Social Media a promocja biznesu

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Mariusz Gąsiewski
Account Strategy Coordinator
 
social media marketing / smmPowstanie serwisów społecznościowych takich jak Digg, Del.icio.us czy też w Polsce Wykop.pl, Gwar.pl stworzyło nowy, bardzo prężny i silny kanał komunikacji marketingowej pomiędzy biznesem i jej potencjalnymi klientami. Wykorzystanie  potencjału drzemiącego w serwisach społecznościowych jako nośnika informacji o osiągnięciach i przewagach konkurencyjnych firmy staje się powoli celem coraz większej ilości firm, które starają się wzorem Zachodu wdraża podstawowe elementy strategii Social Media Optimization i Social Media Marketing.

Social Media Optimization versus Social Media Marketing

Social Media Optimization i Social Media Optimization są dwoma nowymi terminami, które w pewien sposób określają marketingowe wykorzystanie trendu Social Media w promocji biznesu. Bardzo często terminy te są mylone lub też używane zamiennie, co prawdopodobnie wynika z pierwotnych nieporozumień w definiowaniu tych pojęć.

Social Media Optimization – pojęcie wprowadzone po raz pierwszy przez Rohit Bhargava z Ogilvy Public Relations z jego 5 Rules of Social Media Optimization (SMO) i oznaczające optymalizację serwisu internetowego firmy pod kątem  wzrostu jego popularności w społecznościach internetowych: serwisach społecznościowych, blogach, grupach dyskusyjnych. Zwiększona popularność serwisu przyczynia się zarówno do zwiększania ilości linków prowadzących do strony, co pozytywnie wpływa na jej pozycje w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek jak również do promocji samej marki.

Social Media Marketing –tworzenie treści i jej promocja w obrębie społeczności, komunikacja marketingowa z społecznościami internetowymi

Social Media Optimization jest więc wstępem do właściwego wykorzystania trendu Social Media do promocji swoich produktów i usług w postaci Social Media Marketing. Social Media Optimization odnosi się do procesów, które zachodzą w obrębie witryny internetowej firmy, podczas gdy Social Media Marketing odnosi się już aktywności wychodzących poza obręb tej witryny internetowej.

Social Media Marketing jest zaś swego rodzaju połączeniem marketingu pull i push – z jednej strony cała aktywność wychodzi z naszej inicjatywy, z drugiej zaś prawdziwy SMM nie powinien od nas wymagać żadnej dodatkowej aktywności poza tą, która całą akcję na początku zainicjowała.

O sile Social Media Marketing może świadczyć post Daniela Tyskiego, który w  Anatomy of a Super Digg opisał jak jeden z klientów za pomocą artykułu napisanego w 10 minut w ciągu 7 dni zdobył 3 000 linków prowadzących do jego strony. Oczywiście zasięg serwisów społecznościowych w Polsce jest dużo mniejszy niż tych istniejących w USA, o czym może świadczyć chociażby olbrzymia dysproporcja pomiędzy ilością głosów potrzebnych do dostania się na stronę główną serwisów Wykop.pl i Digg.com.

Kto może wykorzystywać Social Media Marketing ?

Największą zaletą Social Media Marketing jest właśnie to, że może ją wykorzystywać każdy, nie ma znaczenia, czy jest to korporacja zatrudniająca 1 000 osób, czy tez mała firma lokalna, w której pracuje 1 osoba.

Oglądając pierwszych kilka stron Wykopu, czy Gwaru nie sposób się nie zgodzić z Aaronem Wall, który w dość zabawny sposób przedstawił 10 sposobów na zagwarantowanie sobie miejsca na stronie głównej serwisu Digg. Wykorzystywanie serwisów społecznościowych od promocji biznesu nie jest łatwym zadaniem. Wynika to po części z fakty, że głównym motorem rozwoju serwisów społecznościowych są młodzi ludzie, zainteresowani głównie nowinkami technicznymi, technologiami Open Source, którzy bardzo nieufnie podchodzą do wszelkich form promocji rozwiązań komercyjnych i biznesowych jak również z niewłaściwego podejścia samych firm do tematu promocji swoich usług i produktów w serwisach społecznościowych.

