24.04.2008 / ePR / Blogi

Reklama porusza blogosferę

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Dominik Koza
Dodał: Dominik Koza
copywriter
 

Choć Polska to nie Stany Zjednoczone, a blogowanie nad Wisłą jest jeszcze rzadko sposobem na utrzymanie, to coś wyraźnie się zmienia i u nas. Wystarczy zapytać: co największy polski sklep internetowy i największy polski portal rekrutacyjny widzą w blogach?

Trudno byłoby wymienić wszystkie najważniejsze polskie blogi. Ponad rok temu, badając światową blogosferę, podjęła się tego zadania agencja Edelman, ich badanie nosi tytuł: A Corporate Guide to the Global Blogosphere. Dziś już nieaktualne, jeśli chodzi o dane liczbowe, polski wybór blogów był też dość niejasny, ale tendencja została wskazana – blogi stają się również w Polsce obiektem zainteresowania marketerów. Rok później przyszedł czas na podsumowanie, które – mam nadzieję – opublikuję już na dniach. O czym będzie?

Wybrałem kilkoro najpopularniejszych polskich blogerów, to oni opowiedzą Wam, jak wyglądają ich kontakty z agencjami PR-owymi, reklamowymi, interaktywnymi. Dlaczego nie publikują wszystkich nadesłanych im tekstów i jakie widzą możliwości reklamy na blogach. Temat pilny, bo coraz trudniej pomijać blogi i blogerów w kampaniach reklamowych.

Ale to nie wszystko. Trwają prace nad - nazwa robocza - Kodeksem Współpracy z Blogerami. Pracę nad Kodeksem zainicjowała Irena Magierska, prowadząca blog Zjadamy Reklamy, po niefortunnej wpadce jednej z pracowniczek portalu Pracuj.pl, która to nieinformując o byciu marketerem Pracuj.pl, przekazywała informacje o reklamach serwisu. Sprawa została opisana, na co zareagował dyrektor marketingu Pracuj.pl, Maciej Noga, który napisał m.in.:

„chciałem zapewnić Panią, że z tego incydentu wyciągniemy odpowiednie wnioski i z pewnością postaramy się, aby takie sytuacje już nigdy się nie powtórzyły”. Wnioski faktycznie zostały wyciągnięte, firma Pracuj.pl aktualnie wspiera tworzenie Kodeksu.

Z kolei inna firma, Agito.pl, największy polski sklep internetowy, który niedawno przekazywał informację o planach wejścia na giełdę, w marcu poinformował o rozpoczęciu współpracy z Maćkiem Budzichem, autorem blog.mediafun.pl.

2008 zapowiada się więc rokiem reklamy skupiającej się na sprecyzowanych społecznościach. Sytuacja polskiej blogosfery i jej rozwój będzie tego najlepszym przykładem. Czy może być inaczej, skoro niektóre blogi mają oglądalność wyższą niż niejeden serwis?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: ePR blogi etyka


Komentarze (3)
 1 / 1 
kamil dmowski
1. kamil dmowski 28.04.2008 / 20:15
Popieram inicjatywę Kodeksu, bo widzę w nim wartość edukacyjną dla całego rynku - w efekcie będzie więcej etycznej, kreatywnej, skutecznej komunikacji :) Natomiast stanowczo odradzałbym używania słowa "reklama" w tym kontekście. Może to czepianie się słówek, ale reklama ma formę nieosobową, a tu wprost przeciwnie - celem marketera w kontakcie z blogosferą jest relacja i to bardzo bezpośrednia relacja. To na relacji opiera się komunikacja społecznościowa i to relacja jest wartością, o którą zabiega Agito i Pracuj. Pytanie jak ją wypracować? Kodeks będzie pomocnym narzędziem, ale nie zastąpi przyzwoitego i poważnego traktowania tych, których marki chcą mieć jako sojuszników

ps. Polecam model opracowany przez Maćka Budzicha i Agito.pl: "Zasady współpracy bloga Mediafun ze sponsorem" oraz "10 Principles for Ethical Contact by Marketers" opracowane przez WOMMA.
Dominik Koza
2. Dominik Koza 29.04.2008 / 08:14
Kamilu,
Maciek pracuje z nami nad Kodeksem i jest na bieżąco. To właśnie m.in. z Maćkiem przeprowadziłem wywiad na temat - nie boję się użyć słowa - reklamy na blogach. Mimo wszystko, w tym wspomnianych przez Ciebie relacji, trudno nazywać inaczej niż reklamą np. kampanię banerową na blogach.
kamil dmowski
3. kamil dmowski 08.05.2008 / 00:41
Dominik,

Oczywiście, że reklama na blogach może mieć miejsce i bloger może puścić kampanię bannerową tak samo jak zainstalować adsense lub wysłać mailing... Tak to narzędzia reklamowe, ale takie traktowanie blogerów jest podejściem staromediowym.

Uczulam, żeby ostrożnie mówić o reklamie na blogach bo komunikacja marketingowa poprzez społeczności (także blogosferę) opiera się na angażowaniu i relacji. I to jest istota sprawy. Zaangażowania i relacji kampania bannerowa Ci nie da.

pozdr
k

ps. Polecam:
Michał: http://www.slideshare.net/kamil.dmowski/zmiana-relacji-web20-ecu-114161
Dominik: http://kaznowski.blox.pl/2008/02/Wideo-badanie-blogosfery-raport.html
Zbyszek: http://www.mamwdupiebanery.pl/
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
Wpisy tego samego autora
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.