Ile kosztuje praca agencji interaktywnej?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 
Raport o stawkach godzinowych branży marketingu bezpośredniegoStowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego (SMB) i firma doradcza Deloitte wydały kilka dni temu "Raport o stawkach godzinowych branży marketingu bezpośredniego".
Mówi Piotr Pokrzywa, Dyrektor Generalny SMB:
Agencje marketingu zintegrowanego i interaktywnego są obecnie jednymi z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się podmiotów w branży marketingowej. A jako rozwijająca się branża powinniśmy dążyć do wyrównania się standardów organizacji współpracy pomiędzy klientami a agencjami. Wierzę, że wydany przez nas właśnie raport jest kolejnym krokiem w tym kierunku.

To opracowanie ma przede wszystkim służyć naszym klientom – w znaczący sposób pomóc im w ocenie ofert, składanych w trakcie procesów przetargowych. Wydaje nam się, że będzie jednak także pomocny agencjom w wyjaśnieniu struktury swoich kosztów i marż. Słowem, rzetelna odpowiedź na pytanie „Dlaczego to tyle kosztuje?”.
Wybrane średnie stawki godzinowe w zależności od zajmowanego stanowiska:
 • Senior Account Manager: 228
 • Account Manager: 191
 • Project Manager: 182
 • Creative Director: 328
 • Senior Art Director: 243
 • Art Director: 199
 • Junior Art Director: 153
 • Copywriter: 176
 • Senior Interaction Designer: 163
 • Interaction Designer: 144
 • Junior Interaction Designer: 105
 • Flash Programmer: 144
 • Senior Programmer: 198
 • Programmer: 161
 • Junior Programmer: 131
Obszerny raport z zaleceniami jak wyliczać wynagrodzenie agencji możesz pobrać stąd [1MB pdf]. Na prośbę Piotra Pokrzywy usunąłem plik z raportem.

Jak należy obliczać stawki godzinowe?

Autorzy raportu sugerują następujący sposób:

Podstawą do obliczenia stawki godzinowej jest roczna pensja (direct salary) osoby na danym stanowisku, powiększona o koszty podatkowo-ubezpieczeniowe i premie. Kwota ta jest dzielona przez roczną liczbę przepracowanych godzin. Jako standard światowy przyjmuje się 1 600 godzin. Oczywiście sama płaca to nie wszystkie koszty, które generuje każdy pracownik. Każda Agencja do stawki wynagrodzenia dolicza tzw. overhead, czyli pozapłacowe koszty związane z obsługą zlecenia, część kosztów wynagrodzeń tzw. indirect salaries oraz koszty administracyjne (czynsze, leasingi, szkolenia, amortyzacje, koszty księgowe i audytorskie, delegacje, opłaty sieciowe, ubezpieczenia, reprezentacja, reklama, internet, telefony, art. biurowe, wyposażenie, opłaty bankowe etc.). Overheady kształtują się na poziomie od 100 do 150% kosztów wynagrodzeń. Ich wielkość zależy od kosztów prowadzenia Agencji, ewentualnych opłat wnoszonych do międzynarodowej centrali etc. Można przyjąć zasadę, że im większa Agencja tym wyższy ma poziom overheadów. Z drugiej strony większy podmiot (niejako w zamian za owe wyższe koszty) może oferować serwisy nieosiągalne dla małej struktury. Chodzi tu na przykład o czerpanie z międzynarodowych baz wiedzy, lepszy serwis prawny czy też księgowy.

 Suma tych dwóch pozycji to ciągle jedynie pokrycie kosztów Agencji. Każdy podmiot rynkowy musi generować zysk. Dlatego, aby uzyskać ostateczną wartość stawki godzinowej należy do niej dodać procent marży zysku.

Raport nie jest do końca miarodajny, gdyż powstał na podstawie ankiet nadesłanych przez zaledwie 19 agencji zrzeszonych w SMB. Działka stricte interactive w Stowarzyszeniu reprezentowana jest przez 3 agencje: Adv.pl, MRM oraz OS3, niemniej jednak zawsze jest to jakieś odniesienie.
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Komentarze (8)
 1 / 1 
Bartosz Bałaziński
1. Bartosz Bałaziński 19.06.2007 / 23:00
Teraz wszystko jasne ;-) no prawie. Przydałoby się jeszcze stanowisko konsultanta czy innego człowieka, który wymyśli koncepcję rozwiązania dla klienta. Mówię tu szczególnie o rozwiązaniach bardziej technicznych niż marketingowych. Bo na liście nie widzę nikogo, kto by miał się zająć rozwiązywaniem biznesowych problemów przy pomocy informatyki.

No i pytanie czy stawki uwzględniają zarządzanie projektem, bo jeśli nie, to trzeba doliczyć sutą stawkę menadżera projektu.
Marcin Michalski
2. Marcin Michalski 20.06.2007 / 02:02
Moim zdaniem chyba jeden z ważniejszych raportów w tej branży. Ciekaw jestem ile innych agencji ma wdrożony w życie ten model rozliczania oraz ile klientów akceptuje taki model rozliczania, a jeżeli tego nie akceptują to ten raport jest przede wszystkim dla nich. Jak autor wspomniał jest mała reprezentacja agencji stricte interaktywnych, ale nie chodzi o wynagrodzenia poszczególnych stanowisk. Niektórych wydają mi się kosmiczne wysokie - np AM a drugich z kolei zadziwiająco niskie - Flash Programmer (dobrze wiemy, że takich osób na rynku już praktycznie nie ma, albo kosztują bardzo dużo), ale najważniejsze są przedstawione jasne standardy. Nie wiem ile agencji stosuje stawkę "płaską" godzinową, ale ja się spotkałem np z tym, że praca Accounta w ogóle nie była liczona do projektu. Inna sprawa z tymi overheadami - to jest też kwestia dyskusyjna. Ilu z Was stosuje stałe Fee ? Moim zdaniem istnieje pewna obawa, że klient płacąc fee poprostu ma wrażenie, że pracownicy (grafik/programista/account) jest na każde zawołanie...

