ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jeśli pracujesz dla agencji digitalowej, dane z narzędzia do social listeningu pokażą Ci tony informacji na temat tego, w jaki sposób konsumenci postrzegają Twoich klientów i Twoje kampanie. Wypisaliśmy 7 nieoczywistych powodów, dla których agencje marketingowe powinny korzystać z nowoczesnych narzędzi do social listeningu.
Monitoring internetu (lub social listening) to proces zbierania i analizowania wszystkich wypowiedzi internautów na dany temat. Dzięki temu możemy dokonać analizy ilościowej: jaki był zasięg danej kampanii marketingowej, liczba wzmianek, ile procent kobiet wypowiedziało się pozytywnie na dany temat; jak i jakościowej: jakie emocje wzbudza dana marka w sieci, w jakim kontekście wypowiadano się o danym wydarzeniu, etc. Źródłami takich wzmianek mogą być artykuły na popularnych portalach, blogi, komentarze na forach lub dyskusje w mediach społecznościowych.
Kiedy mówimy o “tradycyjnym” monitoringu mediów, na myśli mamy prasę, radio i telewizję. Monitoring mediów cyfrowych idzie o krok dalej: poza zbieraniem wzmianek w mediach tradycyjnych, zbiera również publiczne wypowiedzi autentycznych klientów w mediach społecznościowych: ich preferencje zakupowe, opinie i rekomendacje.
Jeśli pracujesz dla agencji digitalowej, dane z narzędzia do social listeningu pokażą Ci tony informacji na temat tego, w jaki sposób konsumenci postrzegają Twoich klientów i Twoje kampanie.Poniżej wypisaliśmy 7 nieoczywistych powodów, dla których agencje marketingowe powinny korzystać z nowoczesnych narzędzi do social listeningu.
1. Monitorowanie treści dla wielu klientów na raz
Bycie na bieżąco ze wszystkimi profilami oraz kampaniami marketingowymi Twoich klientów jest kluczem do sukcesu. Utwórz osobny folder dla każdego klienta i śledź ich markę, konkurencję, najważniejsze hashtagi i bieżące kampanie. Dodawaj nowe zapytania zależnie od potrzeb klienta. O ile jeden klient uruchomił dopiero nową kampanię marketingową i potrzebuje śledzenia powiązanego hashtagu i reakcji internautów, inny prosi Cię o analizę popularności marki. Narzędzia do social listeningu pozwalają Ci trzymać rękę na pulsie wszystkich Twoich klientów w jednym miejscu.
Dodatkowo, nowoczesne narzędzia pozwolą Ci ustawić alerty kryzysowe dla każdego klienta - dzięki czemu nie przegapisz żadnego potencjalnego kryzysu. Przy śledzeniu pewnych zapytań (np. kradzież, bojkot, awaria techniczna, mobbing) algorytm oblicza średnią ilość wzmianek. Jeśli marka Twojego klienta zacznie generować więcej zaangażowania, niż zwykle, natychmiast się o tym dowiesz. Używając alertów nigdy nie przegapisz nagłego wzrostu zainteresowania lub potencjalnego problemu.
2. Przygotowanie i research pod przetargi
Wartość dodana do Twojej oferty przetargowej. Przygotowując się pod przetarg można użyć monitoringu internetu w celu analizy dotychczasowych działań potencjalnego klienta. Dzięki temu dowiesz się jak odbierany jest wizerunek marki w sieci, na ile skuteczne były dotychczasowe kampanie, jak zachowuje się grupa docelowa klienta oraz jak wygląda otoczenie konkurencyjne.
Dodatkowo, możesz wzbogacić swoje prezentacje przetargowe o twarde dane. Zaprezentuj klientowi swoją analizę na temat ich marki i danej branży. Ile ludzi rozmawia o ich produktach? Jakim tonem? Jak wypada ich marka na tle konkurencji? Wszystkie te informacje są dostępne w social listeningu – gotowe, aby zaimponować Twoim przyszłym klientom.
3. Nowoczesny sposób na badania rynkowe
Social listening to również bardziej przystępny sposób na wyciąganie wniosków na temat grupy docelowej Twoich klientów.
