9.03.2007 / Usability

Czy menu z prawej strony to zamach na usability?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 
U wielu osób dominuje przekonanie, iż menu powinno znajdować się zawsze z lewej strony serwisu internetowego. Ostatnio znalazłem interesujące badanie obalające tą tezę. Warto się z nim zapoznać.

Obecnie jestem zaangażowany w projekt serwisu internetowego dla marki Blend-a-Med. Zależało mi na tym, aby nie tworzyć kolejnego typowego serwisu produktowego, dlatego już na poziomie przygotowania makiet i projektowania designu dość mocno inspirowaliśmy się trendem Web 2.0. Jedną z konsekwencji takiego podejścia było umieszczenie menu z prawej strony - podobnie jak ma to miejsce w większości blogów.

Klient nie był przekonany do naszej propozycji i poprosił o przedstawienie badań potwierdzających słuszność decyzji o umieszczenia menu z prawej strony. Na szczęście pracownicy agencji Razorfish Germany przeprowadzili takie badania.

Dowiedli oni, że nie ma znaczącej różnicy po której stronie znajduje się menu. Co więcej, okazało się, że menu umieszczone z prawej strony jest wygodniejsze dla osób które nie korzystają z rolki do przewijania strony, gdyż znajduje się bliżej paska scroll-owania.

Metodologia badania

Do badania zaproszono 64 respondentów (44 mężczyzn i 20 kobiet), których podzielono na 2 grupy. Obu grupom przedstawiono 2 wersje tej samej strony Audi. Pierwsza wersja posiadała menu z lewej (L), natomiast wersja druga z prawej strony (P).

jaki wpływ na użyteczność ma menu z lewej strony...

...a jaki menu z prawej strony

Każda z grup otrzymała takie same zadania do wykonania:
 1. Wyślij e-mail do firmy.
 2. Znajdź adres dilera Audi w Hamburgu.
 3. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat Audi A4 Avant.
 4. Znajdź informacje na temat tego, jak sfinansować zakup samochodu.
 5. Znajdź informacje na temat tego, jak zakupić system GPS dla Twojego auta.
Czas realizacji wszystkich zadań był dokładnie mierzony. Zadanie, które nie zostało zrealizowane w ciągu 3 minut było przerywane i uznawane za niewykonane.

Wyniki badania

Średni czas realizacji wszystkich zadań
Okazało się, że nie ma znaczących różnic między menu umieszczonym z lewej i z prawej strony. Średni czas realizacji zadania oraz odchylenie standardowe przedstawia poniższa tabela.Średni czas realizacji zadania był o 3,7 sekundy dłuższy w przypadku menu umieszczonego z prawej strony.

Indywidualny czas realizacji zadań
Porównując czas realizacji poszczególnych zadań mamy możliwość zbadania szybkości „uczenia się” sposobu nawigowania po obu wersjach strony.

Obserwując poniższy wykres zauważamy, że w obu wersjach serwisu szybkość realizacji kolejnych zadań rośnie w podobnym tempie. Nie ma więc znaczących różnic w szybkości poznawania systemu nawigacji.


Źródło: Razorfish Germany - A Comparison Between Left- and Right-justified Site Navigation Menus

Natomiast dwa pierwsze zadania są realizowane zdecydowanie dłużej przez grupę z menu po prawej stronie (P). Późniejsza analiza zachowań respondentów (ich opinie, ruch myszą, nachylanie się w stronę monitora, ruchy głowy) sugeruje, że grupa P w pierwszych zadaniach spędzała więcej czasu na czytanie i skanowanie głównego contentu strony niż grupa z menu po lewej stronie (L). Ostatecznie łączny czas spędzony na zapoznawaniu się z głównym contentem strony był dłuższy w przypadku grupy P.

Wyjaśnienie takiego zachowania przynoszą nam inne badania wykorzystujących eye tracking. Dowodzą one, że serwisy internetowe przeglądane są zazwyczaj od lewej do prawej strony. W efekcie przeniesienia menu z lewej na prawą stronę spowodowało zmianę schematu zachowania z "wpierw nawigacja-następnei content" na "wpierw content-następnie nawigacja".

Podsumowując: grupa P nie czuła się zagubiona, czy zdezorientowana. Raczej była początkowo zajęta czytaniem i skanowaniem głównego contentu strony.

Debriefing

Podczas wywiadu z respondentami z grupy P (menu z prawej strony) 22% spośród nich (7 z 32) stwierdziło, że podoba im się umieszczenie menu z prawej strony, natomiast 6% (2 z 32) stwierdziło, że nie są zadowoleni z umiejscowienia menu. Pozostali respondenci (72%) deklarują, że nie ma dla nich znaczenia po której stronie znajduje się menu.

