Blogvertising - czy jesteście gotowi?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Coraz częściej i coraz głośniej przez blogosferę przewija się temat reklamy na blogach. Blogerzy, reklamodawcy i czytelnicy dywagują nad sensem takiej formy promocji oraz wiarygodności autorów, którzy w opinii przeciwników blogvertisingu tracą swój obiektywizm. My jednak nie osądzajmy etyki blogerów, sprzedających powierzchnie reklamowe swoich serwisów, ale przyjrzyjmy się narzędziom pomagającym im "się sprzedać".

Na początek zacytujmy może Wikipedię:

Blogvertising - forma reklamy interaktywnej polegająca na zamieszczaniu treści reklamowych na blogach. Można wyróżnić kilka form blogvertisingu. Na blogach ukazują się zarówno reklamy graficzne jak i kontekstowe (…)


Dla obu stron tej relacji (reklamodawcy i blogera) blogvertising w założeniu niesie same korzyści. Reklamodawca zyskuje bowiem kolejny kanał dotarcia do klienta, bloger zaś dostaje szansę zmonetyzowania swojej działalności wydawniczej. Blogi, jak wiadomo istnieją na rynku już od dobrych dziesięciu lat, a teoretycy gatunku stwierdzili, że nie dalej jak 3-4 lata temu – zyskały one status medium masowego. Dlaczego więc dla wielu polskich marketerów, czy domów mediowych termin „blogvertising” jest swoistym novum?

Temat reklamy w blogach ma tak naprawdę tylko sens biorąc pod uwagę blogi prowadzone przez specjalistów, którzy znają się na tym, o czym piszą. Blogi takie prowadzi często cała grupa ludzi”, mówi Wojciech Kałużny, Account Manager ARBOnetwork. „(…) temat w Polsce jest na tyle nowy i trudny, że w tym momencie ciężko jest się dopatrzeć jakiegoś boomu”, dodaje. Według Kałużnego przeszkody w rozwoju blogvertisingu w Polsce leżą zarówno po stronie reklamodawców, jak i samej blogosfery, która nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, by stać się atrakcyjnym medium reklamowym.

Główne trudności, na które zwracają uwagę klienci to:
 • nieduży zasięg blogów. Klienci jak i mediaplanerzy przyzwyczajeni są natomiast do dużych zasięgowych kampanii. Standardowe i najłatwiejsze w planowaniu kampanie banerowe na blogach za bardzo nie mają sensu, właśnie przez ich niewielki zasięg.
 • blogi specjalistyczne są czytane przez wąską grupę ludzi, którzy interesują się danym tematem. Reklama więc musi być dobrze dopasowana do tematyki bloga, niestandardowa. A niestandardowe reklamy zawsze wymagają dużo więcej pracy niż standardowe, efekt nigdy nie jest pewny,  więc ciężko namówić na takie akcje klientów.
Jeśli chodzi natomiast o przeszkody ze strony medium:
 • specyfika blogów jest inna niż tradycyjnych stron internetowych. Blogerzy nie zgadzają się np. na reklamy inwazyjne (toplayery), w ogóle reklama jest dla nich „złem koniecznym”. Trzeba więc szukać innych sposobów na reklamowanie się na blogach (np. widgety/patronaty/samplingi).
Mimo jednak tych barier, trzeba przyznać, że szczególnie w ciągu ostatniego roku sporo się w kwestii blogvertisingu w Polsce ruszyło. Wystarczy przyjrzeć się przedsięwzięciom takim jak, np.: Blogvertising.pl, YellowGreen.pl czy AdTaily.com (które wystartować ma wraz z początkiem przyszłego roku).

Od Krytycy.pl do Blogvertising.pl

Pierwsza inicjatywa, mająca na celu zmonetyzowanie działalności polskich blogerów powstała w październiku 2007 roku. Mowa o Krytycy.pl - serwisie, który zdecydował się pełnić rolę platformy pośredniczącej w nawiązywaniu współpracy między blogerami a firmami zlecającymi teksty sponsorowane. Mimo wielu kontrowersji amerykański pierwowzór Krytyków - PayPerPost ma się całkiem dobrze. Natomiast projekt Krytycy.pl chyba nie do końca zdał egzamin, a „artykuły sponsorowane” nie przypadły do gustu polskiej blogosferze, jak i reklamodawcom.

