1.06.2009 / Komentarze / Blogi

Flaker, Blip, Pinger, Twitter... podobne a jednak inne

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 

Wkręciłem się trochę w mikrobloging i po kilku tygodniach aktywności w serwisach tego typu wracam do Was z kilkoma przemyśleniami. Nie będę pisał o strategii obecności w mikrosferze, czy też przyszłości mikroblogingu. Skupię się na przyziemnym porównaniu najpopularniejszych serwisów tego typu.

Różnice między serwisami mikroblogowymi

Do najpopularniejszych serwisów mikroblogowych w Polsce należy: Pinger, Blip, Flaker oraz amerykański Twitter (jest jeszcze Plom.pl, ale o nim dowiedziałem się przed chwilką).

Blip to typowy klon Twiitera. Oba serwisy służą do wysyłania krótkich, 140/160 znakowych informacji do obserwujących nasze poczynania znajomych (followersów).

Flaker i Pinger są nieco inne. Choć główną ideą nadal jest wysyłanie wiadomości do znajomych to nie są one już ograniczone do stukilkudziesięciu znaków. Dodano również możliwość komentowania wpisów. Dzięki temu serwisy stały się bardziej angażujące – zawsze można wpaść na chwilkę, zobaczyć co u naszych znajomych słychać i wdać się w szybką wymianę poglądów. To coś jak wieloosobowa konferencja tekstowa równocześnie w kilku okienkach Gadu Gadu.

Za to właśnie polubiłem Flakera – jego użytkownicy są skorzy do rozmowy (o czym może świadczyć ten wpis), dyskusje toczą się szybko i co chwilkę pojawia się nowy, interesujący wątek (oczywiście najpierw należy wybrać sobie znajomych, których wpisy mamy zamiar obserwować).

W Blipie oraz Twitterze również istnieje możliwość odpowiedzi, jednak kierowana jest ona do osoby (nie do wpisu) i w  żaden sposób nie jest powiązana z wcześniejszą wypowiedzią. Nie da się na jednej stronie przeglądnąć historii rozmowy i z tego powodu miewam problemy ze zrozumieniem do którego wcześniejszego wpisu otrzymałem właśnie odpowiedź. Ten jednokierunkowy sposób komunikacji zniechęcił mnie do Blipa. Poza tym ograniczenie wiadomości do 140 znaków zbyt często zmusza mnie do sztucznego skracania wypowiedzi i główkowania w jaki sposób wyciąć z niej jeszcze 2 znaki (może wywalę www z linka – zaoszczędzę 3 znaki, a w zasadzie 4 bo jeszcze kropkę :).

Jako niewątpliwy minus Flakera zaliczyć należy dość skomplikowany i mało intuicyjny interfejs. Wiele ciekawych funkcjonalności poukrywanych jest pod mikroskopijnymi, nic nie mówiącymi ikonkami. Jeśli serwis chce przyciągać nowych użytkowników powinien moim zdaniem odświeżyć swój interfejs.

Trochę o rozwoju WordPress

Wszystkie polskie serwisy mikroblogowe udostępniają API pozwalające budować nowe usługi na bazie macierzystego serwisu. Na Flakera powstało kilka aplikacji tego typu. Niewielką ilość flakerowych dodatków Adam Zygadlewicz - jeden z współzałożycieli Netguru (właściciel Flakera) tłumaczy problemem skali:

Jeśli chodzi o kwestie "ekosystemu" to ewidentnie u nas inaczej to wygląda niż w hameryce... skala robi swoje. Większość aplikacji nie jest rozwijana po wypuszczeniu ich w wersji alpha (po zachwycie 10 beta-testerów brakuje motywacji i determinacji do ich rozwijania). Powinno się także wyliczać ratio ilość aplikacji powstałych / ilość aplikacji o których ktoś jeszcze pamięta / są rozwijane... bo to pokazuje na ile model twitterowy jest sensowny w polandii... imho nie jest sensowny. Dlatego my chcemy aktywnie promować ciekawe apki i namawiać do ich sprzedawania (zawsze większe rawdopodobieństwo, że będą rozwijane dłużej niż tydzień)

Rzeczywiście - Pinger również nie może pochwalić się większą liczbą aplikacji API, natomiast Blip posiada ich całkiem długą listę -  i co ważne – wszystkie zostały stworzone przez niezależnych developerów.

Na Twitera powstały setki, jeśli nie tysiące aplikacji, a najpopularniejsze z nich notują ponad milion uu. Jak widać Blip również w tej kwestii stara się kopiować amerykański wzorzec. Na razie jednak funkcjonalność blipowych dodatków jest bardzo skromna w porównaniu do tych z Twittera. Osobiście cały czas czekam na polski odpowiednik tweetmeme.com.

Inne podejście konkurencyjnych serwisów widać również w rozwoju. Developerzy Flakera skupili się na rozwijaniu  samego serwisu (interfejs już nie wytrzymuje kolejnych funkcjonalności) oraz dodatkowych wtyczek i widgetów. Opracowali i wdrożyli również system reklamy In-Flak (ostatnio ktoś kupił reklamę doklejaną do moich wpisów za 16 zł:). Natomiast Blip praktycznie od roku nie zmienił się znacząco. Pingera nie obserwuje tak dokładnie więc trudno mi się wypowiadać.

