12.01.2009 / Komentarze

Posumowanie tygodnia 5-11.01.2009

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Piotr Fiećko
Dodał: Piotr Fiećko
Analyst
 

Korzystając z okazji, że rozpoczęliśmy swoją przygodę z mikroblogowaniem prezentujemy zbiór linków do najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia.

Kryzys dominującym tematem

Drugi tydzień roku 2009 upłynął pod znakiem kryzysu: zwolnień w dużych firmach reklamowych oraz "śmierci prasy drukowanej". Zachodnie źródła doniosły o zwolnieniach w szeregach takich gigantów jak WPP Group i Ogilvy. O zwolnieniach pomyślała również firma Lenovo oraz Dell, który zapowiedział (w końcu) przeniesienie swojej fabryki z irlandzkiego Limerick do Polski. Guardian doniósł o samobójstwie niemieckiego multimilionera, a Wall Street Journal, podcinając niejako gałąź na której siedzi, zaprezentował serial o jakże wymownym tytule: "The end of Wall Street".

Prasa w nowych czasach

Nad upadkiem prasy rozpisało się wiele serwisów. Francuzi, by podreperować stan swoich dzienników i tygodników z prawdziwie rewolucyjną pompą zaprezentowali tzw. "Zieloną Księgę", natomiast dziennikarze amerykańscy postanowili działać, co skrupulatnie opisał serwis Publishing 2.0. "Networked link journalism" - czyli "dziennikarstwo linkowe" ma wg autora tekstu uratować chwiejące się u podstaw lokalne dzienniki amerykańskie. Zjawisko to polega współpracy dziennikarzy z różnych redakcji i współdzieleniu jej wyników w postaci zbioru linków do rozmaitych publikacji na temat tego samego wydarzenia. Zestawienie takie trafia następnie na strony zainteresowanych redakcji. Na pierwszy rzut oka w zabiegu tym nie widać nic innowacyjnego. Tego typu praca redakcyjna jest dość popularna wśród blogerów. Warto uświadomić sobie jednak, że adaptują ją podmioty o zgoła innej od blogerów naturze. Redakcje powoli dostosowują się do nowych realiów - akceptując współdzielenie produkowanych przez siebie materiałów nie tylko w wydaniach online, ale również w tych drukowanych.

Co przyniesie przyszłość?

Mimo całego branżowego czarnowidztwa, tydzień ten nie mógł nie obfitować w całe mrowie wizji przyszłości i prognoz na rozpoczęty właśnie rok. Większość z nich pokrywała się co prawda ze sobą, lecz wśród całego rozgardiaszu moją uwagę skupiło kilka solidnych porcji wiedzy z bloga Adaptive Path związanych m. in. z istotnymi trendami w zakresie mobile user experience, oraz artykuł poświęcony zgrzytom na linii klient-agencja agencja-klient (nie związany już bezpośrednio z kryzysem) z tego samego bloga.

 

Konferencja CES

Nie można również zapomnieć o konferencji CES (Consumer Electronic Showcase), która odbyła się w minionym tygodniu w Las Vegas, i podczas której zaprezentowano kilka dość ciekawych wynalazków. Firma Palm chcąc widocznie pokazać, że mimo braku widocznych oznak życia nie umarła, postanowiła zaprezentować swój najnowszy smartfon Palm Pre z dedykowanym systemem operacyjnym, który w założeniu ma konkurować z iPhone'm i aparatami pracującymi na Androidzie, co w praktyce sprowadzi się najprawdopodobniej do konkurencji z telefonami Blackberry. Microsoft, którego prezentacje na otwarcie targów przeszły już do tradycji również nie dał o sobie zapomnieć. W tym roku imprezę po raz pierwszy otworzył jednak nie Bill Gates, a Steve Ballmer prezentując szereg sztandarowych produktów firmy z Redmond, które ta planuje rozwijać w ciągu najbliższych lat.

 

To tyle w tym tygodniu. Zapraszamy do śledzenia naszego mikrobloga na Blipie lub Flakerze. Oraz do dodania naszego mikroblogowego kanału RSS do czytnika.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: ces, kryzys, podsumowanie, prasa


Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.