11.08.2017 / Biznes
 

Bankowość elektroniczna: po co nam szybkie przelewy?

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 

Dla 33 proc. klientów banków natychmiastowe przelewy potrzebne są do regulowania w ostatniej chwili rachunków za prąd, gaz, elektryczność itp. - wynika z TNS Kantar zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich i KIR. To wzrost o 14 pkt. proc. w porównaniu do liczby deklaracji ankietowanych w zeszłym roku. Mniej respondentów - 30 proc. - wskazało, że chce mieć pewność, że odbiorca otrzymał przelew natychmiast. Tutaj także zanotowano wzrost – o 10 pkt. proc.

Niemal co czwarty klient banku (22 proc.) uważa, że przelewy natychmiastowe przydają się głównie wtedy, gdy trzeba uregulować ważne i pilne płatności firmowe (wzrost o 6 pkt. proc. w ciągu roku). Dla "zapominalskich" przedsiębiorców ważne jest, że można w ten sposób opłacać podatki i składki na ZUS.

Odsetek osób, które potrzebę korzystania z takich przelewów widzą przy okazji spłaty raty kredytu, pożyczki oraz karty kredytowej wyniósł 17 proc. (wzrost o 5 pkt. proc. w ciągu roku).

Natomiast 13 proc. klientów banków korzystałoby z szybkich przelewów w sytuacji, gdy nie działa karta płatnicza oraz gdy mają do wykonania transakcję na dużą kwotę, np. zakup samochodu, a nie chcą nosić ze sobą gotówki. W obu przypadkach liczby wskazań są wyższe niż w zeszłym roku o 7 pkt. proc.

Brak potrzeby korzystania z przelewów natychmiastowych zadeklarowało 22 proc. ankietowanych, co stanowi znaczący spadek (o 13 pkt. proc.) w stosunku do ubiegłorocznych wskazań (35 proc.).

Według danych KIR w II kw. 2017 roku w systemie Express Elixir rozliczonych zostało ponad milion przelewów. To wzrost o 446 tys. transakcji w porównaniu z II kw. 2016 roku. Dotychczas Express Elixir wdrożyło 12 banków komercyjnych i 70 banków spółdzielczych.

Potrzebę przyspieszenia w przelewach dostrzegł nie tylko polski bank centralny, ale także ten europejski. O ile w Polsce przelewamy pieniądze natychmiastowo już od pięciu lat, to klienci banków w zdecydowanej większości europejskich krajów takiej możliwości jeszcze nie mają. Dlatego też w Europejskim Banku Centralnym trwają prace nad ogólnoeuropejskim systemem rozrachunku przelewów natychmiastowych dla płatności w euro, który ma ruszyć pod koniec 2018 r.

O BADANIU
Badanie przeprowadzone zostało w marcu 2017 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie klientów banków w wieku 15 lat i więcej. Liczebność próby: N=789. Badanie przeprowadzone zostało techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów przy wykorzystaniu laptopów – CAPI. Badanie zostało zrealizowane przez Kantar TNS na zlecenie Związku Banków Polskich we współpracy z KIR.
  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.