1.03.2018 / Kampanie / Trendy
 

Są mili i są z tego dumni. Zobacz, jak Kanada świętowała 150 urodziny

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Magda Nowicka
 
Magda Nowicka, copywriter Riverwood marketing (fot. Riverwood marketing)
Magda Nowicka, copywriter Riverwood marketing (fot. Riverwood marketing)

W tym roku Polska obchodzi 100-lecie niepodległości. Na razie żadna z wiodących na polskim rynku marek nie odważyła się oprzeć na tym fakcie kampanii reklamowych. Odwrotnie niż Kanada, która rok temu świętowała swoje 150. urodziny, a toasty odważnie wznosiły zarówno rodzime firmy, jak i globalne korporacje. 

Niewątpliwie różne są wyobrażenia Polaków i Kanadyjczyków na temat celebrowania ważnych rocznic państwowych. Z okazji 150-lecia utworzenia Konfederacji, która dała początek demokratycznemu państwu o nazwie Kanada, jej obecne władze zniosły opłaty za wstęp do parków narodowych i wprowadziły bilety kolejowe, które umożliwiały młodzieży nielimitowane podróżowanie po kraju za jedyne 150 dolarów. Okrągła rocznica miała bardziej zachęcać Kanadyjczyków i turystów do odkrywania piękna i różnorodności kraju, niż upamiętniać przebyte trudy na drodze do własnej państwowości.

64867_mc-donalds.jpg

W podobnym duchu prowadzone były zeszłoroczne, jubileuszowe kampanie reklamowe. Próżno było szukać w nich sylwetek bohaterów narodowych i odwołań do ważnych wydarzeń historycznych. Patriotyzm heroiczny zdecydowanie ustąpił miejsca patriotyzmowi obywatelskiemu. Marki pokazały, że Kanada swoją wyjątkowość zawdzięcza marzeniom i działaniom wszystkich mieszkańców, których pasja i zaangażowanie przekłada się na wspólne dobro. 

Oczywiście w przekazach reklamowych nie zabrakło silnych emocji opartych na poczuciu dumy z bycia Kanadyjczykiem, jako reprezentanta wyjątkowych cech narodowych. I cytując fragment książki „Kanada. Ulubiony kraj świata” Katarzyny Wężyk: „Bo na pytanie >>jacy jesteście”<<, Kanadyjczycy zazwyczaj odpowiadają, że są mili, lubią hokej i multikulturalizm – czasem dodają, że piją kawę Tima Hortonsa – >>no i nie są Amerykanami<<”, trzeba przyznać, że zeszłoroczne kampanie reklamowe tylko te obserwacje potwierdzały. 

Tim Hortons

64868_tim-hortons.png

Jest najpopularniejszą siecią kawiarni szybkiej obsługi w Kanadzie, a serwowana w niej kawa Double Double (podwójna śmietanka i podwójny cukier) urasta do rangi symbolu narodowego. Tim Hortons sprzedaje około 2 miliardów kaw rocznie i każdego dnia restauracje odwiedza ponad 5 milionów Kanadyjczyków. A to buduje potężny zasięg. W ubiegłym roku sieć zadbała o to, aby nikomu nie umknął fakt, iż kraj świętuje swoje 150-lecie. W menu pojawiły się specjalne, urodzinowe wypieki, a napoje od kwietnia 2017 roku serwowano w kubkach z jubileuszowymi nadrukami.

Tim Hortons wyemitował również wzruszające video „Born on Canada Day”. Jego akcja toczy się na szpitalnym oddziale położniczym, a kamera towarzyszy rodzinom w chwilach oczekiwania, narodzin i radości z przyjścia na świat nowego potomka. Spot kończy dedykacja: „To those who've shaped our country, and to those who will, Happy 150th, Canada.” i w założeniu ma być zarówno wyrazem dumy z przeszłości, jak i przesłaniem nadziei dla kolejnych pokoleń. 

#BeNice. 

64869_roots.png

Kanadyjczycy są bardzo mili, chętnie się uśmiechają i nadużywają słowa „przepraszam”. Ich ponadprzeciętna uprzejmość z jednej strony bywa tematem dowcipów (szczególnie w Stanach Zjednoczonych), z drugiej jest powodem do narodowej dumy. 

Z okazji urodzin kraju i tym samym 150-letniej tradycji bycia życzliwym i uczynnym, marka odzieżowa Roots postanowiła ogłosić konkurs na Najmilszą Osobę w Kanadzie. Zwycięzca otrzymał 10 tysięcy dolarów, które mógł przeznaczyć na dowolny cel charytatywny, bon na zakupy oraz personalizowaną kurtkę. Popularnością cieszyła się również „patriotyczna” kolekcja ubrań – Canada Collection by Roots. Kurtki bejsbolówki, sportowe bluzy czy czapki z klonowym liściem i w narodowych barwach chętnie noszone były zarówno przez turystów, jak i samych mieszkańców kraju. 

