Agencje SEM czy interaktywne - kto pierwszy podbije świat?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Maciej Gałecki
Dodał: Maciej Gałecki
CEO / Bluerank
 

Komu bliżej do wielkiego świata? Kto szybciej osiągnie owe niedoścignione jak do tej pory światowe standardy? Agencje interaktywne… czy może SEM’owe? Dziś wydaje się, że te drugie wypadają nieco lepiej…

Cube Group otworzył właśnie swój litewski oddział, Performance Media ma biuro w BrazyliiBluerank prowadzi międzynarodowe szkolenia z SEO… Agencje SEM idą śmiało we wszystkie strony. A co z agencjami interaktywnymi? „Puszą się i prężą muskuły”, jak wcześniej pisano na blogu. Tylko co z tego tak realnie wynika?

Owszem – Janmedia, ale to agencja, która wywodzi się z USA, zatem jej ‘światowość’ jest wpisana w specyfikę firmy. Owszem – OS3, które chwali się ostatnio międzynarodowymi projektami... Owszem – Adv.pl, które weszło na rynek NewConnect i planuje ekspansję zagraniczną, ale… to ciągle mało!

Mało, biorąc pod uwagę fakt, że agencje interaktywne istnieją w Polsce od kilkunastu lat (SEM’owe dopiero od kilku). Mało, zważywszy na to, że z definicji mają znacznie większe pole do popisu, niż agencje SEM, których specyfika mocno jednak ogranicza pole działania… I wreszcie mało, w porównaniu z tym ile i jak długo mówi się o ekspansji zagranicznej… o wychodzeniu do Europy i w świat ze swoimi projektami, o zdobywaniu obcych budżetów, stałej współpracy z międzynarodowymi klientami, otwieraniu filii poza granicami kraju… Tymczasem…

Mam wrażenie, że wiele firm z ogromnym potencjałem nie wykorzystuje ciągle swojej szansy. No bo co na przykład w temacie podboju świata robi dziś Digital One mając tak potężne wsparcie w postaci EURO RSCG? Dlaczego K2 realizuje swoją ekspansję w Łodzi zamiast skupić się na stolicach europejskich? Co robią inne agencje interaktywne, aby polska branża internetowa zaistniała w świecie i dobiła do międzynarodowych standardów? Póki co wydaje się, że szumu wiele, a efekty nie do końca zadowalające. Agencje SEM popełniają z kolei inny błąd. Robią sporo, ale po cichu. Świadczą usługi na światowym poziomie pracując z dużymi zagranicznymi klientami i za całkiem niezłe pieniądze :) a niewiele osób o tym wie :/

Sądzę jednak, że na ten moment wygrywają z agencjami interaktywnymi w wyścigu do światowej czołówki… Mimo zawężonych do jednej specjalizacji usług i znacznie krótszego stażu…

Kto wie? Być może Polska już niedługo zasłynie w świecie ze świetnych usług SEO / SEM? Nie będzie Wam wtedy trochę łyso Kochani Interaktywni? ;-)

PS
Pozdrowienia z Amsterdamu!

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: agencje sem agencje interaktywne


Komentarze (24)
« Poprzednia  3 / 3 
Marcin Siekierski
21. Marcin Siekierski 26.02.2008 / 16:00
Click5 tworzy globalny serwis Scott USA ... to chyba kończy dyskusję??? :D.
Piotr Mederak
22. Piotr Mederak 26.02.2008 / 17:39
...a Hypemedia i jej globalna strategia dla Konica Minolta?

tak wogole to po co na sile uciekac za granice i robic cos tam, skoro w kraju jest bardzo dobrze i zapowiada sie tylko, ze bedzie lepiej?
Maciej Gałecki
23. Maciej Gałecki 27.02.2008 / 12:08
Arturze, ale ja właśnie mówię o tworzeniu i planowaniu a nie tylko samym wykonywaniu. I kompletnie nie zgadzam się z tym, że strategie to tylko domena agencji interaktywnych, a nie np. agencji SEM czy domów mediowych.

@piotr:
tak wogole to po co na sile uciekac za granice i robic cos tam, skoro w kraju jest bardzo dobrze i zapowiada sie tylko, ze bedzie lepiej?


mozna przeciez robic jedno i drugie :)
Kamil Jasiukowicz
24. Kamil Jasiukowicz 06.03.2008 / 12:54
Witam serdecznie
Ogromnie ździwił mnie tytuł owego artykułu, ponieważ agencje SEM do niedawna i w niektórych firmach nawet do dziś są powiązane pod agencje interaktywne i są jedynie osobnym segmentem firmy. Porównywanie agencji SEM i agencji interaktywnych jest bardzo niepoprawne, ponieważ zakres prac, wymagań jest dużo mniejszy w SEM i oczywiście wiedzy (nie urażając nikogo). SEM to marketing i reklama internetowa i nie, natomiast agencja interaktywna to szereg usług projektowych bazujących na wielu kodowaniach i obecnie już nie tylko.
Odnośnie czemu Polskie firmy nie realizują projektów swiatowych, pytanie czy podczas przetargów są takowe firmy zapraszane do wziecia w nich udziału ... Kwestia czy są to przetargi otwarte czy zamknięte dla danych grup. Jeśli chodzi o temat artykułu to obstawiam że pierwsze zawojują rynek światowy agencje sem, ponieważ mają łątwiej ze względu na swój charakter działalności :).
« Poprzednia  3 / 3 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.