Na szczęście pomocną rękę do Krytyków wyciągnął w czerwcu tego roku portal Money.pl, który postanowił zainwestować w serwis. Zawiązano spółkę Brand New Media, w której 70% udziałów objęło Money.pl, po 10% otrzymali twórcy Krytycy.pl - Maciej Zawadziński, Michał Michalik i Dominik Jendroszczyk. Efektem współpracy jest nowa odsłona Krytyków, czyli Blogvertising.pl.

Blogvertising.pl - screen strony głównej

Blogvertising.pl jest, jak sama nazwa wskazuje platformą umożliwiającą sprzedaż powierzchni reklamowej na blogach. Jak możemy przeczytać na stronie: "Blogvertising.pl to kanał marketingowy dostosowany do nowej  rzeczywistości, w której klasycznym metodom reklamy coraz trudniej  konkurować. Wokół blogów tworzą się społeczności entuzjastów danej tematyki. Umożliwiamy dotarcie do nich z przekazem, który oni będą podawać coraz dalej poprzez swoje sieci kontaktów."

Ta forma współpracy wydaje się już dużo bardziej trafiona niż wspomniane wcześniej teksty sponsorowane (chociaż do końca z nich nie zrezygnowano, a jedynie poszerzono ofertę). W sieci już w tym momencie zrzeszona jest śmietanka doskonale zapewne znanych wszystkim czytelnikom Interaktywnie.com blogów. Wśród około 500 tytułów, zainteresowanie projektem wyrazili m.in. Grzegorz Marczak, Maciej Budzich, Bartek Raciborski, czy Paweł Lipiec.

Pomysł zrealizowany przez Brand New Media nie jest jednak nowy. W marcu tego roku sieć blogvertisingową o nazwie YellowGreen uruchomiła agencja interaktywna Autentika we współpracy z siecią reklamową Ad-Vice. Na dzień dzisiejszy w programie zapisanych jest zaledwie 16 blogerów, a wśród nich m. in. Irena Magierska i Tomasz Topa.

YellowGreen.pl - screen

Jaki los czeka YellowGreen? Właściciele nie chcą się wycofywać i zapowiadają, że już niedługo serwis przejdzie mały lifting, po którym stanie się jeszcze atrakcyjniejszą platformą reklamową.

Co jeszcze? W tej chwili to chyba jedyne sieci blogvertisingowe dostępne polskim blogerom, chociaż....

Już niedługo może pojawić się ciekawa, choć wciąż tajemnicza alternatywa. Mowa o nowym projekcie przygotowywanym przez Jakuba Krzycha i Marcina Ekierta - AdTaily, który zakwalifikował się do finałowej rundy Seedcamp 2008, czyli konkursu na najlepszy europejski Startup. Adtaily ma być nowoczesną siecią reklamową, która na początku chce skupić się właśnie na blogach.

Tym, co wyróżni AdTaily spośród innych tego typu serwisów będzie pokonanie bariery niedostatecznie precyzyjnego targetowania. Jak wiadomo, blogi to w ogromnej większości przypadków wydawnictwa niszowe, docierające do pewnej ściśle sprofilowanej grupy odbiorców, co w pewnych przypadkach może działać na niekorzyść (np. w przypadku kampanii stricte zasięgowej), a w pewnych przypadkach na korzyść reklamodawcy (np. przy działaniach marketingowych dla produktów niszowych).

Co na to reklamodawcy?

Wojciech KałużbyW tym momencie nie mamy za dużo zapytań od klientów odnośnie blogów. Być może w przyszłości się to zmieni. Nie mamy również w naszej ofercie zbyt wielu blogów (wyjątkiem jest tu np. engadget.com ), głównie też ze względu na bardzo niewielki rynek reklamy na blogach”, mówi Wojciech Kałużny. „Oczywiście nie wykluczamy w przyszłości ekspansji w stronę blogów. W każdym razie kibicujemy blogowym sieciom reklamowym (przede wszystkim Blogvertising.pl). Przed nimi bardzo dużo pracy, przede wszystkim polegającej na edukacji rynku. W tym momencie oczywiście pozycjonujemy się jako konkurencja [takich sieci – przyp. Interaktywnie.com]. Sieci blogowe raczej nie będą szukały pośredników w sprzedaży reklamy na blogach tylko same bezpośrednio będą uderzać do klientów.”

