
Ich możliwości rosną.
Zgodnie z raportem Global Market Insights wartość rynku chatbotów może zwiększyć się do 1,34 miliarda dol. do 2024 roku. Automatyzacja prostych zadań związanych z obsługą klienta, którą umożliwiają inteligentni asystenci, pozwala zwłaszcza markom działających w sektorze handlu sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale to nie wszystko, co potrafią chatboty.
Z analizy przeprowadzonej przez Mastercard wynika, że aż 87% amerykańskich konsumentów słyszało o głosowych i tekstowych asystentach, a 66% korzystało już z ich usług. W Unii Europejskiej co piąty konsument robił już zakupy za ich pośrednictwem: 21% wykorzystało tę metodę do zakupów, 16% do regulowania płatności, a 7% do realizacji transakcji bankowych.
Nic dziwnego, że tematem zainteresowały się największe firmy inwestycyjne, które wspierają kilka startupowych firm zajmujących się chatbotami takich jak na przykład Pypestream, który w 2017 roku pozyskał 15 milionów dolarów na rozwój swojej platformy.
Marki wciąż jednak nie mają świadomości wszystkich możliwości, jakie dają chatboty. Zwykle ograniczają ich zastosowanie do obsługi prostych zapytań klientów, którzy - w poszukiwaniu informacji - nie muszą już korzystać z kilku stron, aplikacji czy wyszukiwarek. Dla użytkownika to wygoda, dla firmy - oszczędność. To jednak oczywistość. Chatboty powoli, bo powoli, ale zaczynają znajdować zastosowanie także w innych, bardziej skomplikowanych procesach.
Finanse
Bot Mastercard działający na Messengerze ułatwia klientom sprawdzanie transakcji na koncie. Jak? Wystarczy go zapytać o wydatki w danym przedziale czasowym. Ponadto, dzięki niemu, klienci mogą też robić zakupy u partnerów Mastercard, takich jak FreshDirect, Subway i Cheesecake Factory.
Na podobny ruch zdecydowało się także Bank of America. Jego bot, o imieniu Erica, także umożliwia wykonywanie niektórych operacji, jak sprawdzanie stanu konta czy wykonywanie prostych transakcji.
Handel
Marka Pizza Hut uruchomiła możliwość składania zamówienia online za pośrednictwem bota na Messengerze. Pizza Hut Bot przedstawia klientom ofertę i aktualne promocje, a po wskazaniu adresu dostawy i wybraniu formy płatności (gotówka lub karta), przesyła zamówienie do najbliższej restauracji i informuje o czasie oczekiwania na dostawę.
Bot Auchan koncentruje się z kolei na winach. Dostępna jest w Google Home i aplikacji mobilnej Asystent Google. Po zadaniu kilku podstawowych pytań dotyczących preferencji klientów i przeznaczonego na wino budżetu, z oferty liczącej ponad tysiąc trunków wybiera taki, który najlepiej spełnia ich wymagania.
Media
BBC News Labs próbuje natomiast wykorzystać chatboty do opowiadania historii. Chce bowiem, za pomocą aplikacji do budowania chatbotów, dać reporterom możliwość projektowania ich na potrzeby konkretnych tekstów. W założeniu powinna ona działać tak, że reporter wprowadza tekst artykułu a potem definiuje pytania, które użytkownicy mogą zadać i... tyle. Tak skonstruowany bot ma pomóc czytelnikom złapać odpowiedni kontekst, a redakcji dotrzeć do tych, którzy z przyswajaniem długich form mają trudności albo z treści BBC korzystają w biegu.
Amerykańska gazeta "The Wall Street Journal" także zdecydowała się stworzenie bota, ale bardziej tradycyjnego. Ten ułatwia śledzenie wiadomości i notowań giełdowych bezpośrednio w Facebook Messenger i może zostać spersonalizowany tak, by użytkownik otrzymywał powiadomienia o określonych spółkach lub wydarzeniach albo porównywał dane finansowe i śledził notowania akcji na żywo.
Dr Aleksandra Przegalińska, twórczyni programu studiów z zakresu sztucznej inteligencji w biznesie w Akademii Leona Koźmińskiego:
W przyszłości, wraz z rozwojem głębokiego uczenia maszynowego oraz innych dyscyplin w obszarze sztucznej inteligencji, będziemy mieć do czynienia z technologiami, które będą zdolne do rozumienia coraz szerszego kontekstu wypowiedzi. Będą więc one mogły lepiej zarządzać dialogiem. W związku z tym boty będą służyć nie tylko do przekazywania najprostszych komunikatów, które są w nich pierwotnie zakodowane, ale również będą nawiązywać bardziej rozbudowane formy kontaktu z użytkownikiem. Jeżeli będą wpięte w globalną sieć i trenowane maszynowo, to lepiej dostosują się do problemów użytkownika, czy jego zapytań z bardzo różnych dziedzin. Boty już teraz sprawdzają się nie tylko w handlu i nie służą wyłącznie za pierwszą bramkę obsługi klienta. Na przykład robot społeczny, jakim jest Alexa Amazona, służy do spełniania rozmaitych zachcianek użytkownika – od zamówienia pizzy poprzez odpowiedź na niemal dowolne pytanie. Poza tym, warto zauważyć, że dzieci używają Alexy między innymi do uczenia się języka. Możemy więc mówić o rozwoju botów w dziedzinie edukacji, czy też o ich stosowaniu w telemedycynie, gdyż w ramach interakcji z pacjentem mogą informować go o tym, kiedy i jakie leki należy przyjąć. Mówimy więc raczej o asystencie, który w przyszłości posłuży do bardzo wielu celów. Ewidentnie rozwój technologii idzie w stronę tego, by bot był w stanie jak najdłużej utrzymać interakcję z użytkownikiem samodzielnie. Tendencja do coraz bardziej holistycznej obsługi człowieka przez maszyny daje przede wszystkim ogromną szansę na lepszą realizację ambicji biznesu i nauki. A więc automatyzacja to także proces, który na pewno zmieni rynek. Niektóre zawody będą znikać, niektóre częściowo będą uzupełniane przez technologie, ale też będą pojawiać się nowe. Obecnie nie można zagwarantować pracownikom na przykład call-centrów, że ich praca się nie zmieni. Co jednak nie oznacza, że zostaną całkowicie zastąpieni przez maszyny. Może być tak, że po prostu ich obowiązki ulegną zmianie, gdyż rynek będzie w coraz większym stopniu bazować na współpracy z botami. |
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»