krok do przodu.Klienci innych banków mają do dyspozycji aplikację blik. Nie jest to jeszcze rewolucyjne rozwiązanie, ale pozwala przetrwać bez gotówki i kart bankowych. Jednak można odnieść wrażenie, że smartfon zastępujący bilety NBP i karty to rozrywka dla osób lubiących nowości.

- Patrząc na zakupy dokonywane przez urządzenia mobilne, musimy odróżnić e-zakupy i m-zakupy od zakupów w sklepach przy kasie – precyzuje Marcin Łaciak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Digital Virgo. - W zakresie e-zakupów, ciągle mamy dominację ulubionych przez Polaków przelewów online oraz kart. Jednak trzeba zwrócić uwagę na rozwiązanie blik, wspierane przez konsorcjum największych polskich banków.

Blik daje możliwość dokonywania prostych, szybkich i bezpiecznych płatności mobilnych za pomocą smartfona. Potrzebna jest odpowiednia aplikacja i połączenie z internetem. Blik umożliwia płatności w sklepach z terminalem POS, płatności w internecie - wygodne i szybkie transakcje w sklepach internetowych, a także darmowe wypłaty z bankomatów (BZ WBK, ING, Millennium, PKO BP, Euronet).

- Wygoda przy zastosowaniu blik może wkrótce podważyć pozycję pay-by-linków. Na przykład w mBanku wystarczy przepisać 6 cyfrowy token z aplikacji mobilnej (bez logowania), a następnie potwierdzić pinem w samej aplikacji - dodaje Marcin Łaciak. Tak więc bohaterem największych zmian bankowych w ostatnich latach stał się telefon, przyćmiewając komputer czy tablet.

Łukasz Kaczmarek, partner w OSOM STUDIO - Agencja Interaktywna:

Nieustannie obserwujemy po pierwsze wzrost konsumpcji treści na urządzeniach mobilnych oraz większy udział ruchu w sklepach online z urządzeń mobilnych, a po drugie, wzrost zainteresowania użytkowników testowaniem nowych technologii, funkcjonalności, które ułatwiają interakcje w sieci i łączenie jej z offlinem. Te dwa względy niejako wymuszają dostarczenie konsumentom odpowiednich narzędzi do realizacji ich zamiarów, w tym przypadku uproszczenia zakupów poprzez możliwość dokonania nieskomplikowanej i wręcz przezroczystej transakcji finansowej, zarówno w przypadku płatności internetowych, jak i płatności w sklepach stacjonarnych.


Marcin Łaciak z Digital Virgo podkreśla jednak, że nie da się jeszcze wysłać na emeryturę poczciwej karty, choć największe nadzieje należy pokładać w bliku. - Jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie m-commerce, to szczególnym wyzwaniem jest znalezienie substytutu dla przelewów online. Niestety przebieg transakcji takiego przelewu online jest w komórce mocno utrudniony, gdyż wymaga przepisania lub skopiowania pinu z treści wiadomości SMS do pola w przeglądarce internetowej. Toteż w aplikacjach mobilnych obecnie podstawowym rozwiązaniem są płatności z wykorzystaniem karty. W tym zakresie raczej dominują Paypal, PayU, Przelewy24. Czekamy na zaproponowanie rozwiązania przez blika.

Zrośnięci z komórką

Jak się okazuje, nie tylko banki uwijają się jak mogą z wprowadzaniem nowych technologii, ale również my, jako społeczeństwo, jesteśmy niezwykle otwarci na te nowości i reagujemy na nie z ochotą.

Polska jest podatnym gruntem - już 13 milionów rodaków korzysta z bankowości internetowej, ponad 3,5 milionów używa bankowych aplikacji na smartfonach. Opublikowany niedawno raport Deloitte przewiduje, że ten typ transakcji szybko wzrośnie - do 2020 roku większość przelewów będzie dokonywana ze smartfonów, podobnie ma być z opłacaniem rachunków. To znaczy, że rewolucji płatności mobilnych już nic nie zatrzyma. W dodatku w najbliższym czasie płacić będziemy nie tylko telefonem, ale również zegarkiem, specjalną bransoletką lub breloczkiem. Być może niebawem plastikowa karta okaże się być archaiczna i trafi do szuflady jako pamiątka z przeszłości.

- Z płatności mobilnych korzysta obecnie kilka procent społeczeństwa. Natomiast z polskiego systemu płatności blik dopiero około miliona użytkowników. Takie dane nie pozwalają jeszcze na wysunięcie konstruktywnych wniosków dotyczących wpływu tego rodzaju płatności na zachowanie konsumentów. Warto jednak zwrócić uwagę na dużą dynamikę rozwoju bankowych aplikacji mobilnych w Polsce. Zgodnie z szacunkami Polskiego Standardu Płatności, w ciągu najbliższych 3-4 lat około połowa transakcji bezgotówkowych u nas w kraju będą stanowiły płatności mobilne - przewiduje Ignacy Bochiński z agencji interaktywnej KERRIS.

Jak wynika z raportu Mobile Institute, co czwarty Polak przyznaje, że woli zostawić w domu portfel niż telefon. - Nie dziwi więc, że konsumenci są skłonni do wykorzystania telefonów podczas zakupów czy w bankomacie w przypadkach, w których płatność kartą jest niemożliwa, bądź niewygodna. Na rozwój płatności za pomocą smartfonów mają też wpływ firmy spoza sektora bankowego. Przykładem może być tutaj aplikacja dużej sieci kawiarnianej, która zachęca do płatności oferując klientom ulgi i bonusy – mówi Ignacy Bochiński.

 


 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.