Artur PszczółkowskiSkąd przyczyny tak niewielkiej chęci reklamy na blogach? Jednym z powodów, na który w skazuje Artur Pszczółkowski - Internet Communication Manager Sanitec KOŁO, są – paradoksalnie – niedoskonałości polskiej blogosfery. „Sanitec KOŁO, mimo szeroko prowadzonych działań internetowych, nie działa w oparciu o blogi. Przynajmniej na razie”, mówi. „W dużej mierze wynika to z tego, że brakuje ciekawych i wartościowych merytorycznie blogów, dotyczących branż budowlanej/wykończeniowej. Aktualnie nie ma bloga, który byłby dla nas wartościowy pod kątem biznesowym/brandingowym, choć cały czas obserwujemy rynek i jego potencjał”, dodaje Pszczółkowski.

W przypadku tematyki "budownictwo/wykończenia" nad blogami zdecydowanie górują fora eksperckie. Tego typu serwisy dość często obejmowane są przez producentów różnego rodzaju sprzętu i materiałów patronatem. „Gdyby pojawił się blog, który dotyczyłby naszej branży, skupiał nasz target i merytorycznie był wartościowy dla klientów z chęcią byśmy się zaangażowali”, mówi Pszczółkowski. „Przy odpowiednim trafficu nie wykluczałbym nawet pełnego sponsoringu”.

Niewątpliwą przewagą blogów profesjonalnych nad reklamą osłonową, czy wyszukiwarkową, jest ich przeznaczenie – czyli faktycznie przekazywanie wiedzy, wraz ze sprzężeniem zwrotnym. „Z for eksperckich widzimy jak bardzo zależy klientom na merytorycznym dialogu z ich pytaniami i problemami (…)”, mówi Pszczółkowski. „Pozostaje nam czekać na rozwój blogosfery i jej pomysłów - może wkrótce pojawi się blog, który będzie spełniał zapotrzebowanie nasze i naszej branży”.

Małgorzata ZychalskaW polskiej blogosferze drzemie jednak pewien opór, o którym wspominał już Wojciech Kałużny. „Nie przekonuje mnie kompletnie zarabianie na reklamie na blogu. Miałam już takie propozycje i odmówiłam”, mówi Małgorzata Zychalska, blogerka i specjalista ds. marketingu ING Banku Śląskiego. „Na moim blogu nie zamieszczam reklam w żadnej postaci. Wyjątkiem był opublikowany niedawno baner kierujący do strony www.tourderuda.pl (gra miejska w Rudzie Śląskiej). Jako osoba zaangażowana bezpośrednio w akcję zamieściłam na blogu baner, jak również poprosiłam o to znajomych blogerów. Zatem była to - że tak powiem - reklama mojej własnej działalności. Czy w przyszłości zdecydowałabym się na działania reklamowe na blogu? Tak, ale wtedy, gdy:
 • promowałyby podobne akcje bądź też inne wydarzenia marketingowe ściśle związane z tematyką bloga,
 • poprosiłby mnie o to znajomy bloger.”
Maciej Budzich"Nie wierzę w reklamę sprzedażową na blogach... tzn. reklamodawca, który liczy na to że po kliknięciu na banner potencjalny klient dotrze aż do formularza zamówienia może się przejechać." - mówi Maciej Budzich - autor bloga Mediafun, który jako pierwszy blog w Polsce został objęty komercyjnym ptronatem. "Natomiast reklama wizerunkowa... jak najbardziej. Szczerze mówiąc mogłaby być nawet w formie nieklikalnego nieruchomego bannera (ale weź tu przekonaj reklamodawców :-)".

Przyszłość reklamy blogowej w Polsce

Czy idea blogvertisingu ma szansę na dobre zagościć w polskiej blogosferze? Wydaje się, że tak. Argumentem niech będą wyniki raportu przygotowanego przez wyszukiwarkę blogów Technorati, obrazującego sytuację na świecie. Zgodnie z nim, ponad połowa blogów (54%) wyświetla reklamy, a aż 28% stosuje 3 i więcej form reklamowych.

echnorati: Czy emitujesz reklamy na swoim blogu, lub też w inny sposób uzyskujesz dochód z prowadzenia bloga
Technorati: Czy emitujesz reklamy na swoim blogu, lub też w inny sposób uzyskujesz przychody z prowadzenia bloga?

Z blogowych sieci reklamowych korzysta 10 % blogerów:

W jaki sposób pozyskujesz reklamodawców?
Technorati: W jaki sposób pozyskujesz reklamodawców?