Swoją drogą - raport kosztuje 200zł + VAT, więc jak on znalazł się na interaktywnie.com ?
krzepa
3. krzepa 20.06.2007 / 08:55
Wygląda na to, że w branży interaktywnej pracują sami art directorzy i interaction designerzy. Jakoś brakuje mi tych zwykłych koni pociągowych czyli graphics designerów :>
A jeśli podciągamy wszystko do interaction to powinien być też Interaction Director, jakąś spójność trzeba zachować :>
Co do flash programmera to dużo popularniejsze jest określenie flash developer i myślę, że dla tego co się przeważnie robi w agencjach w naszym kraju odpowiedniejsze. Jeśli już programmer to dlaczego nie wrzucić go do worka z innymi programmerami?
Krzysztof Adamus
4. Krzysztof Adamus 20.06.2007 / 09:58
Bartosz:
No i pytanie czy stawki uwzględniają zarządzanie projektem, bo jeśli nie, to trzeba doliczyć sutą stawkę menadżera projektu.
Oczywiście, że nie zawierają. Stawka project managera podana jest indywidualnie (182 pln).

Marcin:
Ilu z Was stosuje stałe Fee ? Moim zdaniem istnieje pewna obawa, że klient płacąc fee poprostu ma wrażenie, że pracownicy (grafik/programista/account) jest na każde zawołanie...
Stosując flat fee warto określić zakres prac lub ilość godzin pracy wchodzących w skład opłaconego pakietu. W ten sposób można uniknąć opisywanej przez Ciebie sytuacji.
Swoją drogą - raport kosztuje 200zł + VAT, więc jak on znalazł się na interaktywnie.com ?
Podejrzewam, że raport ten kosztuje 200 zł w wersji drukowanej. Ja osobiście ściągnąłem go ze strony "Marketing przy Kawie".

Krzepa
Pełna zgoda z tym co piszesz. Myślę, że wszystkie te niedomówienia wynikają właśnie z marginalnego potraktowania agencji interaktywnych. Pamiętaj, że raport powstał w głównej mierze na bazie ankiet nadesłanych przez agencje BTL.
Jarek
5. Jarek 20.06.2007 / 12:39
Radek, jest tak jak pisze Krzysiek. Ciezko przelozyc to na obszar agencji int, acz nie jest to niemozliwe. a poza tym to jak zwykle sie czepiasz:)
Bartosz Bałaziński
6. Bartosz Bałaziński 20.06.2007 / 22:00
Oczywiście, że nie zawierają. Stawka project managera podana jest indywidualnie (182 pln).


Mae culpa! Stoi jak byk przecież ;-)
Maciej Lipiec
7. Maciej Lipiec 21.06.2007 / 23:25
A kto to w ogóle jest ten Interaction Designer? Animator flashowy w odróżnieniu od programisty action script czy co? W mojej byłem firmie (MRM) tak nazywano flash developerów. A w szerokim świecie Interaction Designer to przecież człowiek od user experience zajmujący się projektowaniem interakcji z systemem i interfejsami - jedna z najważniejszych organizacji dla projektantów UX to Interaction Design Association (http://beta.ixda.org).
Arek (teraz klient agencji interaktywnych, w poprzednim wcieleni
8. Arek (teraz klient agencji interaktywnych, w poprzednim wcieleni 05.07.2007 / 11:58
Klienta nie interesuje ile kosztuje Wasza godzina i ile godzin spędzonych było nad projektem/realizacją. Klienta interesuje rzetelna wycena i umiejętność uzasadnienia dlaczego to musi tyle kosztować - i po to Wam potrzebne te wszystkie roboczo-godziny/manday'e i inne jednostki miary.
To Wy musicie umieć rozliczyć własnych pracowników i im zapłacić. I to jak się nazywa dane stanowisko to Wasz problem. Oczywiście możecie przyjąć pewnien standard dla całej branży - ale poza notariuszami/adwokatami, to chyba nigdzie indziej niestety nie działa :-(
Klient umawia się z Wami na działanie (no chyba, że to jest Klient, który sam nie wie czego chce) a Wy robicie ofertę.
I dobra wiadomość dla Was - problem wycen dotyczy też innych branż :-)
Niestety w naszym kraju nie mamy skłonności do płacenia za coś czego nie widać - czyli pracę wszystkich tych, których nie widzimy. A żeby mieć już całkiem czyste sumienie to coś do rozważenia: dlaczego płacąc za glazurę po 200 Pln i więcej za m2 nie macie takich problemów z akceptacją tego, jak wtedy gdy przyjdzie Wam zapłacić za pracę gościa, którą ją "zainstaluje" ? Bo co? Bo chce połowę tego co zapłaciliście za towar? No normalnie ździerca :-)))
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.