UPA 2010 International Conference (cz. 1)

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Bartosz Mozyrko
Dodał: Bartosz Mozyrko
User Experience Researcher
 

Tegoroczne wydanie międzynarodowej konferencji Usability Professionals' Association było wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze, nigdy wcześniej nie zdarzyło się by wydarzenie tej rangi zostało zorganizowana poza granicami USA. Po drugie, konferencja odbyła się w Bayerischer Hof Hotel, jednym z najekskluzywniejszych miejsc w Monachium. W taki sposób organizatorzy postanowili uczcić przełamanie dotychczasowego kanonu.

Celem konferencji było zaprezentowanie najnowszych trendów w tworzeniu interaktywnych rozwiązań dla odbiorców z różnych kultur (co w dobie postępującej globalizacji staje się coraz częściej poruszanym zagadnieniem wśród praktyków użyteczności oraz user experience). Wartym podkreślenia jest fakt, że zagadnienia omawiane podczas konferencji w znacznej mierze wykraczały poza obszar związany z tematyką webową. Mówiono m.in. o użyteczności w kontekście oprogramowania desktopowego, szeroko pojętych rozwiązań mobilnych a także o użyteczności produktów „offlineowych”.

Ponad 700 profesjonalistów z całego świata przyjechało do Monachium by wziąć udział w warsztatach, wysłuchać wykładów oraz wymienić się doświadczeniem. Cała konferencja trwała pięć dni. Część wykładową  poprzedził dwudniowy cykl warsztatów, podczas których uczestnikom w formie ćwiczeń  została przekazana wiedza  dotycząca metod prowadzenia badań, analizowania danych pozyskiwanych z badań oraz projektowania samych rozwiązań. Wszystkie warsztaty były prowadzone przez specjalistów z wieloletnim stażem w danym obszarze, co zapewniło wysoki poziom zajęć. Ze względu na to, że początkowo warsztaty, a w kolejnych dniach wykłady prowadzone były w równoległych blokach tematycznych, w dalszej części tekstu opisano wybrane spośród około setki dostępnych ścieżek.

Advanced Methods for Successful Usability
Warsztat dotyczący zaawansowanych metod badania użyteczności został poprowadzony przez Rolfa Molicha (DialogDesign). Warto zaznaczyć, że Rolf jest współtwórcą 10 heurystyk użyteczności, które stworzył wraz z Jakobem Nielsenem równo dwadzieścia lat temu, na bazie których do dziś przeprowadza się większość analiz heurystycznych serwisów WWW. Podczas dziewięciogodzinnego kursu prowadzący omówił szczegółowo wybrane zagadnienia z zakresu przygotowania, przeprowadzania oraz prezentacji wyników z badań użyteczności - a to wszystko na podstawie ponad 25`cio letniego doświadczenia w branży. Najważniejsze przesłanie tej ścieżki można streścić w następujących punktach:

 • Najistotniejsze są fakty, nie opinie. To, że ekspert z dziedziny użyteczności posiada opinię różną od programisty zajmującego się danym serwisem jest mało znaczące. Finalnie liczy się tylko to co o produkcie powiedzą użytkownicy.
 • Krzywa Nielsena” ilustrująca zależność pomiędzy liczbą osób badanych a procentami wykrytych błędów użyteczności to mit. Badania Comparative Usability Evaluation powtarzane  w kilkuletnich odstępach od 1998 roku, pokazują, że prowadzenie testów na 5 osobach to za mało na wykrycie 85% błędów znajdujących się na stronie.
 • Przeprowadzenie dobrych badań użyteczności to dopiero połowa sukcesu. Drugą  jest skuteczne zaprezentowanie wyników oraz przekonanie klienta do dokonania odpowiednich zmian w serwisie. Warto w tym celu posłużyć się regułą wprowadzenia jak najmniejszej wymaganej zmiany potrzebnej do poprawy użyteczności serwisu.

Post-its and Affinities: Low-Tech Tools for High-Impact Results
Tytuł wystąpienia odnosi się do metody prowadzenia badań użyteczności, która  została zaprezentowana przez Amy Kidd (The MathWorks, Inc.). Prowadząca pokazała jak: w szybki sposób (w przeciągu godziny od zakończenia badań), przy wykorzystaniu wiedzy specjalistów z różnych dziedzin, jednocześnie przekonując programistów, co do słuszności i prawidłowości wyników, a przy okazji ewangelizując  zespół co do metod UCD badać użyteczność.

Zaprezentowana metoda Post-its and Affinities oparta jest na czterech ideach.

