8.08.2016 / Biznes
 

Czym różni się reklama natywna od artykułu sponsorowanego?

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Bartosz Chochołowski, NATYWNI.PL
 
© Syda Productions - Fotolia
© Syda Productions - Fotolia

Nie brakuje opinii, że modna obecnie reklama natywna to nic innego, jak stary „dobry” artykuł sponsorowany, tylko inaczej nazwany i ładniej opakowany. Jest w tym – niestety – trochę racji, ale nie można się z takim podejściem godzić, jeśli chcemy stworzyć dobrą, skuteczną reklamę – pisze dla Interaktywnie.com Bartosz Chochołowski, szef sieci reklamy Natywni.pl.

Przede wszystkim artykuł sponsorowany kojarzy się – przynajmniej tym, którzy czytują bądź czytywali media drukowane – z nudnym tekstem, wydrukowanym inną, często bardzo małą czcionką (aby jak najwięcej tekstu zmieściło się na jak najmniejszej powierzchni). Takie publikacje w większości przypadków nie podlegają lekturze. Nudny tytuł, nieatrakcyjna forma – odbiorcy szkoda czasu.

Stąd bierze się zła sława artykułu sponsorowanego i dlatego tego określenia należy unikać publikując w jakichkolwiek mediach teksty promocyjne.

Sprzedaje przez zaciekawienie

Druga bardzo ważna sprawa: reklama natywna jest subtelna. Nie można w niej stosować łopatologicznych określeń – znanych właśnie z artykułów sponsorowanych bądź z informacji marketingowych mylnie czasem nazywanych prasowymi – takich jak „wiodąca na rynku firma”, „wyjątkowy, najlepszej jakości produkt” itp.

Informacje o firmie, o zaletach produktu, należy wpleść w ciekawą historię lub w treści poradnikowe. Jeśli produkty firmy mają taki potencjał, dobrze jest wykorzystać możliwości, jaki niesie rozrywka. Na nią zapotrzebowanie jest zawsze. Można skusić odbiorców okazją do zabawy i przy okazji promować markę.

 

REKLAMA

Możliwości jest wiele, jednak zawsze trzeba patrzeć od tej strony, co może zainteresować odbiorców. To tylko z pozoru oczywistości. Wystarczy przejrzeć kilka promocyjnych publikacji, aby odczuwać konieczność powtarzania tego w kółko: tworząc artykuł, galerię zdjęć czy wideo musimy myśleć o potrzebach odbiorców, czytelników, widzów.

Jeśli stworzymy coś, co odpowie na ich zapotrzebowanie, to po taką reklamę będą sięgać sami, wykazując nawet aktywność i polecając artykuł znajomym czy publikując go w mediach społecznościowych. W takiej sytuacji promocja marki nie przeszkadza, nie drażni odbiorców – stworzonym przez nas materiałem odpowiadamy na ich zapotrzebowanie.

Dobrym przykładem są poradniki dla majsterkowiczów, za którymi stoją sieci handlowe bądź producenci materiałów budowlanych. Nie wiem, jak przygotować ścianę do malowania, więc szukam informacji z sieci. A tu filmik czy artykuł z grafikami, w którym fachowiec zdradza nam tajniki swojej profesji. Nie przez przypadek używa gipsu szpachlowego tej, a nie innej firmy lub wspomina, że nie warto oszczędzać na farbie, jeśli chcemy mieć trwały i estetyczny efekt remontu.

Reklama typu "podaj dalej"

Użytkownik-majsterkowicz wie, że te produkty nie znalazły się w materiale przypadkiem, ale jest zadowolony z obejrzenia reklamy w takiej formie – zdobył praktyczną wiedzę. Gdy jego znajomy stanie przed podobnym wyzwaniem, prześle mu link do niej.

Artykuł sponsorowany brzmiałby: „wiodąca na rynku firma oferuje wyjątkowej jakości gips szpachlowy, niezbędny przy każdym remoncie, oferujący szeroki wachlarz zastosowań.”

Dlatego dobrej tekstowej reklamy natywnej nie należy nazywać artykułem sponsorowanym – budzi to złe skojarzenia, a łączy je niewiele. Tylko to, że reklamodawca płaci wydawcy za opublikowanie treści. Wszystko, co jest konsekwencją tej transakcji, jest już zupełnie innym światem.


 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.