Polscy blogerzy mogą mieć szczególny powód do zadowolenia. Dlaczego? Z tego samego raportu wynika bowiem, że średnia kwota, jaką zarabiają europejskie blogi (9040 USD rocznie) jest znacznie wyższa od tej, która staje się udziałem Azjatów i prawie dwa razy wyższa od średniej w USA! Optymistycznie? Na polskie blogi czas przyjdzie pewnie później niż prędzej, ale wydaje się, że rosnąca popularność blogów, które często cieszą się większym autorytetem niż niejeden, niezależny serwis informacyjny wkrótce przyniesie ich autorom wymierne wynagrodzenie pracy. Należy jednak pamiętać, że zaledwie kilka procent polskiej blogosfery to profesjonalne blogi prowadzone przez ekspertów w danej dziedzinie, a to właśnie one mają największe szanse na pozyskanie reklamodawcy.

Najbliższa sukcesu wydaje się sieć Blogvertising.pl, która dysponuje potencjałem w postaci zarówno jakości, jak i ilości blogów, co z pewnością jest ważnym wyznacznikiem dla potencjalnych reklamodawców. Nie do przecenienia jest również inwestor (Money.pl). Blogvertising.pl posiada także najbardziej zróżnicowaną ofertę, serwis oferuje następujące formy blogowej reklamy:
 • Sponsor widget - ramka o wymiarach 125px x 125px wyświetlana w pasku bocznym.
 • Patronat bloga - polegający na uzyskaniu przez klienta wyłączności na reklamę na danym blogu. Dla firmy patronowany blog to efektywna forma budowania wizerunku.
 • VideoBits - możliwość umieszczania materiałów filmowych na blogach: od przekazów marketingowych, przez recenzje produktów aż po kampanie wirusowe.
 • Sampling - dla reklamodawców recenzje blogerów są nie tylko doskonałą formą reklamy i budowania wizerunku ale także nieocenionym źródłem feedbacku.
 • NewsBits - narzędzie komunikacji między reklamodawcami a blogerami i ich czytelnikami. Dzięki stałym, ekskluzywnym  raportom blogerzy są na bieżąco z najnowszymi wiadomościami o firmach z interesującej ich branży. Informacje te wykorzystują do przygotowywania notatek na temat firmy.
 • Teksty komercyjne - kontekstowa reklama polegająca na tym, że bloger pisze tekst reklamowy na zlecenie firmy. Blogerzy mają zapewnioną swobodę wyrażania opinii a przygotowany tekst opatrzony jest znaczkiem informującym, że jest to artykuł komercyjny.
Platformy blogowe jak na razie budzą duże zainteresowanie samych blogerów. Z drugiej jednak strony ważne jest dotarcie do reklamodawców – a to sądząc po ilości reklam jakie pojawiają się na blogach – nie wychodzi Blogvertising.pl najlepiej. Być może marketerzy nie są jeszcze świadomi korzyści takiej formy reklamy? A może polska blogosfera nie jest jeszcze gotowa, by w pełni wykorzystać drzemiący w niej potencjał marketingowy?

Polskie blogi  to wciąż nisza, która może zapewnić komercyjny sukces co najwyżej jednej sieci reklamowej. Przedstawiciele Blogvertising.pl zdają sobie z tego sprawę i dlatego z blogerami podpisują umowy na wyłączność. Ostatecznie jednak wygra ta sieć, która jako pierwsza pozyska większą ilość reklamodawców.
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (10)
Leszek Wolany
1. Leszek Wolany 14.10.2008 / 11:35
Ciekawy artykuł, bardzo ciekawy.
Pojawi się coś jeszcze - w tej chwili mogę już zdradzić - www.adlog.pl
prawdopodobnie jeszcze w grudniu projekt ruszy z pełną funkcjonalnością.
Dominik Koza
2. Dominik Koza 14.10.2008 / 12:51
Dominik, dobrze się zabrałeś za taki artykuł. Miałem pisać kiedyś i nie starczyło czasu na dłuższą rzecz, ale mam do przekazania trochę materiałów, w tym wywiady, jeśli autorzy wyrażą zgodę.