 1. Wspólnej pracy. W obserwacje badań użyteczności należy zaangażować członków całego zespołu tzn. nie tylko ekspertów od użyteczności, ale także marketingowców czy programistów, których zadaniem jest sporządzenie notatek o zauważonych błędach podczas obserwacji badań z udziałem użytkowników.
 2. Po drugie ważnym elementem jest wykorzystanie do zapisywania uwag tzw.  „sticky notes”.
 3. Następnie błędy są analizowane za pomocą diagramów podobieństw. Analiza sprowadza się do kategoryzacji zauważonych niedoskonałości i nadawania im priorytetów.  W tym etapie również uczestniczą wszyscy członkowie zespołu.
 4. Metoda ta zakłada ponadto skrócenie raportów do niezbędnego minimum. Jeśli są to badania prowadzone wewnątrz firmy wystarczy mail z wynikami wysłany bezpośrednio do zainteresowanych osób, czyli najczęściej programistów.

Punktem głównym zajęć była analiza przykładowego badania przy wykorzystaniu opisanej metody.

An in-Depth Intruduction to Fieldwork
Susan M. Dray (Dray & Associates, Inc.) poprowadziła całodniowe zajęcia mające na celu przybliżenie metod badania użytkowników  "w  terenie" (ang. study fields). Omówione zostały liczne techniki takie jak Naturalistic Observation, Contextual Inquiry, Artifact Walkthroug, Naturalsitic Usability Evaluations. Umożliwiają one zebranie informacji o cechach użytkownika, kontekście użycia produktów, czy przebiegu pracy. Przewagą  danych zebranych podczas badań terenowych nad testami prowadzonymi w laboratorium jest ich ukontekstowienie. Ponadto, konieczność uzupełnienia  metod UCD obserwacjami przeprowadzanymi poza laboratoriami została poparta licznymi przykładami z praktycznego doświadczenia prowadzącej. Uzmysłowiły one przepaść pomiędzy tym, co użytkownicy twierdzą, a co tak naprawdę na codzień wykonują. Podczas warsztatu przeprowadzono również część praktyczną, podczas której dano uczestnikom możliwość zmierzenia się z zaplanowaniem i przeprowadzeniem obserwacji na biorących udział w warsztatach osobach.

Research in Practice - 2010
Kathleen Straub (Usability.org) oraz Elisa del Galdo (Flow Interactive) podczas warsztatów zaprezentowały oraz szczegółowo omówiły ponad 20 najnowszych artykułów z zakresu badań prowadzonych w obszarze User Experience oraz User-Centered Design. Większość z nich pochodziła z lat 2009 – 2010. Jest to kontynuacja corocznego cyklu seminariów mającego na celu zebranie najciekawszych case studies, przydatnych praktykującym specjalistom, którzy bardzo często z powodu obciążenia pracą nie mają czasu zapoznać się z nimi samodzielnie. Obie Panie przyznają, że z tego właśnie powodu rozpoczęły swoje seminaria ponad trzy lata temu. Jeden z ciekawszych przykładów dotyczył omówienia badań nad kreacją targetowanych kampanii SEO w oparciu o płeć użytkowników. W wyniku przeprowadzonych analiz  dowiedziono, że typowo „kobiece” kampanie generowały większy zwrot poniesionych kosztów na reklamę niż frazy przeznaczone dla męskiego odbiorcy.

Przedstawiony został również wyniki dość kontrowersyjnych badań z pogranicza neuronauk przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) przeprowadzonych na martwym łososiu (sic!).  Autorowi eksperymentu udało się zaobserwować aktywność neuronalną w mózgu martwej ryby podczas ekspozycji  ludzkich twarzy o różnym wyrazie emocjonalnym. Prowadzące zaznaczyły, iż rezultat badań należy potraktować jako przestrogę przed nadinterpretacją wyników otrzymywanych podczas badań (z użytkownikami).  Uwaga ta była skierowana głównie do osób zajmujących się badaniami eye trackingowymi ("Be certain you understand how the measures work, particularly if they are sexy."). Uczestnicy warsztatów mieli okazję usłyszeć również o stosunkowo nowej metodzie prowadzenia badań użyteczności jaką jest "Drunk Usability Testing" ;)

Na sam koniec Elisa del Galdo opowiedziała nieco o historii współtworzonego przez nią ponad 10 lat temu standardu ISO 13407:1999 (obecnie wygaszonego i zastąpionego nowym ISO 9241-210:2010).

Opis warsztatów Kathleen Straub oraz Elisy del Galdo kończą pierwszą część relacji z konferencji.

Część 2 relacji UPA 2010 International Conference.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: monachium, trendy, upa, user experience, użyteczność


Komentarze (1)
 1 / 1 
Marcin
1. Marcin 20.06.2010 / 17:05
Super relacja żałuję że nie byłem. Może za rok też będzie w Europie.
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.