2.01.2008 / Adtech / Trendy

Widżety - przereklamowane na starcie?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Piotr Fiećko
Dodał: Piotr Fiećko
Analyst
 
Widżet to przenośna miniaplikacja internetowa, której kod z łatwością umieścić można na blogu, profilu w serwisie społecznościowym, czy zwykłej stronie domowej.

Potencjał i niezwykłość tych aplikacji polega m. in. na tym, że bez jakiejkolwiek umiejętności programowania, znajomości PHP, Javy, czy Flasha jesteśmy w stanie uczynić nasze miejsce w sieci jeszcze bardziej interaktywnym.

W praktyce, widżety umożliwiają publikacje rozmaitych, zewnętrznych w stosunku do naszej witryny informacji - czy to albumów zdjęć z Flickr’a lub Picasy, czy materiałów dźwiękowych i video. Dość popularne są także widżety tekstowe.

Innym miejscem, w którym "z założenia” umieszcza się widżety są osobiste strony startowe, takie jak iGoogle czy Netvibes.

Przykładowe widżety

Mała dawka inspiracji - jak widać poniżej, widżety mogą pełnić bardzo różne funkcje i przybierać rozmaite formy.

Widżet to przenośna miniaplikacja internetowa, której potencjał niewątpliwie wart jest uwagi każdego marketera.

Bez względu na swoje możliwości, widżety wprowadzają na witrynę pewien ruch i akcję, które siłą rzeczy muszą zwrócić uwagę odbiorców. Innym ważnym aspektem widżetów jest możliwość ich łatwego przenoszenia pomiędzy witrynami i szybkiego rozprzestrzeniania wśród aktywnych użytkowników internetu. Ich określone typy mogą być wręcz pożądane przez niektóre grupy internautów.

Specyficzny status widżetów jako aplikacji webowych sprawia, że zyskują one coraz większą popularność także wśród marketerów. Z uwagi na wysoką przenośność i wymiar lajfstajlowy, kluczowym zadaniem firm chcących rozwijać "widget marketing” staje się dostarczenie gotowej aplikacji, która pozwoli uzyskać dostęp do atrakcyjnej zawartości.

O ile potencjał drzemiący w widżetach jest niewątpliwie wart uwagi każdego marketera, o tyle w USA zaczynają pojawiać się głosy o przereklamowaniu tego kanału komunikacji. Na konferencji ANA Masters of Marketing w odpowiedzi na pytanie „Jaki trend jest najbardziej przereklamowany z perspektywy statystycznego marketera?”, widżety znalazły się na pierwszym miejscu. Czy zatem zamieszanie wokół mini aplikacji webowych jest kolejną sztucznie napędzoną dyskusją?

Wydaje się, że nie. Wśród pozostałych najbardziej przereklamowanych trendów w marketingu internetowym znalazły się pozycje takie jak: platformy mobilne, social networking, linki sponsoworwane i video. W porównaniu z widżetami tereny te zostały już przez marektingowców zbadane na tyle, by powstały systemowe strategie promocji odnośnie każdego z nich. Marketing widżetów jest tymczasem gruntem prawie zupełnie niezbadanym, pozwalającym jedynie na eksperymenty.

"Przereklamowanie" jest zatem, paradoksalnie, najlepszym, co mogło przydarzyć się widżetom. Zdradza ich potencjał, nie jest niekonstruktywną krytyką, pozwala natomiast zauważyć zdrowy sceptycyzm marketerów poddających ten, rodzący się dopiero rynek, ocenie. Ocena ta, co ważne, dokonywana jest przez pryzmat wysokich oczekiwań odnośnie kampanii.

Podsumowując - widżety, oprócz swojego konwersacyjnego aspektu w relacji autor strony (właściciel profilu, bloger) – czytelnik (obiorca), jako pierwsze narzędzie marketingowe, oferują możliwość włączenia się do rozmowy także dla marketerów. W porównaniu do innych formatów reklamowych – widżety mogą stanowić naprawdę kuszącą alternatywę. Wystarczy bowiem zwrócić uwagę na to, że pozwalają one wyświetlać kontent niezależny właściwie od formatu. Video, dźwięk, statyczne grafiki, animacje flash – dosłownie wszystko, bez naruszania wizualnej struktury strony, co w wielu przypadkach, szczególnie jeśli chodzi o agresywne bannery, jest dostatecznym powodem, by zniechęcić się zarówno do witryny, jak i reklamowanego produktu.

Nie należy zapominać o jeszcze jednej, bardzo ważnej funkcji widżetów:  przekierowywaniu internautów z serwisu na którym znajduje się widżet do strony reklamodawcy.
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: widget, widżet


Komentarze (11)
« Poprzednia  2 / 2 
krzysiek
11. krzysiek 17.02.2009 / 17:15
Ja zapraszam do skorzystania z widżetu moje konstrukcji wyszukującego odziały ZUS w Polsce. Można go pobrać ze strony www.zus-24.pl

Jeżeli chodzi o artykuł jest bardzo ciekawie napisany. Uważam, że dla wielu osób posiadających proste domowe strony lub blogi widżety są możliwością upiększenia ich wyglądu i wprowadzenia funkcjonalności.
« Poprzednia  2 / 2 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.