Wielokulturowość

Jest tam zapisana w konstytucji. Co piąty mieszkaniec Kanady urodził się poza granicami kraju, a otwartość i tolerancyjność znajdziemy na długiej liście kanadyjskich cech narodowych. Wielokulturowość jest silnie zaakcentowana w kampanii  „The Canadian Dream” marki  Chevrolet. Jej trzonem jest kilkuminutowe video, które jest skrótem cyklu reportaży o marzeniach i dążeniach Kanadyjczyków jako sile napędowej kraju. Spot kończy hasło: „Everyone is welcome in this dream. This is The Canadian Dream”, a pełne historie bohaterów możemy zobaczyć na specjalnej stronie internetowej. Projekt cieszył się ogromną popularnością - pierwsze trzy dni kampanii wygenerowały około 2,6 miliona wyświetleń w social media (Facebook, Twitter, YouTube). 

Nie samą pracą Kanadyjczyk żyje…

Kanada od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najszczęśliwszych krajów świata. To co ma sprawiać, że jej mieszkańcy są tak bardzo zadowoleni z życia, to zachowanie równowagi między pracą, a czasem wolnym, który Kanadyjczycy spędzają na kontakcie z przyrodą, spotkaniach z bliskimi oraz działaniu na rzecz wspólnego dobra. Kanadyjski styl życia, jako model wart naśladowania, pokazała reklama Webera, producenta grilli ogrodowych, który również dołączył do grona marek świętujących urodziny kraju.

Innym producentem, który swój przekaz reklamowy oparł na wyeksponowaniu kanadyjskich wartości społecznych, był Molson. Z okazji 150-lecia istnienia kraju, 150 personalizowanych lodówek pełnych piwa trafiło do Wielkich Kanadyjczyków. Mógł zostać nim każdy, wystarczyło wysłać zgłoszenie przez Facebooka lub Instagram dodając hashtag #ATasteOfWhoWeAre. Tytuł i nagrodę zdobyły osoby, które wyróżniały się determinacją w dążeniu do celów, wrażliwością społeczną, oryginalnością swoich działań i zainteresowań. 

Przestrzenie i odległości

Kanada to drugi, co do wielkości kraj na świecie, a jej rozległe przestrzenie i niezwykła różnorodność krajobrazu to kolejne cechy chętnie podkreślane przez Kanadyjczyków. W swoich działaniach marketingowych wykorzystała to firma telekomunikacyjna Telus. Stworzyła projekt, w ramach którego ekipa filmowa ruszyła w trwającą 150 godzin podróż po kraju, rejestrując krótkie spotkania z mieszkańcami poszczególnych prowincji. Na pierwszym planie znalazła się zarówno ich lojalność wobec lokalnych społeczności, jak i duma z bycia Kanadyjczykiem. Marka chciała w ten sposób pokazać, że pomimo różnic i odległości tworzą oni niezwykłą wspólnotę, która ma powody do świętowania… 

Życzenia płynęły z całego świata

Do obchodów 150. urodzin Kanady chętnie przyłączyły się także globalne marki. Toast wzniosła między innymi Coca-Cola, która jednocześnie świętowała 120-lecie swojego istnienia na kanadyjskim rynku. Z tej okazji wydała pamiątkowy album „Canada’s Coca-Cola: Refreshing The Nation for 120 Years”, a puszki napoju przyozdobiła okolicznościowym liściem klonowym. Powstała również reklama telewizyjna, na której widzimy butelkę coca-coli toczącą się przez kanadyjskie prowincje i miasta. Wykorzystano w niej utwór rodzimego piosenkarza, Bryana Adamsa i nie powstrzymano się przed drobną uszczypliwością kierowaną w stronę najbliższego sąsiada…

Kolejną zagraniczną marką, która postanowiła uczcić tę wyjątkową okazję był Absolut. Do sprzedaży wprowadzono limitowaną serię butelek, którą zaprojektowała kanadyjska artystka – Libs Elliot. Posługując się zasadami kodowania tworzy ona kilimy w kolorowe i geometryczne wzory. Specjalnie na potrzeby projektu przygotowała unikalną kompozycję barw i kształtów, która posłużyła jako metafora Kanady, pełnej różnych wyznań, zwyczajów i wartości, tworzących jednak spójną i wyjątkową całość….

 

Magda Nowicka, Copywriter, RiverWood marketing
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.