Pospolity spam w postaci dodania do serwisu społecznościowego wykopu w postaci: „Firma X zajmuje się produkcją i sprzedażą eleganckich Y stosowanych w Z” lub też poprzez inne spamerskie metody opisane przez mnie w artykule Social Media - fenomen czy narzędzie dla spamerów? jest wręcz z góry skazany na usunięcie i podejrzliwe traktowanie jakiegokolwiek innego wykopu zgłoszonego przez tę samą osobę.

Tematu Social Media Marketing nie można też oczywiście zawężać do samego dodawania linków do takich witryn jak Wykop.pl czy też Gwar.pl. Dynamika rozwoju polskiej blogosfery, serwisów, koncentrujących się na znajomościach biznesowych takich jak Goldenline.pl, czy też nawet serwisów tzw. dziennikarstwa obywatelskiego stanowią szerokie pole do popisu dla promocji firmy i biznesu.

Jak poprawnie wykorzystywać Social Media Marketing ?

Wartość
Social Media Marketing, podobnie jak linkbaiting, który jest swego rodzaju formą SMM, powinien zaczynać się i kończyć na dostarczaniu konkretnej wartości dla innych ludzi. Wartość tę można oczywiście wielorako definiować.

Może być to :
 • konkretna, wyróżniająca się spośród podobnych na rynku, przydatna  funkcjonalność, która nasza firma oferuje innym,
 • wirus marketingowy, który wprowadza elementy zabawy (wystarczy przypomnieć, jakim hitem była  gra „Moherowe Berety” );
 • ciekawa publikacja, wpisująca się kanon określonej niszy rynkowej; i itp.
Strategia
Social Media Marketing podobnie jak każda działalność marketingowa wymaga przemyślanej strategii, opartej na:
 • ściśle sprecyzowanych oczekiwaniach co do rezultatów działań SMM,
 • właściwym doborze grupy docelowej (profilu użytkownika serwisu społecznościowego, czytelnika określonej grupy blogów i itp.),
 • właściwie i ostrożnie sformułowanym przekazie marketingowym,
 • odpowiednim wyborze kanałów przekazu informacji marketingowej,
 • wizji praktycznego wykorzystania efektów przyniesionych przez SMM.
Uczestnictwo
Firma, która chce promować siebie w obrębie społeczności musi stać się częścią tej społeczności.  Krótki mail z podziękowaniem do użytkowników, którzy docenili nasz pomysł w obrębie serwisu społecznościowego, odpowiedzi na pozytywne i negatywne komentarze użytkowników, wyjaśnienie wątpliwości mogą pomóc nawiązać prawdziwy kontakt z społecznością, uzyskać wiarygodność w jej oczach. SMM nie jest działaniem na tzw: „jeden strzał”.

Dostępność
Promując jakiś pomysł, należy pamiętać o tym, aby dodanie linku do strony, na której ten pomysł jest prezentowany było tak łatwe, jak tylko jest to możliwe. Ułatwianie dostępu może mieć formę prezentacji gotowego linku z informacją typu: ”Jeżeli uznasz, że ta informacja może być przydatna dla innych prześlij tego linka do innych osób lub wklej go na swojej stronie internetowej”. Nie można tutaj zapomnieć również o przyciskach, umożliwiających  dodawania linku z tej strony do głównych serwisów społecznościowych.

Komunikacja
Statyczna, bardzo formalna strona firmowa nie daje możliwości komunikacji z użytkownikami serwisów Social Media. Najprostszym i najłatwiejszym do wdrożenia kanałem takiej komunikacji może być blog firmowy, poprzez którego można nie tylko w dość „luźny” sposób informować o kolejnych usługach firmy, ale również nawiązywać relacje z blogosferą, prezentować wyniki testów towarów i usług i itp.

Innowacyjność
Jak już wspominałem największy udział w witrynach Social Media mają młodzi, innowacyjni ludzie. Oni ciągle poszukują czegoś nowego, czegoś, czego wcześniej jeszcze nie widzieli. Przed rozpoczęciem kampanii wirusowej ukierunkowanej na społeczności internetowe, warto przejrzeć pierwsze strony witryny społecznościowych, aby zastanowić się nad tym, czy są takie rzeczy, poprzez, które mogę pokazać moją firmę  w taki sposób, w jaki jeszcze nikt podobnej firmy wcześniej nie pokazał

Wytrwałość
Przekazywanie wartości społecznościom wymaga długotrwałego budowania więzi i zaufania do firmy i jej pomysłów. Każda forma SMM niesie ze sobą ryzyko, ryzyko zrażenia do siebie społeczności, ryzyko braku wymiernego efektu kampanii. Nawet jeżeli Danielowi Tyskiemu udało się odnieść sukces z opisywaną wcześniej kampanią SMM, to wcześniej miał on wiele kampanii, które zakończyły się fiaskiem. Jedynym sposobem na gwarantowany sukces jest wytrwałość i konsekwencja prowadzonych działań.