Tradycyjne badania rynkowe, takie jak ankiety i grupy fokusowe mają dwie wady: są dość kosztowne i czasochłonne. Natomiast opinie i poglądy konsumentów zmieniają się codziennie – jedynym sposobem na pozostanie na bieżąco jest social listening. Wszelkie preferencje konsumentów można obserwować w czasie rzeczywistym, analizować zmiany demograficzne i reakcje na nowe wydarzenia na rynku. Najważniejsze jest to, że w internecie znajdą się szczere opinie. Podczas analizy opinii napisanych na forach specjalistycznych, blogach czy mediach społecznościowych unikamy wpływu mediatora na zachowanie respondentów lub nieszczerych prób odpowiadania na ankiety. Zamiast tego mamy dostęp do dobrowolnie udzielanych publicznych wypowiedzi klientów. Wypowiedzi te pełne są wartościowych informacji – funkcjonalności, jakich domagają się klienci, aktualne preferencje czy feedback produktowy
4. Pomysły na kampanie w oparciu o mikrotrendy
Narzędzia do social listeningu pozwalają identyfikować trendy oraz – ustalać ich początki powstania aż do pojedynczego tweeta lub posta na Instagramie. Poprzez przyglądanie się prędkości rozprzestrzeniania, trajektorii geograficznej i demografik danego trendu możesz ustalić, czy pozostanie mikrotrendem, czy stanie się globalnym fenomenem.
Dzięki temu możesz szukać inspiracji na nowe kampanie w sieci - czym aktualnie żyje dana grupa docelowa? Co jest najbardziej popularne na forach parentingowych, a co wśród beauty gurus? Opieranie nowej kampanii o trendy z internetu i bezpośrednich wypowiedzi grupy docelowej pozwoli na lepszy odbiór komunikacji. Dodatkowo, social listening pozwala także na szybsze wyłapywanie potencjalnych pomysłów na real-time-marketing, jakże popularnych w czasach pandemii.
5. Identyfikowanie alternatywy dla influencerów
Social listening pozwala zidentyfikować najbardziej aktywnych i wpływowych użytkowników, którzy piszą o danej marce lub o treściach, które publikujesz. Nie tylko są oni dobrymi ambasadorami marki, ale mogą również być zainteresowani współpracą.
O influencer marketingu napisano już wiele, jednak dla wielu marek może być to zbyt kosztowny rodzaj współpracy. Nowoczesne narzędzia do monitoringu internetu pozwalają także na identyfikację mikroinfluencerów. Filtrując po “influencer score” możemy znaleźć tych najpopularniejszych i największych w branży, ale także i wschodzące gwiazd, które mają mniejsze zasięgi ale mogą mieć też bardziej przystępne stawki do współpracy. Media społecznościowe nie znoszą nudy, tak więc zawsze uda nam się znaleźć nową twarz do wspólnej kampanii.
6. Wykrycie kryzysów wizerunkowych w social mediach
Każdy klient może doświadczyć kryzysu wizerunkowego. Niezadowolony pracownik, oburzony klient, niefortunny dobór słów – wszystko to może wywołać gigantyczną burzę w sieci. Co więcej, dyskusje te często zaczynają się na kanałach które pozostają poza naszą kontrolą (np. profile prywatne, opinia na blogu lub wpis na Wykopie). Social listening jest jedynym sposobem na dotarcie do konwersacji mających miejsce na kanałach zewnętrznych: poza kanałami marki.
Wiele firm stara się być na bieżąco ze swoim wizerunkiem online – w końcu to w sieci najczęściej klienci dzielą się swoim niezadowoleniem. Social listening pozwala Ci zidentyfikować treści potencjalnie kryzysowe i zareagować zanim eskalują. Najlepsze narzędzia do listeningu informują użytkowników o treściach alertami mailowymi w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będziesz w stanie zareagować zanim kryzys wyląduje na kolejnych platformach społecznościowe i mediach.
7.Konkurencja: wizerunek, trendy, benchmarki
Śledzenie szumu dookoła nowych produktów konkurencji Twojego klienta pozwala Ci zauważyć i wykorzystać potencjał nowych trendów. W jaki sposób zacząć śledzić konkurencję? Zacznij od wybrania tematu dotyczącego całej branży – to zidentyfikuje konkurentów Twojego klienta i ich aktywność online.
Poznanie obecnej sytuacji konkurentów da Ci perspektywę niezbędną do analizy tendencji w branży. Dzięki temu ustalisz benchmarki dla swoich kampanii i wszystkich działań online: zasięgi, liczba wzmianek, reshare, repost, etc. Używając raportów porównawczych możesz również zestawić ze sobą głównych graczy na rynku i poznać ich zasięgi, sentyment wokół marki, udział % kobiet i mężczyzn w wypowiedziach, etc.
SentiOne, polska spółka założona w 2011 roku, wspiera marki w zakresie analizy trendów, monitorowania zachowań konsumenckich oraz automatyzacji obsługi klienta z wykorzystaniem technologii AI. SentiOne oferuje klientom szeroki wachlarz rozwiązań: od monitoringu internetu i zintegrowanej platformy obsługi klienta, po boty konwersacyjne nowej generacji.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»