24.04.2008 / ePR / Blogi

Reklama porusza blogosferę

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Dominik Koza
Dodał: Dominik Koza
copywriter
 

Choć Polska to nie Stany Zjednoczone, a blogowanie nad Wisłą jest jeszcze rzadko sposobem na utrzymanie, to coś wyraźnie się zmienia i u nas. Wystarczy zapytać: co największy polski sklep internetowy i największy polski portal rekrutacyjny widzą w blogach?

Trudno byłoby wymienić wszystkie najważniejsze polskie blogi. Ponad rok temu, badając światową blogosferę, podjęła się tego zadania agencja Edelman, ich badanie nosi tytuł: A Corporate Guide to the Global Blogosphere. Dziś już nieaktualne, jeśli chodzi o dane liczbowe, polski wybór blogów był też dość niejasny, ale tendencja została wskazana – blogi stają się również w Polsce obiektem zainteresowania marketerów. Rok później przyszedł czas na podsumowanie, które – mam nadzieję – opublikuję już na dniach. O czym będzie?

Wybrałem kilkoro najpopularniejszych polskich blogerów, to oni opowiedzą Wam, jak wyglądają ich kontakty z agencjami PR-owymi, reklamowymi, interaktywnymi. Dlaczego nie publikują wszystkich nadesłanych im tekstów i jakie widzą możliwości reklamy na blogach. Temat pilny, bo coraz trudniej pomijać blogi i blogerów w kampaniach reklamowych.

Ale to nie wszystko. Trwają prace nad - nazwa robocza - Kodeksem Współpracy z Blogerami. Pracę nad Kodeksem zainicjowała Irena Magierska, prowadząca blog Zjadamy Reklamy, po niefortunnej wpadce jednej z pracowniczek portalu Pracuj.pl, która to nieinformując o byciu marketerem Pracuj.pl, przekazywała informacje o reklamach serwisu. Sprawa została opisana, na co zareagował dyrektor marketingu Pracuj.pl, Maciej Noga, który napisał m.in.:

„chciałem zapewnić Panią, że z tego incydentu wyciągniemy odpowiednie wnioski i z pewnością postaramy się, aby takie sytuacje już nigdy się nie powtórzyły”. Wnioski faktycznie zostały wyciągnięte, firma Pracuj.pl aktualnie wspiera tworzenie Kodeksu.

Z kolei inna firma, Agito.pl, największy polski sklep internetowy, który niedawno przekazywał informację o planach wejścia na giełdę, w marcu poinformował o rozpoczęciu współpracy z Maćkiem Budzichem, autorem blog.mediafun.pl.

2008 zapowiada się więc rokiem reklamy skupiającej się na sprecyzowanych społecznościach. Sytuacja polskiej blogosfery i jej rozwój będzie tego najlepszym przykładem. Czy może być inaczej, skoro niektóre blogi mają oglądalność wyższą niż niejeden serwis?

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: ePR blogi etyka


Komentarze (3)
 1 / 1 
kamil dmowski
1. kamil dmowski 28.04.2008 / 20:15
Popieram inicjatywę Kodeksu, bo widzę w nim wartość edukacyjną dla całego rynku - w efekcie będzie więcej etycznej, kreatywnej, skutecznej komunikacji :) Natomiast stanowczo odradzałbym używania słowa "reklama" w tym kontekście. Może to czepianie się słówek, ale reklama ma formę nieosobową, a tu wprost przeciwnie - celem marketera w kontakcie z blogosferą jest relacja i to bardzo bezpośrednia relacja. To na relacji opiera się komunikacja społecznościowa i to relacja jest wartością, o którą zabiega Agito i Pracuj. Pytanie jak ją wypracować? Kodeks będzie pomocnym narzędziem, ale nie zastąpi przyzwoitego i poważnego traktowania tych, których marki chcą mieć jako sojuszników

ps. Polecam model opracowany przez Maćka Budzicha i Agito.pl: "Zasady współpracy bloga Mediafun ze sponsorem" oraz "10 Principles for Ethical Contact by Marketers" opracowane przez WOMMA.
Dominik Koza
2. Dominik Koza 29.04.2008 / 08:14
Kamilu,
Maciek pracuje z nami nad Kodeksem i jest na bieżąco. To właśnie m.in. z Maćkiem przeprowadziłem wywiad na temat - nie boję się użyć słowa - reklamy na blogach. Mimo wszystko, w tym wspomnianych przez Ciebie relacji, trudno nazywać inaczej niż reklamą np. kampanię banerową na blogach.
kamil dmowski
3. kamil dmowski 08.05.2008 / 00:41
Dominik,

Oczywiście, że reklama na blogach może mieć miejsce i bloger może puścić kampanię bannerową tak samo jak zainstalować adsense lub wysłać mailing... Tak to narzędzia reklamowe, ale takie traktowanie blogerów jest podejściem staromediowym.

Uczulam, żeby ostrożnie mówić o reklamie na blogach bo komunikacja marketingowa poprzez społeczności (także blogosferę) opiera się na angażowaniu i relacji. I to jest istota sprawy. Zaangażowania i relacji kampania bannerowa Ci nie da.

pozdr
k

ps. Polecam:
Michał: http://www.slideshare.net/kamil.dmowski/zmiana-relacji-web20-ecu-114161
Dominik: http://kaznowski.blox.pl/2008/02/Wideo-badanie-blogosfery-raport.html
Zbyszek: http://www.mamwdupiebanery.pl/
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
Wpisy tego samego autora
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.