Nasza Klasa - siła rzeczywistych przyjaźni

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Nowicki Zbigniew
Managing Director
 

W ramach NK mamy do czynienia z dużą społecznością, w ramach której wszystkich łączy ustawowa lub dobrowolna, ale edukacja. Założone profile na NK nie zawsze oznaczają jednak rzeczywistych użytkowników/uczniaków, często są to wirtualne twory typu Jizi z Bazin, lub Darth Vader. Stąd należy z dużym wyczuciem i rezerwą podchodzić do publikowanych statystyk. Ale ja nie o tym chcę mówić.

Na NK wchodzą ludzie, którzy nigdy dotąd nie korzystali z Internetu, można rzec, że NK prócz odświeżania kontaktów ze szkoły, posiada również swego rodzaju misję edukacyjną odnośnie krzewienia Internetu, i czyni to chyba lepiej niż TVP ;] Przykładem może być moja kochana Mama, która nigdy dotąd nie wyrażała ochoty na choćby minutę surfowania. Ostatnio zapytała mnie jednak czy mogę jej pokazać NK i założyć profil, bo jej koleżanki z LO tam już są i umieściły jakieś zdjęcia. Zbaraniałem!!!

Tak więc dzięki NK znikają bariery, choćby wspomniane umieszczanie zdjęć, to kolejny krok na przód we wspieraniu przyjazności Internetu, szczególnie między osobami, które do tej pory posiadały wyłącznie albumy w „twardej oprawie”. Stąd już tylko krok do rozwiązań bardziej zaawansowanych, np. Picasa. Może zatem NK powinna oferować funkcjonalności pozwalające bardziej zrozumieć Internet jako taki? Posiadać mechanizmy, które w prosty sposób powiedzą: co, jak i dlaczego?

NK to portal mniej dla obecnych uczniów, którzy są w trakcie, po zakończeniu wspólnej edukacji, lub na jej kolejnym etapie, a których relacje są nadal świeże i bliskie. To miejsce dla dojrzałych, którzy nie mieszkają już na wspólnym osiedlu, czy w tym samym mieście, ale chcą cofnąć się kilkanaście lat wstecz i odświeżyć stare sympatie. Dla przykładu NK to punkt kontaktu z starymi znajomymi dla tysięcy reprezentantów Polonii, którzy w latach 78 – 84 wyjechali z Kraju z paszportem w jedną stronę. Dla osób, które rozstały się kilkanaście lub więcej lat temu i rozjechały w różnych kierunkach. NK to bardziej wyzwalacz emocji, niż społecznościowy serwis budowania siatki połączeń typu Grono. NK wciąga z powodu odnowienia przyjaźni, które wcześniej miały czysto międzyludzki wymiar, na który można było liczyć bez wahania – iść na wagary, ściągnąć na klasówce, pójść na piwo, czy zagrać w piłkę. Motorem NK nie jest z pewnością rodzaj nałogowego posiadania setek wirtualnych przyjaciół i wyścig, kto ma ich więcej. Jest to jednak szansa dla wielu niewyróżniających się, którzy mają szansę w końcu zaistnieć, być zakładającym klasę, moderatorem forum lub wodzirejem spotkania.

NK napędza koniunkturę :] Ludzie szybko zrozumieli, iż wirtualne odświeżenie znajomości, to tylko początek i zaczęli wychodzić z domu, rezerwować lokale, spożywać, podróżować, dokumentować i komentować. I z drugiej strony popyt podchwycili natychmiast dostawcy usług, reklamujący organizowanie spotkań z NK, puby, kwatery, zdjęcia. Kilka przykładów z życia wziętych:

  • kiedy spotkałem się z moja klasą z podstawówki, obok w losowo wybranym lokalu trwało również spotkanie innej klasy,
  • jeden z moich nauczycieli mieszkający obecnie za granicą przyleciał specjalnie na umówione spotkanie,
  • największy aquapark w Polsce ma już szereg rezerwacji w przód na zamknięte imprezy grup z NK, itd.

A dla marketerów NK oznacza obszerny potencjał otwarty na pomysły do zagospodarowania, integralnie lub obok. Aż prosi się, żeby wzorem wirtualnych profili, powstał sponsorowany wirtualny uniwersytet, gdzie eksternistycznie uczęszczają słuchacze z dowolnego miejsca w Polsce i za granicą. Być może w nawiązaniu do jakiegoś ważnego wydarzenia narodowego [np. ME 2008] zdjęcia w profilach na naszej klasie powinny ulec zmianie, tak żeby zamanifestować poparcie lub sprzeciw, itd., itp… Przyjemne ciarki przechodzą po plecach, jak pomyślę jakim narzędziem może stać się NK połączona z innymi serwisami społecznościowymi. Wystarczy tylko otworzyć się na dostępne możliwości i krzewić wiedzę na temat Internetu wśród  kolejnych uczniów z NK, zyskując tym samym wyedukowanych i lojalnych użytkowników sieci.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: kontakty, nasza klasa, przyjaciele, społeczność


Komentarze (24)
« Poprzednia  3 / 3 
Adam Jankowski
21. Adam Jankowski 20.02.2008 / 15:50
Dawid, od kilku miesięcy niemal nałogowo pochłaniam ten serwis. Czytam nowe posty, sam zamieszczam ich na potęgę. We mnie serwis również wywołał naprawdę silne emocje.

Zaczynam jednak dostrzegać pewną różnicę w kwestii aktywności kolegów, koleżanek, i innych userów. Różnica polega na wygaszaniu tych emocji, które bazują głównie na wspomnieniach i nostalgii. Przejawia się to tym, że ludzie coraz rzadziej piszą. Rzadziej też czytają posty innych - ileż można o wspomnieniach, na dodatek po ew. spotkaniu tematy z przeszłości bardziej wygasają. Zaczyna brakować bodźców.

Życzę temu portalowi jak najlepiej, ale... brak pomysłu na zagospodarowanie tej luki po wyczerpaniu nostalgicznych emocji, skłania mnie do nie zbyt optymistycznego myślenia.
mn
22. mn 24.02.2008 / 19:36
nie tak, dawno jak wczoraj miałem okazje wysłuchać prezentacji twórców NK, i co?... widać, że nie mają pomysłów co z tym dalej zrobić, mają się pojawiać opcje typu wyślij komuś kwiatka i zapłać za to 1 zł i tyle. Na okrągło powtarzają, że NK jest po to aby ułatwić podtrzymywania znajomości, a mi się wydaje, że z kim ja chciałem znajomość odświeżyć i podtrzymać to mam już jego numer GG, adres emial, i NK do niczego mi już nie jest potrzebna.
mart28
23. mart28 05.03.2008 / 14:54
Hejka! Właśnie znalazłam coś, czego jeszcze nie było : http://nasza-sexklasa.pl. Ta stronka działa dopiero od tygodnia - ale już całkiem sporo się tam dzieje- i przede wszystkim jest za darmo. Bardzo fajna, spróbój !
manek
24. manek 09.10.2008 / 14:08
Najbardziej mnie zdenerwowało ze NK była darmową stroną a teraz za nie które rzeczy trzeba płacić...Dlaczego??pozdrawiam
« Poprzednia  3 / 3 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.