Będę odsyłał do tego artykułu, dostaję trochę zapytań na ten temat, a do tej pory nie było gdzie przekierowywać, żeby podać konkretniejszy materiał w jednym miejscu.
Maciej Budzich
3. Maciej Budzich 14.10.2008 / 12:59
Interesujący tekst, dorzucę jeszcze swoje trzydzieści trzy grosze.
Trochę mnie dziwi (a właściwie śmieszy) sceptycyzm mediaplannerów, że blogi mają mały zasięg... no bo mają, bo to przecież blogi, a nie serwisy internetowe. I dopóki w głowach mediaplannerów się ten click nie poprzestawia, to będą ciągle sceptyczni. W tekście została zacytowana jedna z moich wypowiedzi, że nie wierzę w reklamę sprzedażową na blogach, i to prawda (w programy partnerskie też nie wierzę... zresztą zarobek z nich, dla blogera, też niewielki)... a przecież tylko taką można najłatwiej zmierzyć... więc znowu domy mediowe nie są zadowolone. I jeszcze trzeba indywidualnie rozmawiać... straszne rzeczy... zaraz zaraz... a czy to właśnie reklamodawcy nie chcą być traktowani hurtowo i oczekują "szytych na miarę rozwiązań". A takie "indywidualne podejście do każdej kampanii" nie pojawia się w ofertach domów mediowych? Czy tylko mi się coś tutaj nie zgadza.

W przypadku rozmów z domami mediowymi, banan na twarzy mediaplannera pojawia się dopiero wtedy, kiedy słyszy "o, macie opisaną grupę docelową, opisany zasięg, podział wiekowy"... fajnie, ale jaki blog tak ma i jaki bloger potrafi coś takiego zrobić (webstop ma to u siebie, ja powinienem, ale nie mam - wstyd). Dział sprzedaży i swoje badania czytelnictwa prowadzi na swoich blogach Blomedia (szkoda, że nie wspomniana w tekście), ma konkretną ofertę dla reklamodawców... ale tam, rozmowy przypominają te z serwisami internetowymi i blogerzy tam - bardziej traktowani są jak dziennikarze.

Ja ze swoim wesołym blogaskiem jestem w tej dobrej sytuacji, że mam bezpośredni kontakt ze swoimi reklamodawcami (no i jeszcze poruszam się w branży). To, co prawda ogranicza mnie, bo nie "łyknę" nigdy kawałka tortu od domu mediowego, ale przecież zysk na moim blogu, to nie jest najbardziej istotna sprawa. Nie muszę wykonać jakiegoś planu finansowego, mogę spokojnie pozwolić sobie na brak reklam na blogu i na luźne rozmowy z reklamodawcami - w moim przypadku zero stresu - dłuższe życie :-)

I jeszcze jedna sprawa... która ostatnio zaczyna się nieśmiało pojawiać. Marka bloga! Z rozmów, które przeprowadzałem z reklamodawcami wynika jasno i klarownie... nie chcą reklamować się na stronie, którą czyta 20 tys uu miesięcznie... chcą się reklamować na mediafunie, u Kaznowskiego, na Antywebie... na konkretnym blogu. I co interesujące (i potwierdzające moją tezę) - reklamodawcy wracają do mnie... I weź to potem wytłumacz domowi mediowemu, a ten potem jeszcze musi to pokazać na wykresiku klientowi :-) trudne...

Kolejna sprawa, jako bloger, mogę sobie "dobierać" reklamodawców... a nawet pokusić się o takie rozwiązanie, że już samo pojawienie się reklamy na moim blogu będzie nobilitacją dla reklamodawcy (wiem, że to trudne do zrozumienia dla tych, którzy myślą tylko zasięgiem, ale to możliwe). Sam staram się kierować blogiem tak, aby reklamy na blogu były istotne dla moich czytelników (więc reklamy książek branżowych, konferencji) są u mnie jak najbardziej pożądane... z drugiej strony to biznesowe samobójstwo, bo branża konferencji i wydawnictw najbardziej lubi słowo "barter" :-). Ale znowu wrócę do tego... jako bloger mogę sobie na to pozwolić.

Fakt, że ci, którzy powinni edukować klientów (blogowe sieci reklamowe) trochę przysypiają w tym temacie... albo jeszcze nie widać efektów ich działań - możliwe, że będzie to się zmieniać. Klienci nie mają jeszcze szczególnego pojęcia o blogach... największa świadomość blogów i ich siły jest na razie po stronie agencji interaktywnych, czy ogólnie "firm mocno internetowych" stąd też od nich pierwsze reklamy.

