Zakupy Google - co zmienią na rynku reklamy oraz porównywarek

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Miłosz Woźniak
SEO Director w Cube Group / Cube Group
 

Polska wraz z siedmioma innymi krajami dołączyła do grupy rynków, na których Google uruchomiło usługę Google Shopping. W ramach jej działania dla zapytań związanych z produktami, wyświetlany jest nowy blok Zakupy Google przedstawiający oferty konkretnych produktów w sklepach internetowych. Boks ten pojawia się z prawej strony, na samej górze wyników wyszukiwania, powyżej reklam AdWords. Prezentowana jest w nim grupa produktów wraz ze zdjęciami, nazwami i cenami oraz nazwami sklepów.

Przykład reklamy z listą produktów wyświetlanej w wynikach wyszukiwania dla zapytania „sony xperia j”

50316_pla-serp.jpg

Kliknięcie produktu powoduje przejście bezpośrednio do podstrony sklepu umożliwiającej złożenie zamówienia. O tym, które towary wyświetlane są najwyżej decyduje ranking reklamy. Ustalany jest on podobnie jak w przypadku AdWords na podstawie maksymalnej stawki za kliknięcie oraz tzw. wyniku jakości (składa się na niego wiele elementów m.in. współczynnik CTR oraz jakość strony docelowej).

Sposób działania tej nowej formy reklamy, zwanej Product Listing Ads (PLA) jest jednak nieco odmienny od Google AdWords. W ramach PLA to Google samemu pobiera ze sklepów odpowiednie dane na temat produktów. Aby znalazły się one w wynikach wyszukiwania Zakupów Google muszą zostać spełnione pewne warunki sposobu prezentacji informacji o towarze. Szczegółowe informacje o tym jak umieścić własną reklamę w Zakupach Google znajdziesz tutaj.

Warto dodać, że PLA jest tylko jednym z elementów platformy Google Shopping, która na razie nie będzie w Polsce dostępna w całości. Pomimo tego oczekuje się, że uruchomienie PLA będzie miało zauważalny wpływ na polski rynek porównywarek cenowych, które większość swojego ruchu pozyskują właśnie z wyszukiwarki Google. Pozycje porównywarek zagrożone są także ze względu na kolejne usługi takie jak Google Hotels czy Google Flights, czekające na uruchomienie w Polsce. Trudności mogą spodziewać się także innego typu serwisy, które swoje pozycjonowanie w wynikach Google opierają właśnie na produktach.

Należy jednak pamiętać, że Zakupy Google nie są typową, rozbudowaną porównywarką cen, prezentują stosunkowo niewielką ilość informacji oraz obejmują tylko niektóre grupy produktów, dlatego z drugiej strony, do zapowiedzi wielkiej rewolucji należy podejść z ostrożnością. Nowa funkcjonalność Google posiada z pewnością wiele zalet takich jak chociażby krótsza ścieżka zakupu. Ciężko jednak stwierdzić, czy Zakupy Google będą pozwalały na znalezienie w Internecie najkorzystniejszej oferty danego produktu. Jednym z głównych czynników decydujących o wyświetleniu towaru w sekcji PLA jest zadeklarowana przez sprzedawcę maksymalna stawka za kliknięcie (CPC). Sklepy posiadające najniższe ceny produktów nie będą w stanie wyświetlać swych ofert, jeżeli stawki za kliknięcie okażą się dla nich za wysokie. W związku z tym w ramach reklam PLA, internauci nie koniecznie odnajdywać będą produkty najtańsze. Można przyjąć założenie, że spora część wciąż rosnącej grupy świadomych użytkowników sieci będzie nowe rozwiązanie reklamowe zwyczajnie ignorować. Wydaje się, że sytuacja w większym stopniu może zmienić się dopiero w momencie uruchomienia wszystkich funkcjonalności platformy Google Shopping (katalogi, oferty i inne elementy – szczegóły tutaj). Nie wiadomo jednak, kiedy może to nastąpić na polskim rynku.

Bez wątpienia PLA jest następnym produktem Google, który pozwoli wejść na kolejny segment rynku, a także stanie się nowym źródłem dochodu dla firmy. Nie sprawi on jednak, że porównywarki cenowe całkowicie znikną ze sceny. Jak stwierdził przedstawiciel jednej z porównywarek – Nokaut.pl, będą one musiały jednak zmienić nieco swój model biznesowy. W związku ze zmniejszeniem liczby odwiedzin z wyników organicznych pojawi się potrzeba dywersyfikacji ruchu. Konieczne stanie się bardziej intensywne niż dotychczas pozyskiwanie ruchu płatnego (także w ramach AdWords) oraz nawiązywanie partnerstwa z różnego rodzaju serwisami i portalami tematycznymi, testującymi produkty, blogami itp. Co ciekawe Nokaut.pl nie wyklucza również, że jego oferty także pojawią się Zakupach Google. Rozwiązanie takie jest możliwe w związku z wprowadzeniem w Nokaucie pod koniec 2012 r. nowej platformy handlowej umożliwiającej dokonywanie zakupu części produktów bezpośrednio poprzez porównywarkę (więcej szczegółów na stronie - http://biuroprasowe.grupanokaut.pl/pr/230183/kup-teraz-w-nokaut-pl-porownywarka-zmienia-sie-w-platforme-handlowa).

Na wprowadzeniu Zakupów Google w największym stopniu skorzystają sklepy internetowe oraz firmy aktywnie promujące swoje produkty w Internecie. Dzięki obecności zarówno w wynikach organicznych, reklamach AdWords, a także w PLA mogą one oczekiwać zwiększenia poziomu konwersji z wyszukiwarki. Skrócenie ścieżki zakupowej pozwoli ponadto sklepom na efektywniejsze wydawanie budżetów na reklamę. W wyniku integracji rozwiązań – powiązaniu PLA z kampaniami AdWords oraz działaniami SEO, możliwe będzie poszerzenie wiedzy o zachowaniu klientów, na bazie danych z tych trzech kanałów.

Usługa Google PLA przeznaczona jest przede wszystkim do promowania droższych produktów, które nabywane są w bardziej przemyślany sposób niż towary kupowane codziennie takie jak żywność czy FMCG. Zakupy Google to rozwiązanie głównie takich grup produktów jak RTV / AGD, akcesoria domowe czy obuwie i odzież.

Jak informuje Google, reklamy typu PLA uzyskują dużo wyższe współczynniki klikalności (CTR) w stosunku do reklam w formie tekstowej wyświetlanych w tym samym miejscu wyników wyszukiwania w Zakupach Google. Według kalifornijskiej firmy dla niektórych przypadków współczynniki CTR mogą wzrosnąć nawet dwu- lub trzykrotnie. Inną zaletą PLA jest łatwiejsze zarządzanie poprzez tworzenie celów produktowych, dzięki którym nie trzeba używać słów kluczowych. System AdWords samemu używa atrybutów zdefiniowanych w kanale Centrum Sprzedawcy, aby wyświetlać oferty dla pasujących wyszukiwań. Kolejną korzyścią jest szerszy zasięg PLA – istnieje możliwość wyświetlenia kilku reklam z listą produktów od jednego wydawcy. Możliwe jest również jednoczesne wyświetlenie się reklamy tekstowej tego samego użytkownika.

Autor: Maciej Dobkowicz

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.