Flaker wprowadził reklamy
Reklama we Flakerze

Trochę o zasięgu WordPress

Największym mikroblogowym serwisem w Polsce jest Pinger od o2.pl – 442 tyś. ru (megapanel: marzec 2009). Na drugim miejscu znajduje się Blip od GG Network – 60 tyś. ru. Poza megapanelową stawką plasuje się Flaker od poznańskiej firmy Netguru (najprawdopodobniej poniżej 25 tyś. ru). Międzynarodowy Twitter ma ponad 7 mln uu (Nielsen online: luty 2009), natomiast w Polsce odwiedza go 128 tyś Ru. (megapanel: marzec 2009).

twitter, pinger, blip - zasięg

Jako ciekawostkę powiem, że Pinger dotychczas zaliczył 1 mln postów oraz 3,5 mln komentarzy.

Każdemu według potrzeb

Jak widać największym z polskich serwisów jest Pinger. Osobiście nie korzystam z niego zbyt dużo, ponieważ więcej moich branżowych znajomych znajdę na Flakerze i tam właśnie spędzam najwięcej czasu. Natomiast na Pingerze śledzę kilka ciekawych osób, które piszą o swoim życiu i poza internetowych pasjach. Obecnie do tego typu tematów Pinger jest moim zdaniem bardzo dobry. Zauważyłem też, że jako pierwszy serwis mikroblogowy posłużył do promocji konsumenckiej.

Jeśli natomiast ktoś zainteresowany jest wyłącznie śledzeniem wypowiedzi (lub wysyłaniem jednokierunkowych informacji) bez wdawania się w dyskusje może spodobać się mu Blip.pl lub Twitter.com - w zależności czy interesują nas osoby władające językiem polskim czy angielskim. Ja osobiście kibicuję Flakerowi :)

Mimo większego zasięgu Pingera i sympatii dla Flakera odnoszę wrażenie, że to właśnie Blip jest najbardziej rozpoznawalnym polskim serwisem mikroblogowym i chyba najbardziej zróżnicowanym jeśli chodzi o  użytkowników. To jego wybierają politycy, czy Internetowi celebryci tacy jak Kominek. Powered by Newsletter Form for WordPress.

Blip może również liczyć na wsparcie GG Network, choć z niewiadomych powodów na razie próby synergii z innymi serwisami grupy nie widać. Flaker przy tak silnych graczach nie będzie miał łatwego życia, choć domyślam się, że prędzej czy później zostanie przez kogoś kupiony.

Ta różnorodność serwisów mikroblogowych jest nieco denerwująca, gdyż wielu moich znajomych ma konta na kilku serwisach. Śledzenie 4 serwisów w tym samym czasie i wklejanie tych samych notek do każdego z nich jest uciążliwe. Przydałby się mocny lider w tej kategorii. Kto nim zostanie w Polsce? Jakie są Wasze odczucia? Na kogo stawiacie? Który serwis lubicie najbardziej i dlaczego?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Blip, Flaker, Pinger, Twitter, mikroblogi, mikrobloging


Komentarze (22)
« Poprzednia  3 / 3 
ChrisVW
21. ChrisVW 15.10.2010 / 20:58
Mała poprawka ;) długość komunikatu na Blipie to 160, a nie 140 znaków (i istnieje możliwość łatwego obejścia tego problemu - np. http://blips.pl czy http://3600.pl)

Nic też nie poradzę na to, że z polskich serwisów, Blip ma najbardziej przyjazny interfejs i wiele, przydatnych funkcji, które może nie są wyrażone w postaci "ikonek", ale za to bardzo ułatwiają życie.

Co do odpowiedzi, łączenie ich z "cytowaniem" całkowicie załatwia problem, który poruszasz - słowem wystarczy odpowiadać kilkając: odpowiedz i cytuj i już jest powiązanie (natomiast dyskusja przez http://blips.pl dodatkowo dodaje unikalny tag dla każdego wątku).

Dla mnie jedynym mankamentem webowego interfeksu Blipa jest brak funkcji tzw. sekretarki - w efekcie wiadomości prywatne skierowane do nas mogą przepaść, jeśli nie używamy zewnętrznego klienta lub nie chce nam się przewijać wielu godzin wstecz.

Natomiast ciekawostką dla mnie jest ten niezwykle popularny Pinger. Dlaczego? Otóż dlatego, że o jego istnieniu dowiedziałem się z Twojego porównania - dziś, co świadczy o tym, że coś mają nie-tak z promocją tej usługi, skoro można kilka lat używać Twittera i Blipa i nie mieć pojęcia, że istnieje Pinger.

Na oko, jego interfejs przypomina mi interfejs Twittera. A to nie jest komplement niestety (Twitter jest b. ubogi w funkcje, tak naprawdę poważnie uboższy od Blipa - jego jedyną zaletą jest globalny zasięg).

Flaker niestety mnie nie pociąga (szczególnie poziom komentarzy, z których większa część to dziecinne "LOL" - mam wrażenie, że średni wiek użytkowników oscyluje w okolicach 13 roku życia - nie twierdzę, że to źle, ale jeśli będę chciał porozmawiać z kimś w tym wieku, to porozmawiam z moim synem).
Piotr
22. Piotr 17.05.2011 / 00:04
jest jeszcze http://miniblog.pl
« Poprzednia  3 / 3 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.