Coraz więcej blogerów widzę również na konferencjach i wydarzeniach, skierowanych do tej pory tylko do dziennikarzy - czyli zmienia się. Co ciekawe, wolę relacje z takich wydarzeń przeczytać potem na blogu, niż w serwisie.

Kolejna sprawa... sponsoring. O sprawie sponsoringu Mediafun przez Agito sporo się przewinęło dyskusji... sprzedażowo (nie mam pojęcia jak wyszło) wizerunkowo (dla obu stron) wyszło powyżej oczekiwań.

W tej chwili przygotowuję kolejny duży krok i ofertę (dobiega końca okres sponsoringu Agito), który po raz kolejny pokaże, że sponsoring to nie "dojenie mleka od sponsora" ale konkretne działania, wspierające działalność blogera i pozytywnie punktujące dla wizerunku sponsora. I (to bardzo ważne) bez nadwyrężania cierpliwości i sprawdzania tolerancji czytelników. Domy mediowe narzekają, że blogerzy nie chcą u siebie pop-upów... straszne :-)
Myślę, że będzie się działo, szczegóły wkrótce.

Ufff, rozpisałem się... a i tak mam wrażenie że przejechałem się tylko po łebkach... no i chętnie przyjmę ciosy na klatę. Jak nie tutaj, to może będzie okazja w realu, tradycyjnie z Artegence przygotowujemy TUBĘ (a właściwie od razu dwie), która będzie poświęcona tylko i wyłącznie tematom związanym z blogami. Nie będzie tylko cieplutkiego brandzlowania się blogami, również (mam nadzieję) będzie trochę krytyki. Program jest w dużej części dopięty, ale są jeszcze możliwości wzięcia udziału w dyskusji (zapraszam prelegentów) - jak ktoś ma ochotę, zapraszam do kontaktu. Terminy TUBY:

TUBA03: Warszawa, 27 października (poniedziałek), Multkino, KEN

TUBA w Starym Browarze: Poznań 3 listopada (poniedziałek) Stary Browar (termin jeszcze się potwierdza).

Na marginesie, TUBA to też przykład jak bloger (mediafun) i agencja (Artegence) mogą razem dobrze współpracować i robić fajne rzeczy... bez potrzeby wciskania komuś czegoś na siłę.
Piotr Szymanek
4. Piotr Szymanek 15.10.2008 / 12:49
Co do tego zasięgu to mam mieszane uczucia, wydaje się oczywistym, że blogi są niszowe i nie mogą rywalizować z portalami, ale... ostatnio HP opublikowało informacje o wynikach taktycznej kampanii jednego ze swoich produktów, którą przeprowadziło wyłącznie w blogosferze. Wyniki przewyższyły oczekiwania chyba wszystkich biorących udział w tym projekcie ;-)

Zasady akcji:

HP zaproponowało każdemu z 31 blogerów zestaw komputerowy o wartości 5K USD, który miał być następnie przekazany jednemu z czytających - bloggerzy zostali zachęceni do wymyślenia konkursów które definiowałyby zasady przyznania.

Efekty:

- W ciągu 31 dni trwania akcji na 31 blogach odnotowano 50 milionów odsłon (rekordziści notowali wzrost oglądalności około 5000% ;-) ). To mi trochę pachnie medium zasięgowym ;-)

- 31 blogerów otrzymało łącznie 25 000 zgłoszeń do konkursów.

- wzrost sprzedaży produktu osiągnął 84%.

- wzrost sprzedaży w kategorii PC 10%.

- odwiedzalność witryny HP.com 14%.

To oczywiście przykład na działanie nieszablonowe, będące kampanią taktyczną dla produktu, ale pokazującą, że:

a) blogosfera potrafi być efektywna,

b)można myśleć o blogach w kontekście zasięgu:

According to Alexa data, the "31 Days of the Dragon" promotion registered more than 50 million impressions. It was translated into 40+ languages and reached 123 countries. A Google search garners over 380,000 links to discussions of the giveaway, and the more than 10,000 videos posted on sites such as YouTube.com and Blip.tv by participating contestants have received over 5 million combined views


Oczywiście HP współpracowało z blogerami bez udziału domu mediowego, jedynie ze wsparciem agencji WOMM ;-)
Dominik Szarek
5. Dominik Szarek 15.10.2008 / 16:50
@Dominik
Jest dodana funkcja "Więcej na temat" więc możesz coś podlinkować ciekawego, jeśli już zdążyłeś umieścić.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.