28.07.2008 / Raporty i badania / Usability

Kwestionariusze online - porady zebrane, część 1

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Nowicki Zbigniew
Managing Director
 
Niezależnie od powodu lub celu badań, warto stosować kilka zebranych poniżej zasad. Badania mogą odnosić się do kwestii związanych z poprawą działania strony, rozwojem, wprowadzaną akcją marketingową lub zwyczajnie z chęcią poznania bardziej szczegółowych preferencji konsumentów. Istnieją trzy główne poziomy do każdego projektu badania. Stopniując od ogólnych do szczegółowych są to:
 • Zawartość badania
 • Składnia poszczególnych pytań
 • Skala odpowiedzi i podsumowania
Większość z poniższych zaleceń ma zastosowanie również w kwestii konstruowania i ergonomii formularzy online, które składają się często z wielu pytań koniecznych do odpowiedzi, w formie opcji wyboru lub wpisu.

Projektowanie kształtu i treści badania

 1. Zacznij projektować mając na uwadze ostateczny cel badania. Podstawą projektowania kwestionariusza jest ostateczny cel, któremu mają służyć odpowiedzi na pytania i sposób, w jaki będą analizowane dane z badania.
 2. Pozwalaj, aby pytania nieobowiązkowe pozostawały nieobowiązkowe. Innymi słowy parafrazując hasło użyteczności: “If it's not needed, it's not needed” Konsumenci nie zawsze są chętni do dzielenia się kompletem informacji o sobie, nawet jeśli mają gwarancję bezpieczeństwa przesyłania, obróbki i przechowywania danych. Dlatego zaleca się rozróżnienie pytań na obowiązkowe i dobrowolne.
 3. Projektuj ścieżkę logiki pytań. Większość narzędzi dla badań internetowych obejmuje funkcję "pomiń", więc jeśli ankietowany deklaruje swój status jako „bezrobotny”, można pominąć wyświetlanie pytań dotyczące demografii zawodowej.
 4. Pytania natury demograficznej pozostawiaj zawsze na koniec. Respondenci okazują dobrą wolę zaczynając wypełnianie kwestionariusza online. Ich największe zaangażowanie przypada na początek badania, gdzie warto pytać o najbardziej interesujące kwestie, zostawiając nudne tematy demograficzne, typu płeć, wiek, wykształcenie na sam koniec.
 5. Pozwól użytkownikom wyrazić siebie w ostatnim kroku badania. Wielu z konsumentów wypełniających ankietę, robi to z wyraźnego powodu, który nie zawsze zostaje odzwierciedlony podczas zadawanych pytań. Dlatego warto pozostawić pole do zaprezentowania komentarzy, zaleceń lub sugestii użytkowników.
 6. Modeluj możliwie najkrótszy format ankiety. Silna jest pokusa, aby przy pomocy pojedynczego kwestionariusza dowiedzieć się wszystkiego. Niestety równie silna niechęć konsumentów do wypełniania materiałów zajmujących więcej niż 3 minuty.
 7. Komunikuj swoje potrzeby i szacowane zaangażowanie po stronie użytkowników. Tak jak warto informować ile procent aplikacji flash pozostało jeszcze do załadowania, tak również zaleca się prezentowanie informacji ile czasu zajmie wypełnienie kwestionariusza oraz na jakim etapie ukończenia znajduje się użytkownik. Chęć i zrozumienie dla Twoich potrzeb rośnie jeśli, w miarę możliwości publicznie określony zostanie cel badania oraz terminy jego przeprowadzenia.
 8. Stosuj nagrody. W przypadku konieczności przedstawienia długiej listy pytań zachęcaj użytkowników do ukończenia ankiety poprzez oferowanie nagrody, losowanej wśród respondentów po zakończeniu okresu badania. „Gadżet” ma wpływ na słabszą jakość danych, ale za to pozwala na dużo większy ich zakres.
 9. Zaplanuj i zrealizuj cykl komunikacji. Jeśli badanie jest wspierane komunikacją email, to warto stosować minimum 3 krokową metodę podejścia: poinformowanie > przypomnienie > ostatni dzwonek [Intro > Reminder > Last Call].
 10. 4P – Plan >Proofread > Pilot > Publicate.
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: ankiety, formularze, kwestionariusze


Komentarze (7)
 1 / 1 
Marcin Piwowarczyk
1. Marcin Piwowarczyk 28.07.2008 / 16:11
Ad. 6.:
Modeluj możliwie najkrótszy format ankiety. Silna jest pokusa, aby przy pomocy pojedynczego kwestionariusza dowiedzieć się wszystkiego. Niestety równie silna niechęć konsumentów do wypełniania materiałów zajmujących więcej niż 3 minuty.


Racja. W przypadku ankiet, które mają wypełnić osoby przypadkowo zrekrutowane (np. poprzez zaproszenie na stronie www, czytelnicy newslettera) im krócej tym wyższy stopień zwrotu - i większa wartość badania.