Wiarygodność
Przekaz dostarczany społecznościom musi być wiarygodny i naturalne. Wszelkie sposoby budowania swojej pozycji „na skróty”, bez dostarczania konkretnych i wymiernych korzyści społecznościom,  prędzej czy później zostanie zdemaskowana tak jak to było w przypadku firmy Sony.

Temat Social Media Marketing i Social Media Optimization jest dość rozległy, wiec trudno na łamach jednego artykułu przedstawić wszystkie aspekty tego zagadnienia. Trzeba się spodziewać, że w Polsce wzorem Zachodu, SMM będzie stawał się coraz popularniejszy i będzie obejmował swoim zasięgiem coraz większe grono użytkowników. Rosnąca konkurencja na polskim rynku jak również rozwój społeczności internetowych  będą wymuszać coraz bardziej wartościowe,  mniej inwazyjne formy przekazu marketingowego, które nieraz jeszcze udowodnią, że dobry i starannie wykonany pomysł przynosi lepsze rezultaty niż tysiące złotych wydane według starego, utartego schematu.
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Komentarze (13)
« Poprzednia  2 / 2 
Krzysztof Adamus
11. Krzysztof Adamus 04.04.2007 / 09:48
Eryku, doceniam Twoją wiedzę, jednak podejście w stylu "nic nowego się nie dowiedziałem, więc tekst jest do d***" wydaje mi się trochę egoistyczne. Jestem pewien, że dla osób, którym temat SMM jest obcy wpis Mariusza może być interesujący. Innym natomiast może pomóc uporządkować wiedzę, którą już posiadają.

Inna sprawa, że tekst Mariusza jest trochę zbyt długi jak na blogowy wpis. Bardziej nadawałby się do działu Artykuły.

BTW. Cieszy mnie, że tak ostro walczysz (nie tylko zresztą Ty) o wysoki poziom merytoryczny tego serwisu. Przy okazji jednak pojawił się temat grupy docelowej Interaktywnie.com. Na razie w większości serwis czytają pracownicy agencji interaktywnych i innych firm rynku interaktywnego. Marketingowcy stanowią mniejszość, ale czy to dobrze? Osobiści mam ambicje, aby dotrzeć z interaktywnie.com także do nich. Chyba przydała by się taka platforma komunikacyjna branży interaktywnej i marketingowców?
Eryk Orłowski
12. Eryk Orłowski 04.04.2007 / 10:53
Rozumiem intencje Krzychu, ale wówczas to będzie serwis niejako dla nikogo, bo dla branży zbyt płytki, a dla marketerów - czasami zbyt specjalistyczny.

Podkreślam natomiast, że tekst w żadnym razie nie jest do bani. Chylę czoła przed zaangażowaniem Mariusza i jego pomysłami, które opisuje w ostatnim komentarzu. Marzę o tym, żeby wszyscy moi (pardon) potencjalni bądź istniejący klienci mieli równą Mariuszowi wiedzę na temat możliwości wykorzystania mechanizmów Social Media. Chodziło mi raczej o kwestię tego, czy interaktywnie.com jest miejscem na publikacje o charakterze "pupularnonaukowym" ;-)
Krzysztof Gibek
13. Krzysztof Gibek 09.04.2007 / 03:06
Przy okazji tego wątku chciałbym zaznaczyć, że od pewnego czasu w polskim internecie działa serwis www.mojbiznes.pl

Jest to podobnie jak wspomniany tutaj wykop.pl czy gwar.pl klon popularnego digg.com. Różnica polega jednak na tym, że mojbiznes.pl jest serwisem tematycznym, zorientowanym na zagadnienia związane z szeroko pojętym biznesem, jak również edukacją, prawem, inwestycjami czy nowymi technologiami.

Zapraszam serdecznie :)
« Poprzednia  2 / 2 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.