23.12.2017 / Biznes
 

9 trendów, które rządzić będą marketingiem w 2018 roku

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
© Nmedia - Fotolia
© Nmedia - Fotolia

W 2017 roku coraz śmielej marketerzy korzystali z chatbotów i wirtualnej rzeczywistości. Jakie technologie zdominują sektor komunikacji i reklamy w 2018 roku? Zobacz 9 trendów, które wytypowała globalna sieć konsultingowa Edelman w raporcie „Edelman Digital Trends 2018”.

1. SZTUCZNA INTELIGENCJA: JESZCZE WIĘCEJ REKOMENDACJI OD ROBOTÓW

Prace nad sztuczną inteligencją (AI) trwają od dekad, jednak wciąż jeszcze nie udało się zastąpić ludzi na wielu stanowiskach. Firmy i ośrodki badawcze przeznaczają gigantyczne nakłady na rozwój sektora „machine learning” – według badań inwestuje w nie nawet 60 proc. spółek.

Jak wykorzystać obecny potencjał AI w PR i marketingu? Sztuczna inteligencja jest już częścią naszej cyfrowej rzeczywistości w postaci algorytmów i systemów rekomendacji. AI pozwala nam dobrać najlepsze playlisty na Spotify czy Netflixie, uczy się naszych zachowań zakupowych i podsyła najlepsze oferty w sklepach online. Dynamicznie rozwija się technologia wizualnego wyszukiwania, z której korzystają serwisy zakupowe oraz Pinterest.

2. POST CABLE NETWORKS WYZNACZAJĄ NOWE STANDARDY W MEDIACH ONLINE

Media online stają się głównym źródłem codziennych informacji – to wiemy wszyscy. Analitycy Edelmana zwracają uwagę na dynamiczny rozwój Post Cable Networks (PCN), mediów dostępnych 24/7 w wielu kanałach online, które rzucają wyzwanie tradycyjnym nadawcom. O kim mowa? Między innymi o Vice, Cheddar czy QUARTZ.

Media PCN generują gigantyczne ilości informacji, zarówno dedykowanych masowej publiczności, jak i bardzo specyficznym niszom. Treści są dostosowane do nowych kanałów, np. Snapchat Discover czy Insta Stories, są angażujące i social-friendly. Portal Cheddar, wyznaczający nowe standardy w sektorze mediów finansowych, stawia na transmisje live – codziennie umieszcza na swoich kanałach 8 godzin treści nadawanych na żywo!

3. KOMUNIKATORY: INWAZJA CHATBOTÓW

Już w mijającym, 2017 roku, chatboty coraz częściej komunikowały się z nami w imieniu marek (np. przy zamawianiu jedzenia, rezerwacji biletów w kinie) czy mediów (codzienne porcje newsów wysyła nam na Messengera m.in. Huffington Post).

W kolejnych latach boty nadal będą się rozwijać i automatyzować procesy obsługi klienta czy procesu reklamacji. W dobie niskiego zaufania dla mediów trzeba będzie zadbać o zaufanie do zautomatyzowanej komunikacji z markami i mediami.

Poprzez doskonalenie botów tj. wyposażenie w głos, będziemy obserwować rozwój domowych narzędzi sterowanych głosem jak Amazon Echo i Google Home. Co istotne, boty nie mają brzmieć jak roboty, należy doskonalić je tak, by dawały także rozrywkę, grały z użytkownikami, wdawały się w dyskusje, a nie tylko opisywały menu pizzerii.

4. WIĘCEJ NIŻ POKEMONY: ROZWÓJ ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI W PR I MARKETINGU

Rozszerzona rzeczywistość poza grą Pokemon Go oraz inteligentnymi maskami na Snapchacie i Instagramie rozwija się także w komunikacji marek. Chętnie korzystają z niej architekci i biura podróży. Także Lego umożliwia już cyfrowe wyobrażenie sobie konstrukcji z klocków, zanim jeszcze wybudujemy ją w rzeczywistości. Marki modowe i kosmetyczne ścigają się na wprowadzanie wirtualnych przymierzalni i testerów kosmetyków.

Przykłady można mnożyć. Technologie te są coraz tańsze i bardziej dostępne. Kiedyś, by doświadczyć wirtualnej rzeczywistości, zakładaliśmy specjalne okulary. Dziś wystarczy smartfon - jedną z najnowszych tego typu funkcji jest animoji dostępna na iPhoneX.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
Janusz Kamiński
1. Janusz Kamiński, 45.77.148.*, 25.12.2017 / 08:55
Zobaczymy, czy sprawdzi się ta prognoza :)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.