Natomiast w badaniach opartych na panelach internetowych, które są wykorzystywane przez agencje badawcze, ta poprzeczka postawiona jest o wiele wyżej. Ludzie swobodnie wypełniają ankiety 15-25 minutowe, tyle, że są za nie wynagradzani. Ale i tutaj zdarzają się "perełki" w postaci ankiet 40-60 minutowych. Jak to respondenci mają przeklikać? ;)
Nowicki Zbigniew
2. Nowicki Zbigniew 29.07.2008 / 12:33
Cześć Marcin, obaj znamy apetyt klientów na więcej ;] Zarówno pod względem ilości pytań jak i przekroju badanych tematów. Najlepiej jeśli zapytalibyśmy o wszystko, tylko wtedy niestety otrzymalibyśmy nic. Tak jak napisałem w pkt 8 gratyfikacja zwiększa zakres danych, ale osłabia jakość. Mam na myśli bardziej badania w ramach obecnego serwisu, społeczności lub zarejestrowanych użytkowników.

Inaczej wygląda to w przypadku badań realizowanych przez profesjonalną firmę badawczą jak IMAS lub Gemius, wtedy zbiór respondentów jest szczegółowo zweryfikowany. Jednak oznacza to projekt zewnętrzny.
mirek
3. mirek 30.07.2008 / 14:10
czy slowo PUBLICATE to jakis nowy termn ktorego nie znam? moze chodzilo o "publish" ?
Kamil
4. Kamil 30.07.2008 / 21:08
Stosuj nagrody (...) "Gadżet" ma wpływ na słabszą jakość danych, ale za to pozwala na dużo większy ich zakres.


Hmm, czy to stwierdzenie nie zaprzecza czasem tytułowi - Kwestionariusze online - porady zebrane? Wydaje mi się, że głównym celem stosowania formularzy online powinna być właśnie chęć osiągnięcia jak najwyższej jakości wyników...do czego nam dane, które tworzone są tylko dla chęci uzyskania nagrody? Tworzenie formularza dla samego jego tworzenia.
Nowicki Zbigniew
5. Nowicki Zbigniew 31.07.2008 / 15:05
Hmm, świat codzienny nie jest czarno-biały. Zawsze ostateczna decyzja w ramach pytać i zachęcać nagrodą lub pytać i dziękować za zaangażowanie zależy od celów badania i warunków w jakim ma zostać przeprowadzone. I tak na przykład warto zachęcić respondentów do odpowiedzi w szybkiej ankiecie online, badającej pojedynczą kwestię, o krótkim czasie życia, w miejscu, które nie cieszy się zaangażowaniem. Ważne, żeby świadomie wybrać jeden z wariantów, znając rezultaty wyboru.
Marcin Czyżowski
6. Marcin Czyżowski 09.08.2008 / 12:33
Wg mnie bardzo istotną kwestią (jeśli nie najważniejszą) w badaniu jest także odpowiednie zadanie pytań. Sprawa niby oczywista, ale ilekroć spotykam się z wszelkiego rodzaju ankietami, dostrzegam bardzo dużą ilość elementarnych błędów. Najbardziej typowe to:

1. Błędne założenie znawstwa (czyli posługiwanie się w pytaniu słownictwem branżowym, specjalistycznym, niekoniecznie znanym respondentowi)
2. Poruszenie w jednym pytaniu dwóch kwestii.
3. Błędnie zbudowana kafeteria - gdzie możliwe do wyboru odpowiedzi pokrywają się lub nie wyczerpują zagadnienia (jaką odpowiedź ma zaznaczyć pracujący student przy pytaniu "czym się zajmujesz?" i możliwych do wyboru 2 odpowiedziach "studiuję" oraz "pracuję"?)
4. Zbyt ogólne pytanie, które nie daje respondentowi szansy na precyzyjną odpowiedź (np. "czy prezydent ma rację w sporze z rządem?" - ale w której konkretnie kwestii - może zapytać respondent)
5. Stosowanie w pytaniach pojęć, które przez różnych ludzi są różnie rozumiane (np. pojęcie bezrobocia - dla jednych bezrobocie to brak jakiejkolwiek pracy, dla innych brak legalnej pracy)

Warto zwrócić na takie "drobne" rzeczy uwagę. Im lepsze narzędzie badawcze, tym lepsze, bardziej wartościowe wyniki.
Nowicki Zbigniew
7. Nowicki Zbigniew 11.08.2008 / 16:47
@ Marcin

Absolutnie się z Tobą zgadzam, że forma pytań ma kolosalne znaczenie dla jakości otrzymanych wyników. Po wpisie wnoszę, że nie mogłeś doczekać się kolejnej edycji porad [url]http://interaktywnie.com/blog/234-kwestionariusze-online-8211-porady-zebrane-czesc-2.html[/url] ;] Zapraszam do czytania i komentarzy.
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.