Być może dysponujecie innymi badaniami na temat położenia menu? Jakie są wasze przyzwyczajenia w tej kwestii? Czy ktoś jeszcze uważa, że menu z prawej strony to zamach na usability?
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Komentarze (19)
« Poprzednia  2 / 2 
Bartosz Rychlicki
11. Bartosz Rychlicki 12.03.2007 / 00:05
Moim zdaniem, jeżeli wygląda dobrze na projekcie to można sobie pozwolić na taką "nonszalancje", ale na pewno nie powinno się z tego robić nowego standardu.

Powinniśmy się trzymać jakiś ustalonych reguł, a nie tworzyć na styl "hmmm... a może by tak tym razem dać menu w drugiej strony? A co mi!"
Mikoj
12. Mikoj 12.03.2007 / 16:11
A to wina Windows'a i lunux'a bo bo wszystkie ikonki są ustawione od góry lewej strony :) i bardziej patrzy się na tą cześć ekranu niż na prawą :). Po prostu ludzie się przyzwyczaili.
Robert Drózd
13. Robert Drózd 15.03.2007 / 14:49
Akurat Nielsen nie jest przeciwnikiem menu po prawej - 8 lat temu pisał nawet, że teoretycznie prawe jest lepsze, jednak przyzwyczajenie użytkowników do lewego każe być ostrożnym. Osobiście nie sądzę, by którekolwiek było "lepsze", wszystko zależy od danego rozwiązania.

Przytoczone badanie może być o tyle niewiarygodne, że dotyczy strony dość dziwnie zbudowanej - z dwoma poziomami menu i contentem to przesuniętym mocno w prawo, to w lewo.
Marcin
14. Marcin 16.03.2007 / 10:05
to zdecydowanie czcze rozwazania. Menu dobrze wyglada i najprawdopodobniej dobrze dziala zarowno po lewej, jak i po prawej stronie, jesli tylko jest odpowiednio widoczne
Tyhagara
15. Tyhagara 22.03.2007 / 20:41
Menu z lewej występuje częściej niż menu z prawej. Część użytkowników będzie się kierowała tym przyzwyczajeniem i uznają prawą nawigację, za gorzej usytuowaną, lub nietypową.

Przy wyborze miejsca pod nawigację trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, dlatego nie jest to wybór łatwy. Typem stron gdzie prawe menu jest bardziej pożądane niż lewe, są blogi. Świadczy o tym kilka czynników:

Jak już ktoś zauważył, czytamy od lewej do prawej. Co się z tym wiąże (i potwierdzają to badania) w pierwszej kolejności kierujemy wzrok na górną i lewą część ekranu. W przypadku bloga, najważniejsza jest treść, na dodatek ta z najmłodszą datą. Dlatego korzystne jest umieścić treść w miejscu gdzie instynktownie kierujemy wzrok. Menu bloga to głównie linki do starszych wpisów, oraz inne mniej istotne informacje, do których stosunkowo rzadko się kierujemy.

Zaleta takiego układu nawigacji na blogu, będzie także możliwość komfortowego czytania treści, w przypadku zmniejszenia okna przeglądarki, aż do momentu pojawienia się poziomego paska przewijania, który 'utnie' nawigację.

W przypadku stron typu blog jest to dość oczywista prawda i często stosowana w praktyce. W przypadku stron o bardziej skomplikowanym układzie, typu sklep, portal, sprawa się komplikuje i należy to rozpatrywać indywidualnie, dla każdego przypadku.
Mateusz
16. Mateusz 29.03.2007 / 01:29
jeszcze kwestia tego, jakie masz przezwyczajenia związane z serwisem. I to nie koniecznie z tym konkretnym, ale z typem serwisów, które utożsamiasz z danym przykładowym. Czyli np. jeśli przezwyczaiłem się, że na portalach newsy są po prawej, to tam ich szukam, nawet gdy wchodzę na jakąś stronę po raz pierwszy. Ale już w serwisach z kategoriami (np. Allegro) szukam menu po lewej.
Słyszałem tezę, że w większości faceci ulegają swoim przezwyczajeniom, i jeśli coś się zmieni - wówczas się gubią.

Swoją drogą, ciekawe i wartościowe badania o których piszesz.
Maciej_Gps24
17. Maciej_Gps24 01.10.2007 / 23:15
Wydaje mi sie, ze Mateusz ma racje i na przykladzie Militaria.pl moge osobiscie powiedziec, ze sie wkrzulem jak zmienili mi menu na lewo... bo niema nic gorszego niz zmiana przyzwyczajen w obrebie danego uzywalnego serwisu.
graf
18. graf 23.02.2009 / 20:19
projektowania designu ?! dzizas
Prox
19. Prox 13.02.2010 / 09:49
Badania bardzo ciekawe. Niemniej jednak sądziłem, że będą większe odchylenia. Ja dla mnie menu s prawej strony byłoby niewygodnie, ponieważ tak jak wyżej pisano najpierw nawigacja później content. Miałbym problem z odwrotnym zestawieniem i czułbym się poirytowany :)
« Poprzednia  2 / 2 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.